לצפייה מיטבית - לחץ/י כאן

לוגו עירונט
"אביב הגיע פסח בא" - חג שמח חיפה
 

02.04.2015

לראשונה - יוחלף כבל הכרמלית לחדש - העבודות ימשכו מספר חודשים
הכבל עליו נעה הכרמלית אורכו כ 2000 מטר וקוטרו 57 מ"מ. זהו כבל ייחודי המיוצר בסטנדרטים גבוהים במיוחד, והוא מורכב מצמות פלדה שזורות השוקלות 28 טון והוא מיוצר ע"י מומחים משוויץ.

מידי יום, טרם פתיחתה לנוסעים, מקיימת הנהלת הכרמלית נסיעת מבחן. זאת מתוך הקפדה על סטנדרטים בטיחותיים גבוהים ולא מתפשרים.

בשל חשש לתקלה עתידית, זומנו דיחוי מומחים חיצוניים מ"מכון המתכות הישראלי בטכניון" על מנת למסור חוות דעת מקצועית הנוגעת לתקינות הכבל והמשך נסיעתה של הכרמלית.

מומחי הטכניון קבעו כי יש להשבית באופן מידי את תנועת הכרמלית. למקום הוזעק מומחה של החברה השוויצרית שייצרה את הכבל, אשר הגיע לחיפה תוך 24 שעות.

בהחלטה משותפת עם צוות מומחים משוויץ הוחלט על החלפת הכבל. משום גודלו ומשקלו לא ניתן להטיס אותו לישראל והפעולה תימשך מספר חודשים, עד שתישמר לחלוטין בטיחות הנוסעים.


ראש העיר יונה יהב אמר כי הוא מתנצל בפני אלפי התיירים, האורחים, ותושבי העיר אשר לא יזכו ליהנות מנסיעה ברכבת התחתית היחידה בישראל, אשר הייתה לאחת מהאטרקציות המרכזיות בחופשת האביב. "בכל הנוגע לכרמלית הייחודית שלנו הרי שביטחון הנוסעים קודם לכול. אני מבין את מפח הנפש של הילדים והמשפחות אשר רצו ליהנות מהנסיעה מהעיר התחתית למוזיאון המדע, גן החיות או מרכז הכרמל, וגם ליבי נחמץ כששמעתי את הבשורה. עם זאת, חיפה מלאה באטרקציות נפלאות בחופשת הפסח, ואני בטוח כי החוויה בפסטיבל הצגות הילדים, באירועי החוצות וב'מדעטק' תפצה על כך."

לאחר הריסת המבנים המגדל והגדרות - חזר "חוף כאן" לרשות הציבור
לאחר מאבק משפטי ארוך אותו ניהלה עיריית חיפה, אשר כלל צווי הריסה שיפוטיים בגין מבנים שנבנו ללא היתר והודעות דרישה להסרת סכנה מידית ממתחם "חוף כאן", החלה העירייה במבצע אכיפה לביצוע הצווים והודעות הדרישה בסיוע רשות מקרקעי ישראל.

במסגרת זו מבוצעות עבודות מאסיביות הכוללות: הריסה, איטום ופינוי מבנים ומתקנים מסוכנים בהם: מגלשות גבוהות, בריכות שחייה וחומת בטון שחצצה בין המתחם לחוף הים. בנוסף הושלם. צווי ההריסה אושרו לאחר דיונים ממושכים על ידי 3 ערכאות משפטיות: בית המשפט לעניינים מקומיים, בית המשפט המחוזי ובית המשפט העליון.


"חוף כאן" נפתח בשנת 1989 כפארק מים , במהלך השנים נבנו במקום מבנים בלתי חוקיים ותוספות בנייה ללא היתר. בשנת 2011 נכנס לתוקף צו סגירה שהוצא על ידי בית המשפט לבקשת עיריית חיפה.

ראש העיר יונה יהב: "בביצוע צווי ההריסה שניתנו על ידי בתי המשפט, והדרישות להסרת הסכנה, אנו מסלקים מטרדים שהצטברו לאורך שנים והפריעו לשימוש התושבים בחוף הים הסמוך. יהב הודה לרשות מקרקעי ישראל על שיתוף הפעולה והסיוע בסילוק המפגעים ואמר: "עיריית חיפה משקיעה עשרות מיליוני שקלים בפיתוח ותחזוקת חופי הים. "חוף נאות", הסמוך למתחם זכה לציון 100 במדרג משרד הפנים כאחד החופים היפים והמטופחים במדינת ישראל. עיריית חיפה נחושה להמשיך ולפעול בכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת להבטיח רצועת חוף נקייה ממפגעים ומבנים בלתי חוקיים".

עירוני ג' במקום הראשון בתחרות הרובוטיקה הבינ"ל
בתחרות הבינלאומית שנערכה בהרטפורד, קונטיקט, ארה"ב, זכתה נבחרת הרובוטיקה של תיכון עירוני ג' במקום הראשון. במסגרת התחרות, היה על הצוותים המתמודדים להציג רובוט אותו בנו ותיכנתו בעצמם, שאמור לעבור מבוך חדרים, לאתר נר בוער ולכבותו, כיבוי המדמה כיבוי שריפה.

ועדת הבחירה מצאה כי הרובוט "דאלק", אותו הציגו עומר סרי ותומר מרום, תלמידי י"ב בעירוני ג', בליווי המורה פליקס בקמן, הינו בעל הביצועים הטובים ביותר. בנוסף, זכו התלמידים במקום השני בקטגוריה אולימפידע קבוצתי, שכללה מבחן בקיאות.

ראוי לציין, כי נבחרת הרובוטיקה של עירוני ג' גברה על הצוותים הסיניים, שנחשבו לפני התחרות כבלתי מנוצחים.

צוות נוסף מעירוני ג', אשר כלל את שי זוננרייך, ליאור קסלמן ועדן יחזקאל, זכה במקום הרביעי עם הרובוט "אלקטרורובוט", שמכבה בעירה על- ידי הגז דו- תחמוצת הפחמן, וכן הפוסטר שהקבוצה הציגה נבחר בעשיריה הראשונה של הפוסטרים המוצלחים.

יהושע בן איתמר, מנהל תיכון עירוני ג': "בזכות השקעתנו הרבה בתחומים אלו, בעירוני ג' ישנו שיעור גבוה מאוד של תלמידים הבוחרים במקצועות המדעיים והתלמידים מגיעים להישגים גבוהים בתחומים אלו. הישגים אלו הביאו גם לכך שלעירוני ג' אושרה פתיחת מגמה חדשה של הנדסת תוכנה 10 יחידות לימוד בשנה הבאה, בנוסף למגמת הרובוטיקה".

ראש העיר חיפה, יונה יהב, שלח לתלמידים הזוכים מברק לקונטיקט וציין: "אתם, תלמידי הרובוטיקה ואנשי החינוך המלווים אתכם הנכם מקור לגאווה חיפאית וישראלית. ההישג אליו הגעתם בתחרות הבינלאומית הוא מדהים, מבטא שאיפה מצוינות, יכולת חשיבה אסטרטגית, מכוונות למטרה ועבודת צוות יוצאת מן הכלל. אני צופה כי תגיעו להישגים בינלאומיים יוצאי דופן גם בעתיד".

ננעל הכנס לציון 50 שנה לכינון היחסים בין גרמניה לישראל
"אנחנו מציינים 50 שנה ליחסים בין ישראל לגרמניה. יחסים שהחלו באופן טעון ורושמים היום רגע היסטורי לא רק בכך אלא גם בעובדה שכל ראשי הערים התאומות לנו בגרמניה הגיעו המיוחד לחיפה לציון התאריך החשוב הזה".

בדברים אלה פתח ראש העיר חיפה יונה יהב, את הכנס לציון 50 שנה לכינון הקשרים בין ישראל לגרמניה. בכנס שהתקיים ביוזמת המחלקה לקשרי חוץ בעירית חיפה בשיתוף מכון גתה בישראל והקרן לחיפה השתתפו שגריר גרמניה בישראל, ראשי הערים התאומות לחיפה בגרמניה, אנשי מדע, נציגי תעשיית ההי טק ונציגי מערכת החינוך בחיפה. ראש עיריית דיסלדורף, שהיה בדרכו לישראל נאלץ לבטל את הגעתו לארץ בעקבות אסון התרסקות המטוס שהיה בדרכו לדיסלדורף.

במהלך הכנס חתמו נשיא מדינת ברמן כריסטיאן וובר וראשי הערים התאומות לחיפה: איירפורט, מיינץ, מנהיים וברמן יחד עם שגריר גרמניה בישראל אנדריאס מיכאליס, על מזכר הבנות, במסגרתו התחייבו לפעול במשותף לקידום תחומי המחקר והחינוך המדעי.

טקס החתימה על מזכר ההבנות נערך לאחר דיון אותו קיימו ראשי הערים בנושא רב תרבותיות ואינטגרציה. ראשי הערים הציגו את הפעולות המתקיימות בעירם לקידום האינטגרציה במטרה להקל על המהגרים ותחושת השייכות שלהם.

ראשי הערים הגרמניות סיפרו על הקשיים עמם מתמודדים המהגרים באירופה ואמרו כי אין ביכולת הרשויות המקומיות להתמודד לבד עם הנושא ללא התערבות המוסדות המדינה.

יהב סיכם את הדיון ואמר כי אחת הטעויות היא הניסיון להסתיר ולהתעלם מהמתחים הקיימים בין קבוצות האוכלוסייה השונות. חשוב לחשוף את המתחים ולדעת כי הדרך היחידה להתגבר עליהם היא בחינוך ולימוד מהגיל הרך. אם לא נלמד מהגיל הצעיר ביותר לקבל את האחר ולהכיר את תרבותו בסופו של דבר הכל יתפוצץ לנו בפנים.

טכס האזכרה השנתי למשחררי חיפה בבית העלמין הצבאי
כמדי שנה בערב חג הפסח, נערך אתמול בבית העלמין הצבאי שבחיפה, טכס האזכרה השנתי למשחררי העיר חיפה שנפלו בקרב.

67 שנים חלפו מאז ערב פסח תש"ח בו הכריזה מפקדת ההגנה על שלטון "ההגנה כשלטון המוסמך היחיד בעיר". השבוע התקיים כאמור טכס האזכרה השנתי בהשתתפות בני משפחות הנופלים, וותיקי המחתרות ונציגי צה"ל.

השנה, לראשונה, הובילו את הטקס תלמידי בית ספר בסמ"ת. הטקס התקיים בהשתתפות: סגן ראש העיר ומחזיק תיק החינוך שי אבוחצירא, הלוחמים הוותיקים, ראשי מערכת החינוך העירונית, נציגי צה"ל, נציגי משרד החינוך, משפחות הנופלים, ורבים אחרים, אשר הגיעו לחלוק כבוד ללוחמי תש"ח.

הטקס נפתח בפרק תהילים מפי הרב דוד אבוחצירה. החזן דוד אולמן נשא תפילת אל מלא רחמים. בתום התפילה והקראת שמות הנופלים הונחו זרים בהם זרי: עיריית חיפה, ארגון וותיקי הגנה, עמותת גדוד 22, צה"ל, חטיבת כרמלי, היחידה להנצחת החייל והפנימיה הצבאית לפיקוד שליד ביה"ס הראלי.

עופר מנדלוביץ אביו של עוז מנדלוביץ ז"ל, שנפל במבצע "צוק איתן" נעל את הטקס בהקראת שירו של נתן יונתן - איש מביט בבנו.

1236 חבילות מזון יחולקו לחג הפסח למשפחות נזקקות
1236 חבילות מזון יחולקו לקראת חג הפסח למשפחות מעוטות יכולת כלכלית ע"י מאות מתנדבים בהם: יהודים חילונים, דתיים וחרדים, ערבים וחניכי תנועות נוער ותלמידים.

לקראת החג גייסו עמותות המתנדבים השונות תרומות שיאפשרו להם לרכוש את מצרכי המזון. חבילות מזון נוספות נאספו על ידי תלמידים וישלחו באמצעות בתי ספר לעמותות המתנדבים כחלק מפרויקט חינוכי של עזרה וסיוע לזולת.

חבילות המזון יכילו מצרכים כשרים לחג ובהם: מצות, שמן, סוכר, קפה, בשר, תרכיז מיץ, ירקות, עוגיות.

מתוך רצון לשמור על כבוד המשפחות יחולקו החבילות כמתן בסתר ישירות לבתי הנזקקים. רשימת המשפחות אליהן יועברו החבילות הועברו בהסכמת המשפחות ע"י שירותי הרווחה העירוניים לעמותות השונות אשר התחייבו בכתב לשמור על סודיות מקבלי החבילות. מאות חבילות נוספות יחולקו ישירות לבתי הנזקקים ע"י עמותות וארגונים נוספים הפועלים בעיר לרווחת הנזקקים.

בנוסף, הוענקו ע"י "קרן ידידות" באמצעות מערכת השירותים החברתיים בעיריית חיפה לכ – 300 משפחות כרטיסי שי בשווי כולל של כ – 800 ₪ לרכישת מזון וביגוד לחג. קרן תרבות חיפה העניקה לכ – 500 ילדים כרטיסים לפסטיבל הצגות הילדים בחופשת הפסח.

כחמישה עשר משפחות של קשישים יתארחו בליל הסדר ובחג השני בבתי אבות במימון במימון משרד הרווחה, 109 קשישים המרותקים לבתיהם יקבלו לבתיהם ארוחות חג לליל הסדר במסגרת תכנית סיוע המופעלת לאורך כל השנה במימון תורם חיפאי המבקש להישאר בעילום שם.

* צילומי ארכיון

פסטיבל חיפה הבינ"ל להצגות ילדים חוגג חצי יובל בחוה"מ פסח
פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים לשנת 2015 יתקיים בחוה"מ פסח 5-7 באפריל 2015 , בהפקת תיאטרון חיפה הועדה האמנותית שכללה את איציק וינגרטן, עמית זרקא, טל ברנר ונויה לנצט בחרה 6 מחזות מקוריים מתוך כ 150 מחזות שהוגשו אשר יופקו ויוצגו בבכורה בפסטיבל . המחזות שנבחרו הינם מפרי עטם של יוצרים צעירים שהשפה התיאטרלית שלהם הינה ייחודית והם יועלו בבכורה עולמית בפסטיבל ויקבלו תמיכה וליווי אמנותי.

את הפסטיבל תפתח ההצגה "הרפתקאות חמור שכולו תכלת", עיבוד לספרו של נחום גוטמן בבימויו של שי פיטובסקי, ו-6 הצגות תחרות מקוריות בבכורה עולמית: "סיפורי סבתא וסבא גם" מאת ובבימויו של אילון קורח, "אבא בורח עם הקרקס" מחזה עפ"י ספרם של אתגר קרת ורותו מודן ובבימויו של דיויד בילנקה, "גור חתול אדם ארוך שיער" עיבוד עפ"י ספרו של אתגר קרת ובבימויו של עופר עמרם, "התיאטרון של אמיליה" מאת ובביצוע אורית ליבוביץ נוביץ, "הסיפור על יאללה ורגע" מאת יעל אלפנבאום ובבימויה של הדס קריידלמן גלבוע ו"ג'ירפה עפה" עפ"י סדרת הספרים של נורית זרחי מאת בבימויו של לביא זיטנר.

הפסטיבל שזו שנתו ה-25 חוגג חצי יובל, יארח השנה הצגות זוכות מפסטיבלי העבר. ההצגה הקיץ של אביה מאת ובכיכובה של גילה אלמגור שעלתה בפסטיבל חיפה הבינלאומי הראשון להצגות ילדים, תפתח את יום הפסטיבל השלישי. יום בו יתארחו מגוון הצגות זוכות מפסטיבלי העבר : "וגר זאב עם כבש" (1997), "מוצרט הקטן" (2008), "החופש לזוז" (2011), "שכנים" (2012), "יואל אמר" (2014), "בלב הים הגדול" (כשהכריש והדג נפגשו לראשונה) (2010) ו"העולם עפ"י אלון" (2010).


בפסטיבל יתקיימו כ-200 אירועים שיכללו הצגות תחרות ומתחם בינלאומי של מופעי תיאטרון רחוב באוויר הפתוח שיהיו פתוחים לקהל הרחב, מ 9 מדינות בעולם: איטליה, שוויץ, אוסטריה, גרמניה, בולגריה, הולנד, ספרד, בלגיה וישראל. כמו כן, יועלו מגון של הצגות אורחות לקבוצות גיל שונות החל מפעוטות ועד נוער.

המתחם הבינלאומי של תאטרון הרחוב באוויר הפתוח הפך לשם דבר ומפגש תרבותי מרתק לקהל וליוצרים בכל העולם שמגיעים אליו בהמוניו ! השנה גם החלה מסורת של שיתוף פעולה תרבותי בין ישראל לאיטליה שבמסגרתו ייערכו חילופי מופעי רחוב בין פסטיבל חיפה לבין פסטיבל Artisti in Piazza שבעיר פנבילי שבאיטליה.

פסח ב-10 ₪ :עשרות אירועים לבני נוער במהלך הפסח
רשות הצעירים והנוער מפעילה מידי קיץ את פרויקט קיץ 10 ב- 10, המאפשר לבני הנוער החיפאים ליהנות מעשרות הופעות ופעילויות מגוונות בתשלום סמלי של 10 ש"ח בלבד. השנה, החליטה העירייה להרחיב את הפרויקט גם לחופשת הפסח, ולהעניק לבני הנוער מגוון אפשרויות תעסוקה ופעילויות במהלך 3 השבועות בהם הם מושבתים מלימודים.

במסגרת המיזם הייחודי, יוצעו לבני הנוער הופעות, מופעי סטנדאפ וסרטים במחיר מסובסד של 10 שח בלבד. האירועים יתקיימו בכל ערב מימי חופשת הפסח ובמסגרתם יופיעו בין היתר: נתן גושן, לירן דנינו,, איזי מארח את נאצ’י נאצ’, שגיב פרידמן, אסף יצחקי, רועי צברי ועוד. בין האירועים גם מופעי סטנד אפ בערבית.

האירועים יתקיימו במרכז הכרמל, מועדון הביט, בית נגלר בקרית חיים ובית הגפן. את מגוון האירועים ניתן למצוא בדף הפייסבוק של רשות הצעירים או בדף הפייסבוק של בני הנוער החיפאים - “חיפאים 18 - “. האירועים מיועדים לתלמידי חטיבות הביניים והחטיבות העליונות [ז' – י"ב] הכניסה לבני נוער חיפאים בלבד באמצעות תעודה מזהה.

גן החיות פתוח [חינם] בחסות בנק הפועלים
גן החיות הלימודי יפתח חינם בחוה"מ פסח בין התאריכים 5.4.2015 – 8.4.2015

בין השעות 10:00 – 15:00. וביום חמישי ה – 9.4.2015

ערב החג בין השעות 10:00 – 13:00.

תוכנית עשירה במוזיאוני חיפה
מוזיאון העיר : הדרכה בתערוכה החדשה "פורצלן: הזהב הלבן של אירופה" בימים א'- ד', 5-8/04/2015, 11:00 , ללא תשלום. סדנה לכל המשפחה: "כלים מעוטרים" בימים א'- ד', 5-8.4.15, 11:00 - 13:00 עיטור כלי אוכל במגוון טכניקות בהשראת כלי הפורצלן היוקרתיים שיובאו מאירופה ואלו שיוצרו בארץ והיוו את ההיסטוריה של הפורצלן הישראלי. הסדנאות מתקיימות ללא תשלום.

המוזיאון הימי הלאומי : הדרכות לכל המשפחה בתערוכות המוזיאון
מראות יפו באמנות ההדפס - מאות י"ז-י"ט | אלים, אלות וגיבורים מהמיתולוגיה בפיסול היווני-רומי | 5,000 שנות ספנות וארכיאולוגיה תת-ימית | שקמונה וצפונותיה | תערוכת הפיראטים- תערוכת קבע חווייתית וייחודית מסוגה.
על ספנות ואמנות סדנת יצירה לילדים בה נכין דגם ספינה מצרית בקיפולי נייר.

מוזיאון הרמן שטרוק : הדרכה בתערוכות המוזיאון: שטיינהרט ושטרוק: האמן וחונכו מאוספי מוזיאון הרמן שטרוק ומוזיאון ישראל, ירושלים, דני קרמן, אבנר כץ ומשה הופמן: מתלמידי יעקב שטיינהרט.
סדנאות הדפס: דגמים ומרקמים , ניצור, נכייף ונשתעשע במגוון טכניקות הדפס מקוריות, בסדנה נכין דגמים אישיים של אריזות מתנה, כרטיסי ברכה וקישוטי שולחן. הפעילות מתקיימת במס' תחנות יצירה שבהן ניצור דגמים באמצעות הטבעה של מגוון חפצים מקוריים וחומרי טבע. הסדנאות מתקיימות ללא תשלום.

מוזיאון טיקוטין : הדרכות לכל המשפחה בתערוכות המוזיאון - מבלי להותיר עקבות | אוטאגאווה קוניושי וממשיכי דרכו | צבע החיים ,
פרחי אביב נפתחו : סדנה ליצירת פרחי דובדבן מודולריים מנייר, בהשראת האביב היפני.

מוזיאון מאנה כץ : הדרכות בתערוכה: האוונגרד היהודי: מודיליאני, ליפשיץ, זדקין ואחרים "חד-גדיא" : נבקר בתערוכה "האוונגרד היהודי" ונתבונן בסדרת איורים לפיוט 'חד-גדיא' המוצגת בתערוכה. נלמד כיצד מאיירים סיפור ומעבירים מילים לדימויים. בסדנת יצירה נתנסה בהכנת איורים לפיוט בסגנון אישי בעבודה עם מגוון חומרים. מבוגר מלווה: בתשלום.
מה נשקף מחלוני? – מוזמנים להתנסות בציור נוף מתוך התבוננות, בעבודה על כני ציור בצבעי גואש. הסדנה תתקיים במרפסת המוזיאון המשקיפה על נוף המפרץ.הפעילות מתאימה לילדים מגיל 5, בליווי מבוגר, ההשתתפות ללא תשלום
לפרטים נוספים והרשמה: education@hms.org.il
׀- 04-8534774.

מרכז אמנויות, מוזיאון חיפה לאמנות : אירוע נעילת התערוכה "חם-קר-נוזל-מוצק". מפגש וסדנה מיוחדת בהנחיית האמנית ורד אהרונוביץ', המציגה בתערוכה. מה בסדנה? נפסל דמות אדם בתנועה תוך שימוש בשלד גמיש מחוט ברזל ועטיפתו בתחבושות גבס.
יש להירשם לסדנה מראש בטלפון 04-8534774,education@hms.org.il

http://www.haifa.muni.il
סיורים מומחזים, סיורי קסמים, סיורים רגליים וסיורי גרפיטי בחיפה
למצוא תיבת אוצר עתיקה על חוף ימה של חיפה, לגלוש בזמן למחוזות מרוחקים, ליהנות מאווירה כפרית קסומה, לפגוש את חלוצי המתיישבים על הכרמל ולצאת למסע קסום רצוף בחוויות והפתעות!

לקראת פסח העמותה לתיירות חיפה מציעה מגוון רחב של סיורי אטרקציות, סיורים רגליים וסיורים מומחזים למבוגרים ולילדים, בהם ניתן להכיר את אופייה המיוחד של חיפה בצורה חווייתית.

הסיורים ייצאו בין התאריכים 5-11/4 וכרוכים בהרשמה מראש ובתשלום.

בין הסיורים ניתן למצוא, סיור קסמים במושבה הגרמנית, מרדף בעקבות האוצר הנחבא, קסמים בהדר, סיור גרפיטי ועוד.

סיור מומחז לילדים : מה קורה כאשר מדריך טיולים פוגש בקבצן מוזר עם שם ארוך במיוחד, המספר לו סיפור על אוניית פירטים שהגיעה לחיפה במאה ה-17 והטמינה אוצר ליד חוף הים. המדריך הספקן יוצא לבירור העניין עם הקבוצה שאיתו ולאט לאט מגלה, שאולי יש אמת בדבר.

סיור מומחז בכרמל : מי מאיתנו לא חולם לעיתים על מכונת זמן שתוכל לקחת אותו למסעות במחוזות רחוקים בהיסטוריה? אז בינתיים, עד שנסיים לבנות את מכונת הזמן החיפאית הראשונה, תוכלו לצאת לסיור ברחובות הכרמל, בין הטיילת לבין שדרות הנשיא, בין רחוב יפה נוף לבין הסמטאות, ולהכיר מקרוב את הדמויות המשפיעות בעיר לאורך השנים.

סיור מומחז במושבה: כשפוגשים את הדמויות שמאחורי הסיפורים הרבה יותר קל לגלוש איתן בדמיון אל עבר מחוזות רחוקים ורגעים בלתי נשכחים. לבקר באירופה הקלאסית, לחזור לארץ ישראל הישנה והטובה, להיות שותף להחלטות ולרגעים שעיצבו את זמננו.

סיור סיטי טור : כמעט כל אדם שתשאל חולם לעוף כמו ציפור, להביט על העולם מלמעלה, להרגיש את הרוח הקרירה נושבת ולדאות למרחקים בלי דאגה. הנופים והמראות בחיפה יוליכו אתכם דרך חוויה מרגשת וייחודית.

סיור רגלי בכרמל : חיפה אוצרת בתוכה שכיות חמדה ופנינות רומנטיות לאוהבים. השילוב שבין אווירה כפרית קסומה לקדמה עירונית יוצרים יחדיו חופשה רומנטית מופלאה המספקת את המיטב מכל העולמות.

סיור רגלי במושבה : המושבה הטמפלרית שהפכה למעשה לעיירה גרמנית מודרנית בליבו של אזור שומם יחסית בקצה האימפריה העות'מאנית. הטמפלרים שהבינו כבר לפני שנים רבות שחיפה היא הכי אירופה של המזרח התיכון, פיתחו את העיר והניחו את אבני היסוד של חיפה העכשווית.

סיור קסמים במושבה: תוכלו לגלות את סוד קסמה של העיר חיפה ולהבין שיופיה אינו אשליה.
בסיור נשמע סיפורים מרתקים על השדרה, על הטמפלרים ועל אנשי המקצוע שחיו בקהילה, כל זאת בהנחיית יוני אלאדיני- אמן קסמים רב-תחומי המשלב בסיור מעשי קסמים ההופכים את החוויה למיוחדת במינה.

סיור קסמים בהדר : בשכונת הדר חיו בהרמוניה לאורך השנים אנשים שונים מרקעים מגוונים ואמונות שונות, תוך שהם מתערבבים עם שווקים מגוונים, מבנים עתיקים, מקומות בילוי וריחות וטעמים שהגיעו ממקומות שונים ומרוחקים. הסיור בהנחיית יוני אלאדיני- אמן קסמים רב-תחומי, עובר דרך רחובות הדר ומשלב בתוכו קטעים טלפתיים, קסמים, וסיפורים היסטוריים שישאירו אתכם מרותקים.

סיור קסמים בעיר התחתית : נבכיה של העיר התחתית הטומנים בחובם קסם ואנושיות מבין המרצפות, עיטורי הבניינים והים שניבט מכל עבר. העוצמה והיופי השוכנים בסיפורים שליוו את הים החיפאי עדיין חקוקים בסלעים שעל החוף.

סיור גרפיטי : גרפיטי הוא הדרך בה האמנות פוגשת את חיי היומיום. מפגש גלוי לב, פתוח ובלתי אמצעי מסוג זה מאפשר חיבור ישיר בין האמן לקהל, לצד היכרות אמיתית עם מסרים ואמירות בסביבה גרפית ססגונית ועשירה.

ההרשמה לסיורים בפנייה לעמותה לתיירות חיפה: 1-800-30-50-90

* צילומי ארכיון

מכירת החמץ
הרב הראשי בגמלאות של חיפה הרב שאר ישוב הכהן השתתף זו הפעם ה – 28 ברציפות בטקס מכירת החמץ המסורתי הנערך בערב פסח בלשכת ראש העיר חיפה.

ראש העיר חיפה יונה יהב ומנהל אגף התקציבים בעיריית חיפה רוני בן-חיים, חתמו על ייפוי כח למכירת החמץ של העיר חיפה, באמצעות שטר קניין שנמסר למזכיר המועצה הדתית דוד מצגר.

את החמץ יקנה מידי הרב עבאס בן איאד אלעבאסי, זו השנה העשירית ברציפות. בכך ממשיך אלעבאסי מסורת משפחתית בה החל סבו נור אלדין ז"ל, לפני עשרות שנים ובה המשיך אביו איאד אלעבאסי ז"ל.

ראש העיר הודה למשפחת אלעבאדי המסייעת לתושבי העיר היהודים בקיום מצוות "לא ייראה לך חמץ בכל גבולך".

בטקס המסורתי השתתפו בין היתר: סגן ראש העיר אריה בליטנטל, הרבנים דוד שחר ודוד אבו חצירה, דוד מצגר ויהושוע ראוכברגר.

ניקוי שוק תלפיות
במוצ"ש האחרון בעת שעשרות אלפי אוהדי הכדורגל המאוכזבים מהפסד נבחרת ישראל, יצאו מאצטדיון סמי עופר, נכנסו עובדי עיריית חיפה עם ציוד ניקוי בקיטור, טרקטורים ומטאטאים מכניים לשוק תלפיות במטרה לבצע ניקוי יסודי מסורתי לקראת חג הפסח.

בשעות הבוקר המוקדמות הסתיימה העבודה שנמשכה כל שעות הלילה וסוחרי השוק והלקוחות שהזדרזו לבצע את הקניות לקראת החג הופתעו לראות שוב את השוק נקי ומצוחצח, המדרכות חזרו לצבען המקורי , מכולות האשפה נקיות ומבהיקות . מתנת אגף התברואה של עיריית חיפה לקוני השוק והסוחרים לקראת חג הפסח.

אירועי נעילת חגיגות המימונה יתקיימו השנה באודיטוריום
אירועי הנעילה הארצית של חגיגות המימונה בחיפה, יתקיימו ביוזמת הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו בחיפה בראשות יעקב בזק בשיתוף אגף התרבות של עיריית חיפה והמכון הצרפתי ,ביום ראשון 12 לאפריל 2015 , החל מהשעה 19:00, בסימן " צדק צדק תרדוף ".

האירועים יחלו בגן בית הכט, החל משעה 19:00 ויימשכו עד השעה 20:30 , שעת התחלת החלק האמנותי באודיטוריום חיפה הסמוך לגן.

קבלת פנים חגיגית תתקיים בגן בית הכט, ותכלול בין היתר את האוהל מסורתי, בשטח הגן, מקושט על פי המסורת ובו יוצגו כלים וחפצים ססגוניים ממרוקו, שטיחים וישיבה כמנהג המימונה. במהלך קבלת הפנים, האירועים ילוו במנגינות ונעימות שינוגנו ע"י הרכב נגנים וזמרים בהתאם למסורת שהייתה מקובלת עוד במרוקו.


ברחבת גן הכט, יוצבו שולחנות עליהם יוגשו התקרובות המסורתיות לחג ובכלל זה, מגון רחב של עוגיות מרוקניות, פיצוחים , מופלטה עם חמאה ודבש, תה עם נענע ועוד.

העירייה והנהלת הפדרציה בחיפה מצפים במהלך יום חג המימונה, לבואם של אלפי אורחים שיקיימו פיקניקים ביערות הכרמל, בחופי הרחצה, באתר המסורתי ליד מערת אליהו, איליו מגיעים אורחים כדי להתפלל. הנהלת הפדרציה בחיפה, עיריית חיפה והמכון הצרפתי, מברכים את החוגגים בברכה המקובלת "תרבחו ותסעדו" ומאחלים חג שמח חג המבטא את המינהג והמסורת של יהדות מרוקו ונחוג בחיפה ברוח האחדות והקיום יחד בין כל חלקי האוכלוסייה המתגוררים בחיפה.

* צילומי ארכיון

פרויקט ניטור אפידמיולוגי במפרץ חיפה יוצא לדרך
באוניברסיטת חיפה הושק והוצג פרויקט "ניטור אפידמיולוגי באזור מפרץ חיפה", ביוזמת איגוד ערים להגנת הסביבה אזור מפרץ חיפה. בהשתתפות מנכ"ל עיריית חיפה מר שמואל גנץ, מנהל מחוז חיפה במשרד הבריאות פרופ' שמואל רשפון, ד"ר סיניה נתניהו, המדענית הראשית במשרד להגנת הסביבה ובהנחיית מנכ"ל איגוד ערים להגנת הסביבה אזור מפרץ חיפה ד"ר עופר דרסלר.

מטרת הפרויקט האפידמיולוגי הינה לבחון את הקשר בין איכות האוויר באזור חיפה לבין התחלואה הרלוונטית במשך השנים 2015-2020. תוצאות המחקר לגבי כלל התחלואה יחייבו התייחסות מפורטת לגבי סוג המחלה, קבוצות גיל, השוואה למקומות אחרים בארץ ועוד.

באזור מפרץ חיפה נוצרה תדמית שהינה לכאורה בעלת בסיס נתונים, בעוד ובפועל בסיסי הנתונים של תחלואה וזיהום אוויר אינם קשורים זה לזה, כפי שהסביר בדבריו פרופ' רשפון, מנהל מחוז חיפה במשרד הבריאות. לדבריו, לא ניתן לומר שבחיפה קיים עודף זיהום אוויר באופן גורף ובמקום שמועות, יש סיכוי שסוף סוף יתקבל מידע לגבי החשיפה הפרטנית של אדם לזיהום וההשפעה על התחלואה.

מנכ"ל עיריית חיפה, שמואל גנץ: "הכף נוטה להגזים לכיוונים שליליים, בלי לקרוא את המפה בצורה מסודרת וללא התייחסות להשפעת הזמן והפעילות שננקטת בתעשייה על מנת לצמצם את ההשפעות השליליות. בעיריית חיפה לא חוסכים מאמץ ללמוד ולנסות להתמודד עם הנושא ולהפיג את בעיית הדימוי שדבקה בעיר."

ד"ר דרסלר: "איכות האוויר במפרץ חיפה אינה נופלת כיום מערים גדולות אחרות בארץ, על כך מעידים נתונים ברורים הנמדדים באופן רצוף ובוחנים בין היתר את השפעת פליטות התעשייה על איכות האוויר בקרב האוכלוסייה. בחלק מהמזהמים נרשמה ירידה של כ-90%, אך מצב התחלואה עדיין גבוה. לכן יש לערוך בדיקות ביולוגיות לבחינה החשיפה הספציפית של אדם לרמת הזיהום וכך, בתקווה, תתקבל תמונה מדויקת על הגורמים לתחלואה באזור. איגוד ערים בחר לקדם את המחקר בנושא במסגרת מאמציו הקבועים להביא לשיפור ביכולת הניטור והאכיפה בנושאי איכות האוויר בחיפה והמפרץ ומברך על יציאתו לדרך."

    
פניה זו הינה בדיוור ישיר על בסיס מידע הקיים במאגרי העירייה, אם אינך מעוניין/ת לקבל דואר בדיוור ישיר מרה"ע חיפה, השב למייל זה עם המילה "הסרה"