לצפייה מיטבית - לחץ/י כאן

לוגו עירונט
"כנפיים של קרמבו" - הכי מרגש שיש
 

29.01.2015

הפסל מכיכר מאירהוף לא נגנב... ! הוא הוסר לשיפוץ ויוחזר למקומו
השמועה בכיכר מאירהוף עברה מפה לאוזן...הפסל נגנב! ובכן..... ממש לא !!! הפסל "חמישה" יצירתו של האומן בוקי שוורץ ז"ל , שהוצב בכיכר בשנת 1973, הזדקן ונדרש לשיקום. הפסל המתנשא לגובה כ – 7 מטר הוסר באופן יזום ונלקח לסדנתו של עמי אטיאס אחראי על תחזוקת פסלי החוצות שם יעבור ניתוח השתלת לב ריאה שלאחריה יוצב שוב בכיכר.

באלבום "פיסול חוצות בחיפה" שיצא לאור בהפקת עיריית חיפה בשנת 2012, נכתב על הפסל: "פיסלו של שוורץ מורכב מ – 5 קוביות רצופות העולות השמיימה. הקוביות נושקות האחת לשניה בפינה אחת בלבד ולמעשה מתגרות בכוח המשיכה, דבר היוצר מתח ופליאה אצל הצופה. בשנות ה - 60 החל שוורץ ליצור פסלים ברוח המינימליזם הגיאומטרי, השפעה שניתן לראות גם בפסל זה, עקב השימוש בדימוי אחר החוזר על עצמו צורנית וצבעונית.

התפיסה הצורנית – מינימליסטית עליה מתבסס הפסל, מבקשת כדברי שוורץ :"ליצור מציאות פיסולית חדשה מהיחידות הגיאומטריות הפשוטות והבסיסיות ביותר."

מה שלא נראה לעין הוא צינור מתכת העובר בין הקוביות מעין "עמוד שידרה"...! אשר גם מהווה את החיבור לבסיס הפסל. אותו "עמוד שידרה" הוא ש"הזדקן" ונוצר חשש כי יקרוס בסערות החורף וחו"ח בנופלו, יפגע באנשים מהרבים הפוקדים את הכיכר.

גם קונסטרוקטור שהובא למקום אישש את האבחנה הראשונית וכך, הפסל הוסר באופן מבוקר על ידי מסגרים ורתכים מנוסים והובל אחר כבוד לסדנת העירייה. עמי אטיאס ישפץ את הפסל , ישתיל לו עמוד שידרה חדש, עמיד וחזק והפסל יוחזר אחר כבוד למקומו בכיכר מאירהוף.

בהזדמנות זאת גם בסיס הפסל ישוקם מה שיעניק לו שנים רבות של תצוגה מרשימה.

הפסל "חמישה", פרי יצירתו של בוקי שוורץ ז"ל אשר נולד בשנת 1932 בירושלים ונפטר בשנת 2009 ,פסל ואמן וידאו ארט, חי ויוצר בתל אביב ובניו יורק. למד ב"מכון אבני" ובבית הספר לאמנות סט. מרטין בלונדון, שם גם לימד בין השנים 1966-7. שוורץ הציג בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות רבות, זכה בפרסים רבים בארץ ובחו"ל. עבודותיו הוצגו בארועי אמנות בינ"ל כגון הביאנלה בונציה, הביאנלה של מויזאון הוויטני בניו יורק והדוקומנטה בקאסל.

מתמודדים עם בריונות ברשת
החיים הוירטואליים תופסים כיום חלק משמעותי מחייהם של בני הנוער. לצד האפשרויות הבלתי- מוגבלות שמציע האינטרנט, אורבות ברשת גם סכנות. תופעות של נידוי חברתי של ילדים ברשת, העלאת תמונות אינטימיות והפצתן, פדופילים מתחזים המעוניינים ליצור קשר עם בני נוער וילדים ועוד.

מערכת החינוך של עיריית חיפה, בשיתוף מגמת עיצוב חזותי בתיכון רעות לאמנויות יזמו הקמת אתר אינטרנט אשר יאפשר להורים ולתלמידים לקבל כלים כדי להתמודד עם התופעות הקשות, לגלוש ברשת באופן בטוח. העצות נכתבו כולן "בגובה העיניים" לבני נוער והוריהם, תוך שימוש באמצעים חזותיים מתקדמים. ניתן לצפות בפרויקט באתר: http://megamareut.wix.com/cyber

יגאל באום, מרכז המגמה: "התלמידים למדו את הנושא לעומק, קראו מחקרים שנכתבו בארץ ובעולם ובדקו את התופעה. התוצרים אליהם הם הגיעו היו מגוונים: חלק מהתלמידים עסקו במשמעות המושג "פרטיות", אחרים נתנו עצות מעשיות להורים. אנו מעוניינים שכמה שיותר בני נוער והוריהם יחשפו לפרויקט ויבינו את המשמעויות השונות של גלישה בטוחה ברשת. "

הפרויקט הייחודי הוצג השבוע בכנס של מינהל תקשוב וטכנולוגיה של משרד החינוך וזכה להתעניינות ולתגובות נלהבות.

ראש מערכת החינוך והשירותים החברתיים, פיני וגמן: "לצד החתירה להישגים לימודיים גבוהים, מערכת החינוך עוסקת באופן יומיומי בהתמודדות עם תופעות חברתיות שונות. אני שמח כי תיכון רעות לאמנויות נרתם לנושא הגלישה הבטוחה ברשת, כתופעה שמטרידה רבים מאתנו. המצגות שיצרו התלמידים הן יצירתיות וללא ספק מעבירות מסר חשוב בשפה פשוטה וישירה".

כיכר חדשה בצומת הרחובות אבן גבירול ונחל הגיבורים
בימים אלה הולכת ומוקמת כיכר מעוצבת חדשה בצומת הרחובות אבן גבירול ודרך נחל הגיבורים. כביש נחל הגיבורים שנחנך לפני כשנה הפך להיות אחד מהכבישים החשובים (והיפים) בחיפה ונפח התעבורה בו הולך ורב. הכביש היורד ממחלף מנהרות הכרמל ועד לעיר התחתית מהווה חלופה לנוסעים משכונות המגורים בכרמל, רוממה ונווה שאנן ויזרעאליה להדר, לעיר התחתית ולמחלף הקריות.

הכיכר, המאפשרת את הסדרת התנועה, בקוטר של 25 מטר ומשתרעת על שטח של כ 500 מ"ר. החלופה שנבחרה מציגה כיכר "נקייה", ללא תחזוקה אינטנסיבית המבוססת על תכסית יבשה הדורשת וביצוע מוקפד ואיכותי.

בין משטחי הריצוף (כ-200 מ"ר) תישתל מדשאה (כ-250 מ"ר דשא) ו-8 עצים במרכז הכיכר. כמו כן תותקן גם תאורת לד לאורך ה"גלים".

שני מסלולים מדעיים חדשים יפתחו בשנה הבאה בעירוני ג'
בכיתות ז' המדעיות בבית הספר עירוני ג' יפתחו בשנת הלימודים הבאה שני מסלולי העשרה. הלימודים בכל אחד מהמסלולים יכללו פעילות העשרה, לצד תכנית הלימודים הבסיסית בכיתות אלו, שבה נלמדת מתמטיקה ברמה גבוהה, תכנית מדעית מתוגברת בגישה של חקר, ותכנית במדעי המחשב.

המסלול המתמטי- פיזיקאלי יפעל בתמיכת פרופ' מוטי שגב מהחוג לפיזיקה בטכניון. פרופ' שגב, בוגר בית הספר, שגם ילדיו מתחנכים בעירוני ג', נחשב לפורץ דרך בתחום האופטיקה והלייזרים בטכניון והוא חתן פרס ישראל בתחום חקר הכימיה והפיזיקה. במסגרת המסלול תתקיימנה פעילויות העשרה הכוללות התנסויות בנושא לייזרים, אווירונאוטיקה ועוד. בנוסף למסלול זה, ימשיך תיכון עירוני ג' בפרויקט "חלומדע", שהינו פרויקט חקר בפיסיקה המתקיים בטכניון, עוסק בקינמטיקה (חקר תנועות), ומוביל את התלמידים לעבור בהצלחה בחינת בגרות ייחודית בפיסיקה.

המסלול השני, הביו- רפואי, יפעל בהנחיית פרופ' אמיר לנדסברג, ראש המחלקה להנדסה ביו- רפואית בטכניון.

מנהל בית הספר, יהושע בן איתמר: "המסלולים יאפשרו לתלמידי עירוני ג' הניחנים בכישורים אנליטיים גבוהים, לחדד את סקרנותם הטבעית ולהעמיק את הידע בנושאים מדעיים, תוך התנסות במחקר".

ראש מערכת החינוך והשירותים החברתיים, פיני ווגמן: "מערכת החינוך העירונית פועלת כדי לאפשר לתלמידי חיפה בחירה בין מגוון אפשרויות, כך שיצליחו לממש את כישוריהם האישיים בתחום בו הם בוחרים ללמוד. מגמה זו ניכרת הן בבתי הספר היסודיים- בהם החל תהליך של ייחודיות בית ספרית, והן בכל בתי הספר התיכוניים אשר מרחיבים את ומעמיקים את מסלולי הלימוד".

הדליקו מנגל בבית ונזקקו לטיפול בתא בביה"ח בני ציון
בני משפחה מחיפה - הורים ושני ילדיהם, הובהלו בסוף השבוע האחרון למרכז הרפואי בני ציון כשהם סובלים מהרעלת עשן לאחר שחיממו את ביתם ע"י הדלקת מנגל בתוך הבית במשך מספר שעות ואף ישנו עם חלונות סגורים ודלתות סגורות. בני המשפחה, נזקקו לטיפול בתא לחץ ותמיכת חמצן בריכוז גבוה בשל הרעלת פחמן חד חמצני שמקורו בעשן. לאחר הטיפול ולאור שיפור ניכר במצבם הרפואי, הם שוחררו לביתם

כמעט אסון. מקרה נוסף של הדלקת מנגל בתוך הבית כדי להתמודד עם גל הקור, הוביל השבוע בני משפחה לטיפול רפואי אינטנסיבי במרכז הרפואי בני ציון. המקרה הקודם, אירע לפני כשנתיים. לדברי מנהל המחלקה לרפואה דחופה – מיון במרכז הרפואי בני ציון, ד"ר מיכאל קפקא, בני המשפחה, סבלו תחילה מהכרה מעורפלת, קשיי נשימה, כאבים בחזה וכאבי ראש, עקב הרעלת עשן, ולאחר שמצבם השתפר, הם סיפרו כי החליטו להדליק את המנגל בגלל הקור העז".

מנהל מחלקת הילדים והמעבדה המיקרוביולוגית במרכז הרפואי בני ציון, פרופ' יצחק סרוגו, שטיפל בילדי המשפחה, אמר כי, "שאיפת עשן עלולה להוביל בשלב החריף למוות, ובטווח הארוך עלולים להיגרם סיבוכים שונים, כגון: הפרעת זיכרון והפרעת תנועה, העלולים להופיע כחודש לאחר החשיפה ולהימשך זמן רב. חשוב להכיר את הסכנות הטמונות בחימום באמצעות פחמים או עצים ויש להקפיד על אוורור מתאים של הבית כאשר משתמשים בחימום באמצעות עץ".

רק 11% מהציבור רוצים שהילד שלהם יהיה עיתונאי
ירידה במעמד העיתונאי! רק 11% מהציבור רוצים שהילד שלהם יהיה עיתונאי, זאת לעומת 25% שרצו בכך בשנת 2007, כך עולה מהנתונים של מחקר חדש של החוג לתקשורת באוניברסיטת חיפה עבור כנס חיפה לתקשורת "מחוץ לבועה 2". עוד עולה: העיתונות נתפסת כפחות חשובה ופחות אמינה מבעבר.

המחקר הנוכחי, שנערך על ידי פרופ' יונתן כהן וד"ר ארן ליביו, נערך בקרב 405 משיבים באינטרנט, שהיוו מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה הבוגרת בישראל.

התפיסה הכללית של העיתונות מתגלה כמורכבת למדי וכוללת רכיבים מעודדים ומדאיגים גם יחד. "כלומר, העיתונאות עדיין נתפסת כחשובה, אולם מסתמנת מגמה ברורה של ירידה בהערכת חשיבותה". גם רמת האמון ירדה לאורך השנים, אם כי במידה מתונה יותר, רק 26% מאמינים בעיתונאים בשנה החולפת. לדבריו של פרופ' כהן, מדובר ברמת אמון בינונית ומטה. "האנשים שהיו באירוע רואים שהתקשורת לא ממציאה או משקרת, אבל גם לא מביאה את התמונה המדויקת, או אף קרובה לכך, של מה שהיה"

מדד שלא השתנה היה בתפיסות הציבור לגבי רמת המכובדות של המקצוע. עדיין מסתמנת תפיסה של העיתונאות כמקצוע רציני הנהנה מיוקרה מסוימת. אולם לא בטוח שההשקעה כדאית, מכיוון שרק רבע מהציבור חושב שהעיתונות היא מקצוע משתלם כלכלית. המדיום העיתונאי שנתפס כמכובד ביותר הוא הטלוויזיה, לאחריה הרדיו, עיתונות ארצית ועיתונות מגזרית. סוגרים את הרשימה, עם רמת מכובדות בינונית-נמוכה, הם הבלוגרים והמקומונים.


באופן לא מפתיע, האינטרנט הפך להיות כלי התקשורת העיקרי לצריכת חדשות, לאחר מכן הרדיו, הטלוויזיה ולבסוף העיתונות המודפסת. באופן מפתיע אולי יותר, הקבוצה שנכנסת הכי הרבה פעמים כדי לקרוא חדשות באינטרנט היא בני ה-41-50, כשלמעלה מ-70% נכנסים פעם אחת או יותר ביום. דווקא הצעירים בני 18-20 הם הקבוצה שנכנסת הכי מעט לאינטרנט בחיפוש אחר חדשות, כשרק 42% מהם נכנסים לפחות פעם אחת ביום לאינטרנט על מנת לצרוך חדשות. לדברי החוקרים, נראה כי הבדל זה משקף נטייה כללית בקרב צעירים לצריכה מועטה יחסית של חדשות, בהשוואה למבוגרים יותר.

* צילומים להמחשה

נחיל מדוזות גדול במיוחד הגיע במפתיע לחופי הצפון
נחיל גדול של מדוזות ממין חוטית נודדת, ברובן גדולות (40 – 70 ס"מ) נראה בימים האחרונים מול חופי אכזיב ונהרייה בצפון הארץ. הנחיל שהינו חריג בגודלו לשלב זה של העונה הגיע, ככל הנראה מצפון כתוצאה מזרם צפוני שהוביל את המדוזות לחופינו, אמר ד"ר דרור אנג'ל מומחה לאקולוגיה ימית מהחוג לציוויליזציות ימיות מאוניברסיטת חיפה.

בימים האחרונים הגיעו עוד ועוד דיווחים לאתר "מדוזות" על מדוזות שנצפו באזור הצפוני של חופי הים התיכון הישראליים. המדוזות אשר בחלקן יותר גדולות מהגודל הממוצע מגיעות באופן קבוע לחופי הארץ גם במהלך תקופת החורף אולם הכמות שנצפתה בימים האחרונים בחופי אכזיב היא נדירה. לדבריו של ד"ר אנג'ל ייתכן ואחת הסיבות לכך היא הסערה שפקדה את צפון הארץ בשבוע שעבר.

לדבריו של ד"ר אנג'ל, הגעת הנחיל הגדול הוא נדיר, אם כי לא בטוח שמפתיע, בייחוד תוך מבט אל העתיד. "כל עוד פעילות האדם נמשכת וכוללת בנייה ופיתוח בחופים, דייג לא מבוקר, זיהום הים, פיתוח ופעילות בים עמוק ועוד, המערכת הימית הופכת להיות יותר ויותר לא מאוזנת ולמעשה די שברירית", לכן, הוא מוסיף, זה לא מפתיע שיש כל כך הרבה תופעות שחורגות מהשגרה, כולל גם הופעה שכיחה של מיני מדוזות שיש להם יכולת השפעה מכרעת על מארג המזון הימי.

* צילומים להמחשה

אברהם זיגלר נבחר לנהל את בית הספר הטכנולוגי העל-אזורי בסמת
אברהם זיגלר, נבחר ע"י וועדת המכרזים העירונית, למנהל בית הספר הטכנולוגי העל אזורי בסמת. זיגלר, סיים את לימודיו התיכוניים בבית ספר בסמת, בוגר אוניברסיטת בן גוריון בהנדסת אלקטרוניקה ומחשבים ומוסמך במדעי המדינה מאוניברסיטת חיפה. כמו כן סיים זיגלר בהצטיינות לימודי הוראה והכשרת מנהלים במכללת בית ברל.

זיגלר, בוגר קורס חובלי אלקטרוניקה של חיל הים, שירת בין השנים 1981 – 2001, בחיל הים ומילא שורה של תפקידים בהם: מפקד בקורס חובלים וראש ענף תקשורת בחיל הים.

עם שחרורו מצה"ל בדרגת סא"ל, עשה הסבה והחל את דרכו במערכת החינוך כמורה ומרצה למדעים ומתמטיקה. בשנת 2007 יזם והקים בשיתוף עם עמותת צור של התעשיין סטף ורטהימר, את התיכון העל אזורי "צור ים" - בית הספר הטכני של חיל הים אותו ניהל עד שנת 2010. בשנת 2010 מונה לנהל את התיכון העל אזורי "צור לבון" תפקיד בו הוא מכהן עד היום.

ראש מערכת החינוך פיני ווגמן, איחל לזיגלר, הצלחה והביע ביטחון כי יממש את החזון אותו מובילה עיריית חיפה להשבת מעמדו ההיסטורי של בית הספר, כבית ספר מוביל בארץ בלימודי מדעים וטכנולוגיה.

בביה"ס שהפך השנה לעל אזורי נלמדים מקצועות מדע וטכנולוגיה בהיקף נרחב במשך 6 שנים מכיתה ז' ועד י"ב. בין המגמות הנלמדות בבית הספר המגמות המבוקשות ביותר כיום בתעשייה ובצה"ל בהן: "סייבר", אלקטרוניקה, רובוטיקה, ותכנון ויצור באמצעות מחשב [CNC]. כל אלה אומר ווגמן נועדו להכין את בוגרי בית הספר להמשך בלימודים גבוהים בטכניון עמו מקיים בית הספר שיתוף פעולה הדוק בכל הקשור לתחומי ההוראה, שימוש במעבדות ולימוד בשיטות מחקר המקובלות בטכניון.

כנפיים של קרמבו סניף חיפה
חגיגה מרגשת שבסיומה "מסדר כנפיים" התקיימה בסניף חיפה של תנועת "כנפיים של קרמבו" תנועת נוער המשלבת פעילות נוער בעל צרכים מיוחדים שהוקמה בשנת 2002. וקרמבו על שום מה ? על שום היותו מוצר שאריזתו נעשית בידיים ללא מגע מכונה על שום פריכותו.

הטקס שנערך במתנ"ס החדש בשכונת רמת בגין, בהשתתפות יונה יהב, ראש העיר, שי אבוחצירא סגן ראש העיר ומחזיק תיק החינוך, קלאודיה קובי, אם מייסדת של "כנפיים של קרמבו" ,סיגל ציוני, יוסי שלום, חבר מועצת העיר ומיקי ליבוביץ, מנהל רשות הצעירים.

איתן סוויסה, הפעיל בתנועה ומשמש גם כמדריך מספר כי :"כנהוג בתנועה, במהלך הטקס הוצמד לחולצות המדים של כל הפעילים בסניף, "אות כפיר" שהוא סמל החזון של התנועה! (ע"ש כפיר קובי ז"ל, החניך הראשון בקרמבו).

הטקס החגיגי ציין סוף תקופה בה עברו החניכים והחונכים את מערך "מורשת" בנושא הערכים שמובילים את התנועה - אני שייך, אני יכול, אני מוביל, אני חבר, אני אוהב, אני ישראלי. הכנפיים שעל סמלי החזון שחולקו לכולם, מייצגים את מטרת פעילי התנועה "לפרוש כנפיים" ולהוביל את בשורת השינוי החברתי".

הרגע המרגש של הארוע היה בסיומו כאשר החניכים והחונכים התייצבו מול קהל המוזמנים הרב ושרו יחד בשפת הסימנים הייחודית לתנועה.

http://www.haifa.muni.il
מה עושים שני רופאים ישראלים ומלכת יופי בויאטנם?
שניים מרופאי רמב"ם, ד"ר עמרי אמודי, רופא בכיר במחלקת פה ולסת וד"ר צח שרוני, רופא בכיר במחלקת כירורגיה פלסטית בביה"ח, שבו לאחרונה מויאטנם הרחוקה, שם לקחו חלק במשלחת בינלאומית מטעם הארגון אופריישן סמייל (Operation Smile), ארגון בינלאומי וולונטארי.

פעילות המשלחת נעשתה 300 חבריה אשר הגיעו מ-18 מדינות שונות - התפצלו לשש משלחות קטנות ופעלו, בו זמנית, בשישה מוקדים שונים ברחבי המדינה האסייתית. במשך עשרה ימים שהו חברי המשלחת בערים הגדולות, האנוי והו-צ'י-מין וביצעו למעלה מ-500 ניתוחים בילדים הסובלים משפה וחך שסועים.


הארגון "אופריישן סמייל", קיים מעל ל-30 שנה ופועל במדינות עולם שלישי, ומסייע לאוכלוסיות קשות יום במדינות שבהן מומי פנים מולדים, כגון חך ושפה שסועים, הם תופעה שכיחה. הפעם, להבדיל משנים קודמות, ניתחו חברי המשלחת ילדים בלבד, אשר נולדו עם המום.

מתוך עשרות הפונים, נבחרו 70 ילדים, בני חצי שנה עד 8, להם יוכלו הרופאים לסייע באופן הטוב ביותר בפרק הזמן שעומד לרשותם. מבוקר ועד ערב, במשך כ-12 שעות בממוצע, יום אחרי יום, ניתחו הרופאים את הילדים בזה אחר זה. "כדי שנוכל לעזור לכמה שיותר מטופלים, ניהלנו את ימי הניתוחים באופן מאוד יעיל", מספר ד"ר צח שרוני "מרבית המקרים הפעם היו מקרי חך שסוע, וזה הוביל לשעות ארוכות בחדר הניתוח "

בלטה במיוחד הנציגות המזרח תיכונית עם שני נציגים ישראליים, שתי רופאות ממרוקו, וכמה רופאים מירדן. "האווירה בין כל חברי הקבוצה היתה מאוד נעימה", משחזר ד"ר שרוני, "השיח היה ברמה חברית ובזמן שבילינו יחד היו לא מעט שיחות, בדיחות והזמנות הדדיות.".

במהלך ימי הפעילות שלהם ב-ווין, הגיעה לביקור מי הואנג, מיס ויאטנם לשנת 2011 שבאה להתרשם ולתמוך בפעילות , ע"י סיוע בתרגום לשפה המקומית, ובעידוד הילדים ומשפחותיהם.

קו אוטובוס בין תחנת הרכבת חוף כרמל והטכניון דרך מנהרות הכרמל
קו אוטובוס חדש ומהיר, מתחנת הרכבת חוף כרמל לטכניון ובחזרה, יחל לפעול ב-1.1.2015. הקו החדש יעמוד לשירות הסטודנטים שלוש פעמים ביום, בתיאום עם לוח הזמנים של רכבת ישראל. האוטובוס בקו החדש יעבור דרך מנהרות הכרמל והוא צפוי לחסוך לנוסעים זמן רב.

"הביקוש לקו החדש עלה מהשטח," אומרים ביחידת המכרזים והלוגיסטיקה של הטכניון. "פנו אלינו חברי סגל וסטודנטים מכל התארים המגיעים מדי יום לטכניון מתל אביב באמצעות הרכבת, בבקשה לסייע להם בתחבורה מתחנת הרכבת לטכניון ובחזרה. כיום מחבר בין הטכניון לתחנת חוף כרמל קו 11, שהוא קו ארוך יחסית העובר בכל העיר. לשמחתנו נענתה חברת אגד לבקשת הטכניון, והקו החדש יחל לפעול ב-1 בינואר 2015."

שעות פעילות הקו:

מתחנה מרכזית חוף כרמל לטכניון: יציאת הקו בשעות 7:30 ו-7:57.

מהטכניון לתחנה מרכזית חוף כרמל: שעת יציאה 16:25.


    
פניה זו הינה בדיוור ישיר על בסיס מידע הקיים במאגרי העירייה, אם אינך מעוניין/ת לקבל דואר בדיוור ישיר מרה"ע חיפה, השב למייל זה עם המילה "הסרה"