לצפייה מיטבית - לחץ/י כאן

לוגו עירונט
"עיר האורות": התאורה בכניסה לחיפה
 

20.02.2014

שטח הגן "השווה מיליונים" במרומי טיילת לואי ישוקם לאתר מרהיב
על חלקת הקרקע היקרה ביותר בחיפה, בין מלון דן וטיילת לואי ישנו גן ציבורי גדול המשתרע על 3 דונם. בחלקו היה גן משחקים עם מתקנים שהוסרו כבר לפני 10 שנים לאחר ש"הזדקנו" והפכו להיות לא בטיחותיים. בחלקו האחר של הגן ניצב תותח, לידו אובליסק ולוח המספר על מקורו של התותח ועל ביקורו של הקיסר הגרמני וילהלם בסוף המאה ה – 18 בחיפה.

"יודעי ח"ן" משערים כי אילו היו 3 הדונמים מיועדים לבנייה היה ערכם כ – 20 מיליון ₪ עפ"י שיערוך עסקאות הנדל"ן שבוצעו באזור. למזלם הטוב של תושבי חיפה והמבקרים בעיר השטח האטרקטיבי מוגדר כשצ"פ (שטח ציבורי פתוח) וכך , לאחר השיפוץ יהיה במקום אחד הגנים הציבוריים היפים בעיר.

שלד הגן יישמר, שבילים בתוואי הקיים ירובדו מחדש, מדרגות האבן ייבנו מחדש. במקום ייבנו 2 מצפורים, אחד בכניסה לגן והשני פונה לנוף העיר והמפרץ באחת מנקודות התצפית היפות בישראל. המצפורים ירוצפו בדק עץ מיוחד וכן יותקנו במקום ספסלי עץ מעוצבים ייחודיים המתאימים למצפורים אלה.

מתקני המשחקים שנבחרו לאזור המשחקים הם בהתאם לרוח המקום , מתקני עץ טבעי וחבלים ועל פי כל תקני הבטיחות, המיועדים לילדים, בטווח רחב מפעוטות ועד גיל 10 ישחקו וייהנו במקום.

במהלך עבודות הפיתוח בוצע גיזום רציני של כל השיחים ובפיקוח אגרונום נבדקו כל העצים ו – 5 מהם שנמצאו חולים ללא יכולת שיקום "טיפולי" נעקרו. במסגרת עבודות הפיתוח תותקן בגן תאורת לדים חדישה, ריהוט גן מעוצב הכולל ספסלים, שולחנות ופחי אשפה.

שיפוץ הגן בעלות 2 מיליון ₪ המימון בתרומות קרן חיפה, העבודות יסתיימו לקראת הקיץ .

והבשורה : אין ילד בחיפה (לרבות בני 50-60 ) שלא הכיר את האיילה או העופר (תלוי בנקודת המבט) השותה ממימי בריכת הנוי שבטיילת לואי. הבריכה ממנה שותה העופר ששרד את שיני הזמן, תעבור גם כן שיקום ושיפוץ ותחזור לפעול לרבות המזרקה המעוצבת והעופר הקטן .


ע.חיפה תבחן עבודות סטודנטים בשוק תלפיות לגיבוש התכנית לשיפוצו
אחרי סמסטר של מחקר ולמידה ויומיים של הכנות, נערך האירוע של הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בתוך בניין שוק תלפיות שכלל ריכוז עבודות הסטודנטים בנושא שיקום ושיפוץ מבנה השוק.

שוק תלפיות שנפתח ב-1940 "סבל" לאורך השנים מהזנחה בגלל תהליכים עירוניים ומסחריים שונים. המבנה המרשים שחלקו הגדול נטוש, ממוקם בשכונת הדר. בגלל מיקומו על התפר בין ואדי סאליב להדר, שיפוץ והשמשה של המבנה יתרום רבות לתושבי הסביבה בפרט ולתושבי חיפה בכלל.

מטרת האירוע הייתה לאפשר לתושבים, הסוחרים ,לארגוני הסביבה, "החברתיים" ולעירייה, להתרשם מרעיונות שונים ומגוונים לטיפול במבנה המרשים של שוק תלפיות ובאזורי המגורים שסביבו. באווירה מזמינה ונגישה, נפגשו הסטודנטים עם ה"לקוחות"- סוחרי השוק וסביבותיו, שכנים ותושבי הסביבה.

הפקולטה לארכיטקטורה ראתה באירוע הזדמנות לחשוף את העשייה האקדמית, ובעיקר לאפשר לסטודנטים ולתושבים לבחון ביחד את החזון המשותף לשוק ולעשייה בשטח.

האירוע בשוק תלפיות היה חלק ממהלך כולל של עשייה ותכנון באזור הדר אותו יזמה הפקולטה לארכיטקטורה בטכניון וזכה לשם ה"פלטFORMה" (הפלטפורמה....). שמטרתו הוא הידוק הקשר בין הפקולטה לארכיטקטורה לבין דופק הפעילות העיר.

פרופסור אלונה נצן שיפטן, ראש המסלול לארכיטקטורה בפקולטה מסבירה: "אירועי ה"פלטפורמה", כחלק בלתי נפרד מהפקולטה ומטרותיה, היו נקודת מוצא והתנעה לאירוע סוף סמסטריאלי אשר כלל תערוכת עבודות של הקורסים השונים בשוק - אירוע פשוט ומארח בשיתוף הקהילות השונות באזור ולא הגשות פורמליות כנהוג בדרך כלל."

ראש העיר חיפה יונה יהב אמר כי :" לתוכניות שהכינו הסטודנטים לארכיטקטורה כ"שיעורי בית" יש חשיבות עצומה ומשקל רב מאוד בגיבוש התוכנית הכוללת לשיקום המבנה המונומנטלי. הסטודנטים מציגים גישה רעננה וחדשנית אשר המתכננים המנוסים לפעמים קצת "מפספסים" דווקא בשל ניסיונם הרב. השילוב הוא קלף מנצח".


נחנכו מעבדות חדשות לכיתות המדעים בבית הספר "אלכרמה"
במהלך השנתיים האחרונות מתבצע מהלך פדגוגי חינוכי פורץ דרך בבית הספר אלכרמה אותו מובילים משרד החינוך ועיריית חיפה ומשמעותו "להצמיח" את בית ספר אלכרמה, כבית ספר מדעי, עם שתי כיתות מדעיות, הראשונה כיתת רפואה בשת"פ עם רמב"ם והשנייה כיתת הייטק בשת"פ עם אינטל. השנה נפתחו כיתות י' בבית הספר.

מודל זה הינו מודל ייחודי במגזר הערבי, במסגרת הצמחה זו, קיימת תכנית לימודים מיוחדת, הכוללת ביקורים, הרצאות, סדנאות והפעלות, בהם משתתפים התלמידים הצעירים ברמב"ם ובאינטל (כל כיתה לפי המתכונת שלה), בנוסף התוכנית הפורמאלית של משרד החינוך .

מערכת החינוך בעיריית חיפה פועלת להתאים את המבנה לצרכים המיוחדים שלו, לרבות הקמת מעבדות ייעודיות . העירייה הקימה 3 מעבדות ( כימיה\ ביולוגיה\פיזיקה), בעלות 1.180.000 ₪.


בחמישי האחרון, נערך טכס חנוכת המעבדות בנוכחות ראש העיר יונה יהב ומנהלת המחוז במשרד החינוך רחל מתוקי, מנהלי בתי הספר היסודיים הרשמיים במגזר, מנהל בית ספר אל-מותנבי, אנשי חינוך ורוח מהמגזר, הורים ותלמידים.

מנהל בית הספר, חמודי עיסא, סיפר למשתתפים על היוזמה להצמחת בית הספר, ועל התמיכה של עיריית חיפה ומשרד החינוך, אשר מושיטים יד ללא הרף, לטובת התלמידים והצלחתם. ראש העיר, פנה לתלמידים, ואמר שזו ההזדמנות שלהם להשקיע בלימודים, על מנת לפתוח אפשרויות התקדמות בעתיד.

מנהלת המחוז, רחל מתוקי, בפנייתה לתלמידים הדגישה כי אין זה מובן מאליו להצמיח בית ספר, והוסיפה, שמדובר בהזדמנות גדולה ושיש לנצל אותה וחבל יהיה לפספס.

בימים הקרובים יחלו בציוד ואבזור המעבדות החדשות.

קונספט חדש במערכת החינוך בחיפה – מאגר "מורה מחליף" !!
אגף החינוך בעיריית חיפה החל להפעיל בשנת הלימודים תשע"ד תכנית ייחודית להשמת מורים בבתי הספר ברחבי העיר. התוכנית נועדה לפתור מצוקה המוכרת לכל מנהל בית ספר והורה. היעדרות מורים מעבודה משאירה את המנהלים חסרי אונים ואת התלמידים ליהנות משיעור חופשי .

כך נולד הרעיון להקמת מרכז השמת מורים הקולט מורים בתחילת דרכם המקצועית, סטודנטים מצטיינים להוראה ובתחומים נוספים, אנשי אקדמיה ומחקר המוכנים לתרום מזמנם לטובת התלמידים.

היוזמה לפרויקט היא של אורן בק, מורה, שהפנה את יוזמתו לעיריית חיפה. ראש העיר יונה יהב אימץ באופן מידי את היוזמה והנחה על הקמת המרכז החדש שיפתור את מצוקת בתי הספר תוך ניצול כוח האדם האיכותי והנכונות של רבים וטובים לתרום לחינוך הילדים.

המרכז מקבל מבתי הספר השונים את דרישותיהם למורים מחליפים לפי הצורך ועל ידי דירוג המורים שנמצאים במאגר העירוני הממוחשב של המרכז החדש להשמת מורים המשבץ את המורים המחליפים בבתי הספר השונים על פי הצורך.

התוכנית שנמצאת השנה בשלב הרצה פועלת כבר עתה במרבית בתי הספר העל יסודיים בחיפה והיא תורחב בהמשך לכל בתי הספר בעיר. למאגר המורים יכולים להירשם בעלי תעודת הוראה החל מסטודנטים בשנה השלישית ללימודי הוראה ובעלי אישור לעסוק במוסדות בהם לומדים קטינים.

כל אדם העומד בדרישות אלו יכול מוזמן להגיש מועמדות. המורים החדשים המתקבלים לתוכנית זוכים למפגשי פיתוח מקצועי וליווי במהלך שנתם הראשונה בתכנית. כ- 75 מורים בתחילת דרכם כבר נרשמו לתוכנית מתחילת השנה ובין השמה להשמה אפילו נמצאת משרה ארוכת טווח לאחת המורות המצטיינות. בימים אלו פונה עיריית חיפה למורים מצטיינים המסיימים את הכשרתם לבוא ולהירשם לתכנית בכדי לסלול את עתידם במערך החינוך החיפאי.

* צילום להמחשה

ש"פ אסטרטגי בין העירייה ו-MassChallenge - מאיץ הסטארט-אפים הגדול בעולם
ראש העיר חיפה יונה יהב ומנכ"ל MassChallenge ג'ון הארת'ורן חתמו בשבוע שעבר על הסכם שיתוף פעולה רב שנתי, על פיו תקודם פעילות יזמית בחיפה ובפארק מדעי החיים המוקם בכניסה הדרומית לחיפה במיוחד בתחום מדעי החיים. יהב, אמר כי "חתימת הסכם לשת"פ אסטרטגי עם MassChallenge מעידה על העניין הרב שמרכז פארק מדעי החיים וקובעת סטנדרטים חדשים של מצוינות".

בשלב הראשון MassChallenge ועירית חיפה ישתפו פעולה על מנת לעודד חברות הזנק מחיפה להגיש מועמדות להשתתפות בתכנית של MassChallenge בבוסטון ועל מנת לבסס בפארק מדעי החיים ההולך ונבנה בחיפה כ"מרכז מצוינות" של MassChallenge בישראל, בתחום מדעי החיים.

חברות שיצליחו לעמוד בקריטריונים של התכנית ויגיעו לשלב הסופי במיונים יקבלו הזדמנות ליהנות מיתרונות התוכנית של MassChallenge הכוללים בין היתר: ליווי אינטנסיבי במשך ארבעה חודשים בבוסטון, פגישות והרצאות עם המנטורים הטובים בעולם, סיוע בשיווק וגיוס משקיעים ושותפים אסטרטגיים.

עוד אמר יהב כי: "פארק מדעי החיים יביא ליצירת מקומות עבודה חדשים בהיקפים שלא הכרנו. בפארק יקלטו ויתבססו חברות מובילות שימקמו את חיפה בחזית הטכנולוגית של תעשיית הביו-טק בשיתוף פעולה עם גורמים בינלאומיים מובילים ועם מוסדות האקדמיה, המחקר ובתי החולים בעיר". כמו כן ציין יהב, את הקשר האמיץ בין העיר חיפה לעיר בוסטון אשר אחד מפירותיו הוא ההסכם עם MassChallenge.

מנכ"ל החברה הכלכלית לחיפה גל פלג: "פעילות המו"פ של חברות ביומד, מכשור רפואי וגופי מחקר מקומיים מושכים עניין רב בקרב קרנות הון ומשקיעים בינלאומיים ובתקופה זו העמיקה החברה הכלכלית לחיפה את פעילותה ומעורבותה בבניית פלטפורמה לשיתופי פעולה אסטרטגיים, כמו זה שנחתם עם MassChallenge לטובת קידום פארק מדעי החיים ומשיכת יזמים, משקיעים וחברות לפארק.

פרס הניהול הכספי 2012 הוענק לעיריית חיפה בפעם ה–18 ברציפות
פרס שר הפנים לניהול כספי תקין הוענק השבוע לעיריית חיפה ע"י שר הפנים גדעון סער וסגנית השר פאינה קירשנבאום בטקס חגיגי שהתקיים בבנייני האומה שבירושלים בהשתתפות מנכ"ל משרד הפנים ד"ר שוקי אמרני, יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס ויו"ר מרכז המועצות האזוריות שמואל ריפמן.

שר הפנים ח"כ גדעון סהר, ציין כי פרס ניהול כספי תקין לשנים 2012-2013, מוענק לרשויות המקומיות שנמצאו ראויות לו, בהתאם לנתונים כספיים ומנהליים שנקבעו על ידי משרד הפנים, המתייחסים לפרמטרים שעיקרם: עמידה בנהלים לגבי ניהול התקציב, גירעון הרשות ביחס להכנסותיה ואחוז גביית הארנונה בהתאם לתקציב.

הפרס מוענק על ניהול כספי תקין לאחר בדיקת הנתונים הכספיים המבוקרים של עיריית חיפה לשנת 2012. לצד הניהול הכספי נבדקים בקפדנות גם מדדי שירות ומדדים ארגוניים המבטאים את נתוני הביצוע השנתיים והמצטברים של העירייה.

ראש העיר יונה יהב, ברך על קבלת הפרס המהווה הערכה והוקרה לעובדי העירייה השותפים לניהול מקצועי, תקין, יעיל ואחראי של הקופה הציבורית. לפרס אמר יהב משמעות מיוחדת לאור היקף הפעילות והמשאבים אותם משקיעה העירייה בפיתוח העיר.

ג'אקי ואקים גזבר העירייה וראש מינהל הכספים: "עיריית חיפה היא העירייה הגדולה היחידה בארץ המקבלת מדי שנה את פרס ניהול כספי תקין. הענקת הפרס לאורך שנים מעידה על מקצועיות המערכת הפיננסית של העירייה ועל יכולת ההתמדה של עובדיה. הכנת תקציב העירייה וביצוע החלטות הנהלת העירייה מציבים את עיריית חיפה בראש הערים היעילות בישראל".

* צילום ארכיון: צולם בטקס בשנה שעברה

תלמידים חשפו בונקר בכרמל מ- 1942
במסגרת ימי של"ח חשפו תלמידי כיתות ז', בבי"ס "רעות לאמנויות", בונקר ותעלות שהוקמו בכרמל במסגרת תכנית "מצודה בכרמל" מימי מלחמת העולם השנייה.

בשנת 1942 התגייסה לשכת עורכי הדין בחיפה להקים מערך הגנה על הר הכרמל כדי לאפשר, במקרה הצורך, את בלימת הכוחות של צבא גרמניה הנאצית לתוך ארץ ישראל. אחד מעורכי הדין שגויסו למבצע הביצורים על הכרמל היה ד"ר רודולף גוטשלק.

לאחר 67 שנים, בנו מיכאל-מיקי, היום בן 78, גמלאי משרד הביטחון, מעד לבור עמוק בעת טיול בכרמל. בור זה היה שריד לאחד הבונקרים שנחפרו. מאז חוזר מיכאל שוב ושוב לאתר ולמרות גילו הלא צעיר הוא מפנה מזה שלוש שנים, טונות של עפר שכיסו את תעלות הקשר והבונקרים, עתה, גוטשלק בשיתוף הנהלת פארק הכרמל, מתכננים שביל הליכה כדי להציג את מערך הביצורים ההולך ונחשף לציבור הרחב.

לאחרונה התגייסו תלמידי בית הספר "רעות לאמנויות" והגיעו לאזור במסגרת ימי השדה ובהנחייתו של גוטשלק עבדו בניקוי השטח ובחשיפת תעלת קשר ובונקר שהיו מלאים בעפר עד כה.

מסכם גוטשלק את פעילות התלמידים: "למרות גילם הצעיר וקשיי השטח מבחינה טופוגרפית והצמחייה העבותה, הפגינו התלמידים התלהבות בחשיפת התעלות והבונקרים בשטח".

600 תלמידים השתתפו בתחרות "פירסט" בטכניון
600 תלמידים מצפון הארץ השתתפו בתחרות FLL (First Lego League), שנערכה בטכניון. קבוצת תלמידים מבית הספר העל יסודי משגב זכתה במקום הראשון והבטיחה את מקומה בגמר הארצי.


התחרות, בה לקחו חלק 26 קבוצות תלמידים מכל אזור הצפון, נוסדה במסגרת שיתוף הפעולה בין FIRST, תכנית החינוך הקדם-אקדמית המובילה של הטכניון וקבוצת LEGO, במטרה לעודד ילדים ובני נוער להיחשף לעולם המדע והטכנולוגיה. תחרות הרובוטיקה השנתית, המתקיימת במסגרת התכנית, מיועדת לתלמידי כיתות ד'-ט'. התלמידים נדרשים להתמודד מדי שנה עם אתגר חדש, והשנה היה זה אתגר בתחום ההתמודדות באסונות הטבע.

FLL היא תחרות עולמית, שבה משתתפים יותר מ-200,000 תלמידים בכיתות ד'–ט' מ-70 מדינות ברחבי העולם, כ-3,300 בישראל. התלמידים חקרו סופות, רעידות אדמה, גלי צונאמי ותרחישים נוספים של אסונות טבע, והציעו פתרונות יצירתיים להתמודדות עם אתגרי הטבע. בנוסף לעבודת החקר נדרשו התלמידים לבנות ולתכנת רובוט אוטונומי מלגו, בעזרת תכנת LEGO MINDSTORMS, שיוכל להתמודד עם סדרת משימות בשולחן משימה מיוחד.

הניקוד ניתן לקבוצות על ידי השופטים על סמך תהליך המחקר, חדשנות הפתרון ואופן ההצגה. בנוסף קיבלה כל קבוצה ניקוד על תכנון ותכנות הרובוט ברמה המכאנית, ועל הצלחתו בביצוע המשימות.

תחרות ה-FLL ידועה בעולם לא רק בזכות קידום והקניית הטכנולוגיה לגיל הצעיר, אלא גם בזכות הערכים אותם היא מעניקה, תוך שימת דגש על ערכי שיתוף פעולה והתנהלות אדיבה ומכבדת של התלמידים בתוך הקבוצה.

http://www.haifa.muni.il
מ"מ ראש העיר חדוה אלמוג השיקה מגבית אק"ים בחיפה
מ"מ ראש העיר חדוה אלמוג וחברי הנהלת אקי"ם השיקו את מגבית אק"ים 2014 מבצע ההתרמה המתקיים בכל שנה משנת 1966. אקים חיפה הינה עמותה נפרדת מאקי"ם ישראל ומנוהלת על ידי מתנדבים בלבד.

הנהלת אקי"ם חיפה מורכבת כולה ממתנדבים, בחלקם הורים לאנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית. לאק"ים חיפה צוות עובדים מקצועי, מיומן ויציב, הכולל אנשי מקצוע בתחומים שונים, סגל של עובדי סוציאליים, צוות פארא-רפואי, עובדים שיקומיים, סניגור וקבוצה המונה מעל 50 מתנדבים פעילים, הפועלים כולם יחד להשיג ולממש זכויות האדם עם מוגבלות שכלית התפתחותית בתחומי: החברה, התעסוקה, הדיור, הבריאות, הרווחה, החינוך ומניעת ניצול.

מערך-הדיור של אקי"ם חיפה נותן קשת רחבה של פתרונות בתחום הדיור, בהיותו כזה, נותן מענה בעיתות מצוקה לקליטות חירום להגנה על שלומם, בריאותם ורווחתם של האנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית. במקביל למערך-הדיור מפעילה אקי"ם חיפה מסגרת יום חינוכי טיפולי – "בית גנאור" ומרכז חברתי קהילתי – "בית חנה" המקיים פעילויות חברה, תרבות וספורט, ללוקים בפיגור שכלי מגיל 18 ומעלה מכל רחבי חיפה וסביבותיה.

מ"מ ראש העיר חיפה חדוה אלמוג:" אקי"ם הינו ארגון העוסק למעלה מ-60 שנה בטיפול באנשים עם מוגבלויות שכלית התפתחותית. אישית אני מאוד מתרגשת בכל שנה ומקפידה להגיע אישית ולהשיק את מבצע ההתרמה של אקי"ם." מ"מ ראש העיר העניקה להנהלת אקי"ם תרומת העירייה להשקת המגבית .

חברות ההיי-טק הגדולות ישתתפו במרתון הטכנולוגי ה- 3 לנשים
העמותה להעצמה כלכלית לנשים תקיים בשבוע הבא ביום שני 24/2/14 בשיתוף עיריית חיפה, את המרתון הטכנולוגי השלישי במרכז הקונגרסים בחיפה. במרתון, שיתקיים בפורמט חדשני ודינמי של Speed Learning, ישתתפו כ-100 בעלות עסקים מחיפה והסביבה, והוא מתקיים כחלק מפרויקט רחב של העמותה, נשים, עסקים וטכנולוגיה, שמטרתו לגשר בין טכנולוגיה לנשים יזמיות ובעלות עסקים קטנים.

האירוע יתקיים בשיתוף עיריית חיפה יועצת ראש העיר חיפה לקידום מעמד האישה חנה שרודק בשיתוףCisco , Microsoft ו-Intel.

המרתון ייפתח בהרצאתה של ענבר לסר-רב, סמנכ"לית השיווק לרשתות אירגוניות של Cisco העולמית, בנושא טכנולוגיה מזווית נשית. בהמשך יתקיים Speed Learning ב-5 מוקדים ע"י אנשי מקצוע מובילים: בניית דף נחיתה עסקי, קידום בפייסבוק וברשתות חברתיות, תכנון פיננסי לעסק, ניהול קשרי לקוחות והקמת תשתית 'ענן' לעסק.

רינת זייד, מיוזמות ומארגנות האירוע והפרויקט בצוות העמותה: "הטכנולוגיה העכשווית מציעה מגוון כלים עסקיים אפקטיביים לניהול כל עסק לצד כלים שיווקיים רבי עוצמה אותם מהם קל להפיק תועלת. במרתון נחשוף בצורה מהנה וחווייתית את הנשים לכלים עסקיים שימושיים העומדים לרשותן".

ח'אולה ריחאני, מנהלת העמותה להעצמה כלכלית לנשים: "השילוב בין היכולות המדהימות שיש לנשים לבין גישה לכלים טכנולוגיים ללא מגבלות, יכול להזניק קדימה כל פעילות עסקית בכל סדר גודל, וודאי עסקים קטנים שמאפיינים את קהל הנשים שלנו".

* צילום ארכיון

חדש במרכז הקליני הבין-תחומי: מרפאה קוגניטיבית בין-תחומית
המרכז הקליני הבין-תחומי באוניברסיטת חיפה מציע לראשונה אבחון קוגניטיבי למבוגרים המיועד לתת הערכה רב מקצועית לנבדק ולמשפחתו, שמטרתה לתת מענה כוללני לבעיה של ירידה בזיכרון או מצב נפשי ירוד. השירות החדש מנוהל על ידי ד"ר גרי סינוף, רופא מומחה ברפואה גריאטרית, בגרונטולוגיה ובפסיכוגריאטריה. השירות יתבצע על ידי מומחה בגריאטריה, מרפא/ה בעיסוק ועובד/ת סוציאלי/ת.

רבים מבני 50 ומעלה ודאי מכירים את התרחיש בו לפתע הם שוכחים ממפתחות ועד פגישות. לעיתים יש להתייחס לסימנים אלו כנורת אזהרה. יש מקום לשקול ביצוע אבחון מוקדם של ירידה בזיכרון יכול לעכב את המשך הירידה בזיכרון ולהקטין את עוגמת הנפש, ברמה האישית והמשפחתית.

"אנחנו עדים היום לעלייה בתוחלת החיים, אשר לצערנו לא מלווה בהכרה על שמירת איכות החיים. אחת התופעות הכואבות היא ירידה בזיכרון אשר לה סימנים מקדימים. במידה ונאבחן את הלוקה בזיכרון בשלב מוקדם, ניתן יהיה להשפיע על התהליך ולמנוע התדרדרות באמצעות עבודה על שיפור הזיכרון ובאמצעות מתן תרופות", כך מסבירה פרופ' יהב, ראש המרכז הקליני הבין תחומי באוניברסיטת חיפה.

המרפאה הקוגניטיבית הבין-תחומית המוצעת כשירות חדש לקהל הרחב בחיפה והסביבה, כוללת קבלת מידע והערכה משפטיים גרונטולוגיים על ידי היועצים המשפטיים של עמותת המשפט בשירות הזקנה. אבחון מוקדם של סוגיות משפטיות מהותיות בגיל המבוגר יכול להבטיח כי הרצונות וההעדפות האישיות שלנו אכן יכובדו ויוגשמו, ברמה האישית והמשפחתית, אפילו במצבים של אובדן כשירות.

    
פניה זו הינה בדיוור ישיר על בסיס מידע הקיים במאגרי העירייה, אם אינך מעוניין/ת לקבל דואר בדיוור ישיר מרה"ע חיפה, השב למייל זה עם המילה "הסרה"