לחץ/י כאן אם אינך מצליח/ה לראות את העירונט כראוי

לוגו עירונט
כנס הצדעה לחיילים החרדים המשרתים בצה"ל: כבוד לבני החיל
 

25.07.2013

הסדרת אפיק נחל שיח לא תאפשר לגשמי החורף להציף בוסתן כיאט
עיריית חיפה, בשיתוף רשות ניקוז כרמל ביצעה בואדי שיח הסדרת האפיק תוך פינוי כמויות אדירות של סחף נחלים, במהלך העבודות ניתן דגש על שימור חומת הבוסתן וחידוש טרסות האבן. עלות העבודות 400,000 ₪.

נחל שִׂיחַ, אחד מאתרי הטיולים הפופולריים בחיפה לטיולי משפחות וחניכי תנועות הנוער, ראשיתו ברחוב לוטוס והוא זורם בין שכונת כבאביר לשכונת כרמליה. בהמשך עובר הנחל דרך כפר סמיר.


"עין שיח" נמצא בחלקו התחתון של הנחל, מנקודת הנביעה זורמים המים לבריכה קטנה וממנה הם זורמים בחופשיות בוואדי. באפיק הנחל שרידי כנסייה כרמליתית וכן מערה ששימשה את הנזירים, לפי המסורת הנוצרית אליהו הנביא עצמו התגורר במערה.

הנזירים התגוררו במערות החל מהתקופה הצלבנית והשתמשו במי המעיינות לגידולים חקלאיים. בתחילת המאה ה-13 חברו הנזירים והקימו את המסדר הכרמליתי. המסורת הכרמליתית מספרת שהנזירים שישבו במקום נטבחו בידי הכובשים המוסלמים.

בחלקו התחתון של הנחל ניצב בוסתן כיאט - בוסתן נטוש שהיה שייך למשפחת כיאט, אחת המשפחות הערביות העשירות בחיפה שלפני קום המדינה. את עצי הבוסתן משקים ממי מעיין עין שיח באמצעות מערכת תעלות.

בצידו הדרומי של הבוסתן חומה, שמטרתה הייתה לנתב את זרימות הנחל באופן שהבוסתן לא יוצף. ברבות השנים נסתם האפיק ומי הנחל בכל חורף נכנסו לבוסתן וכיסו חלקים גדולים ממנו בפסולת אבן וערמות אדמה.

במסגרת העבודות אותן ביצעה העירייה פונו כמויות אדירות של סחף נחלים, ניתן דגש על שימור חומת הבוסתן וחידוש טרסות האבן. בשל עבודות החישוף נוצר צורך לבצע הגנה ושימור לעץ דקל שצמח בתוואי האפיק ובסיוע אגרונום הוקמה גדר הגנה וחיתוך שורשים לעץ . במהלך העבודות נחשף בור מים גדול אשר שימש כמאגר מים לתושבי האזור בתקופת הקיץ כאשר הבוסתן של משפחת כיאט היה מאוכלס בנופשי קיץ.

תערוכת צילומי רחוב בעירתחתית : "שחר עזרן, פרפורמנס"
שחר עזרן, צלם, יליד חיפה, מתגורר בארה"ב בעיר ניו יורק למעלה מ -20 שנה, משנת 1991 . עזרן נחשב לאחד מצלמי תעשיית הבידור הכי מחוזרים בעולם. לעיתים קרובות הוא מצלם על במות של האירועים החיים המסוקרים ביותר בעולם לצד נשיאי מדינות ומוזיקאים אייקונים.

צילומיו הופיעו על שערי מגזינים כגון לונדון טיימס, רולינג סטון, יוּ-אֶס וויקלי, פּיפֶּל ורבים אחרים. פורסמו בספרים רבים, ביניהם "הפלאזה – חשיפה", "ניו יורק: מטרופולין החלום האמריקאי", "אין כמו הדבר האמיתי – תיאטרון אפולו", ו"מורגן פרימן וחברים". עבודות האמנות של עזרן, שזכו לשבחים רבים, הוצגו בתערוכות ברחבי העולם, בין השאר במוזיאון סמיתסוניאן הלאומי, בוושינגטון הבירה.

התערוכה בחיפה תחת הכותרת פרפורמנס תכלול 30 צילומי ענק של עזרן שיוצגו בעירתחתית לאורך רחוב שער פלמר בין שדרות העצמאות לשער 5 ההיסטורי של נמל חיפה.


גיא פינס על שחר עזרן :" שחר עזרן, בעבודתו שנפרשת על שלושה עשורים, חי ופועל במוקד העניינים, במצלמה שלופה ובמבט משועשע, מלב העיר האמיתית ללא הפסקה. הצלם-הצייד נבדל אולי מצלם הגלריות האמן בכך שעוד לפני שיצא לדרך כבר יש לו לקוח שממתין לקליק האחד, ובכל זאת, ממרחק הזמן, אוּמנוּתו הופכת לאמנותו.

בכל שנותיו בעיר הגדולה עזרן הוא מין שגריר ישראלי חמוש במצלמה...כך מבלי לנסות להיטמע בעיר שהפכה לשלו, הוא שומר על עמדת הישראלי המשקיף, תמיד בתווך - מקפיא בזיכרון את ראש הממשלה ואת מי שיהיה מחליפו, את הקוסם ומלך הפופ, את שאגת כוכב הכדורגל ואת מבטו העייף של הנשיא....נעים לעצור לרגע ולהתכנס אל זכרונו של הצלם המקצוען שהקפיא עבורנו את הזמן".

פתיחה חגיגית בהשתתפות הצלם : יום חמישי 25.7.13 בשעה 20:00.

מפגן הצדעה לחיילים החרדים ביום כיף עם בני משפחותיהם בחיפה
השבוע התקיים בחיפה ביוזמת עיריית חיפה ואגף כח אדם של צה"ל כנס הצדעה ענק בו השתתפו מאות חיילים חרדים המשרתים במסגרת פרויקט שח"ר [חרדים בשירות צה"ל] אשר נועד לשלב חיילים חרדים בשירות חובה בצה"ל.

מרבית משתתפי הפרויקט הם גברים חרדים שלא שרתו בעבר בצה"ל משום ש"תורתם אומנותם". כיום מוביל הפרויקט בשילוב חרדים לצה"ל על בסיס חוק טל‏, כאשר מטרתו המוצהרת היא מיצוי הפוטנציאל האיכותי הטמון באוכלוסייה החרדית במסגרת השירות בצה"ל ושילובם לאחר מכן במעגל התעסוקה.


בכנס אירחו העירייה וצה"ל מאות חיילים חרדים המשרתים במסגרת פרויקט שח"ר ופרויקטים דומים בצה"ל.

יחד עם מאות החיילים החרדים, התארחו בחיפה גם בני משפחותיהם ליום שכולו הוקרה וכבוד ונהנו ממופעים, טיול מודרך בחיפה, ביקור במוזיאון המדעטק, גן החיות, בכרמלית, פעילות אקסטרים ושייט במפרץ חיפה.

יונה יהב: "נדהמתי ונעלבתי כששמעתי על תקיפת חיילים חרדים המשרתים בצה"ל ואשר בשונה מאוכלוסיות קיצוניות אחרות משולבים בחברה הישראלית ותורמים לביטחונה. על החברה הישראלית לקום כאיש אחד להוקיע ולגנות בשאת נפש את מעשי הבריונות האלימים הנעים בין טירוף לרשעות ולהצדיע לאלו העושים ותורמים למדינה. אני מצדיע לחיילים אלה שאכן חרדים. חרדים לגורל העם ומשתתפים בנטל שמירת המדינה, שהיא המדינה היחידה של כולנו , חילונים ו...חרדים".


יהב וכץ סיכמו כי הנסיעה במטרונית בתקופת ההרצה תהיה ללא תשלום
במהלך פגישה סיכמו השניים על "נסיעה ללא תשלום", על מנת שציבור הנוסעים יבין את פעילות המטרונית במלואה וכמו כן, יתרגל לשינויים בתחבורה הציבורית. המטרונית, מערכת התחבורה הציבורית המתקדמת מתחילה לפעול וב-2.8.13 כבר תחל הרצה מלאה של המטרונית ויבוצעו השינויים בקווי האוטובוס בחיפה.

ראש עיריית חיפה יונה יהב הציע את המהלך כיוון שניסיון עבר מלמד שהקהל צריך להרגיש בנוח לגמרי עד שהוא הופך למשתמש קבוע מן המניין. ועל מנת להקל על כל נוסע ונוסע סוכם ביחד עם שר התחבורה על שימוש ללא תשלום בכל זמן אשר יידרש לכך. כאשר במשרד התחבורה ובעיריית חיפה יורגש שהמהפך התחבורתי הושלם, המטרונית תפעל במתכונת תשלום רגילה.


ראש עיריית חיפה יונה יהב: " אנו מעוניינים לייצר פלטפורמה תחבורתית מושלמת ועל מנת להשלים את הנושא אנו רוצים להקל בכל דרך אפשרית על נסיעת הציבור הרחב שיפקוד בהמוניו את הפרויקט המרהיב. מטרופולין חיפה מתפתח ללא הרף והשקת מערכת המטרונית היא חלק חשוב בפיתוח העיר. נמשיך לפעול לשיפור השירות לתושבים ואין ספק שהתחבורה הציבורית מהווה מרכיב חשוב בשינוי זה. אנו מודים למשרד התחבורה על שיתוף הפעולה ועל הפרויקט הנרחב שהוביל לשיפור מערך התחבורה הציבורית".

שר התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים, ישראל כץ, ציין: "כי מטרופולין חיפה הוא הראשון בארץ שבו מופעלת מערכת תחבורה ציבורית מתקדמת, ברמת שירות גבוהה מהמקובל בתחבורה הציבורית. מדובר במהפכה של ממש. אני מקווה כי הפעלת המטרונית שתשנה את המציאות התחבורתית במטרופולין חיפה, תהווה מודל לערים נוספות בארץ ותעודד מעבר לתחבורה הציבורית."

ללא מסע כומתה או סיכת לוחם הסתיים המחזור ה-1 של קורס סע"ר
קורס סע"ר [סיוע עצמאי ראשוני] מיועד להכשיר אנשים למתן מענה ראשוני של חילוץ לאחר אירוע של רעידת אדמה או פגיעת טיל או כל אירוע המחייב חילוץ. קבוצה ראשונה מתושבי העיר, מרביתם פעילים שכונתיים, מכל שכונות העיר, התנדבו להיות הראשונים שיסיימו את קורס סע"ר .


הקבוצה מנתה כ – 25 מתנדבים כשהגיל הממוצע הוא 55 , טרחו והזיעו על חילוץ ה"גופות" [בובות תירגול....] בתרגיל המסכם שבוצע בשיתוף מדריכי ומדריכות חילוץ של פיקוד העורף שניהלו את התרגיל המסכם ופיקחו עליו.

קדמו לתרגיל המסכם 2 מפגשים שעסקו בהקניית ידע תיאורטי. את ההרצאות העבירו אנשי פיקוד העורף , אגף הביטחון ושירותי החירום בעיריית חיפה , מרכז חוסן והמחלקה לעבודה קהילתית.

הצורך בהקניית ידע בחילוץ ראשוני נוצר כאשר האחריות על נושא החילוץ עבר משירותי כיבוי אש לאחריות פיקוד העורף. מניסיון שנצבר במלחמת לבנון השנייה ובמקרים אחרים בו נדרש חילוץ הסתבר כי הראשונים המגיעים לזירה הם התושבים המתגוררים בסמוך למקום האירוע כאשר הכוחות המחלצים "המקצועיים" מגיעים לאחר מכן ....[בהרבה בד"כ] .

לאור זאת הוחלט בפיקוד העורף להעשיר את הידע של ה"מחלצים השכנים" ולערוך את קורסי סע"ר כחלק מהערכות התושבים לחרום.

בסיום התרגיל לא הוענקו "אותות ומופתים" אלא, כיאות לתושבים שלקחו את הקורס במלוא הרצינות הנדרשת התיישבו ה"סבים והסבתות" יחד עם החיילים הצעירים של פיקוד העורף ונציגי עיריית חיפה לסיכום התרגיל. בנוסף לשביעות הרצון של המשתתפים מהידע שצברו ושביעות הרצון של מדריכי פיקוד העורף סוכם כי הקורסים וההכשרות במסגרת מתנדבי השכונות יימשכו !


עיריית חיפה מציגה: בית ספר לסבתות מתחילות
מי לא מכיר את השגרה היומיומית של ההורים בימינו? עובדים עד שעות מאוחרות, מוטרדים מהמצב הכלכלי, זקוקים ושמחים לכל תמיכה בילדים ובמשפחה.... סבים וסבתות נדרשים לסייע ומוצאים את עצמם מעורבים יותר ויותר בחינוך היומיומי של הנכדים, בהסעות לחוגים, לרופא, לחיסונים, משמשים כבייביסיטר כשאמא נדרשת לישיבה דחופה בעבודה.

סדנת סבים וסבתות, ראשונה מסוגה, נפתחה בשלוחת "קמפוס הורים" שבבית ספר דינור. הסדנא מסייעת לסבים ולסבתות המעורבים בחינוך ילדיהם ללמוד תפיסות חינוכיות שונות, לגשר על פערים בין הדרך בה ההורים מחנכים את ילדיהם לדרך בה מאמינות הסבתות, לבטא רגשות ולפתח תקשורת נכונה עם הנכדים, ליצור שפה משותפת, ולהרגיש משמעותיים בתהליך החינוכי של הנכדים. את הסדנאות מעבירות מנחות הורים מוסמכות, בעלות ניסיון רב בתחום, במסגרת "קמפוס הורים בקהילה".

בין השאר לומדים הסבים והסבתות את הסלנג של הילדים, דרכי ההתקשרות החדשות בעולם הפייסבוק . כך לדוגמא, כאשר הסבתא מביאה את הילד לטיול בבית ספר שלא "תעשה לו בושות" ותוכל להבין "על מה הוא מדבר".

ראש העיר, יונה יהב: "הסבים והסבתות של היום הם צעירים, אנרגטיים, ובאים עם המון רצון טוב לסייע לילדיהם בגידול הנכדים. על הרקע הזה לעיתים מתפתחים פערים בציפיות, שיוצרים קונפליקטים. ההורים רוצים מצד אחד את הסיוע, אולם מהצד השני- חשים לעיתים התערבות יתרה. מטרת הסדנאות אותן מובילה עיריית חיפה היא ליצור דינמיקה של קבוצת שווים, בין הסבים והסבתות, שבמסגרתה ניתן לדבר על הדברים, ללמוד דרכים יצירתיות לגישור על הפערים, ולצאת לדרך שבה כולם מרוצים- הסבים והסבתות, ההורים והנכדים. הביקוש הרב לסדנאות אלה מראה שאכן נגענו בנושא חשוב, ואני מאמין שבמהלך שנת הלימודים הבאה נקיים סדנאות דומות במוקדים נוספים בעיר".

כנס סיום שנה חגיגי למתנדבי "ידיד לחינוך"
עמותת "ידיד לחינוך", בשיתוף עם המחלקה לחינוך חברתי ערכי, בתי"ס יסודיים וחינוך מיוחד של עירית חיפה, חברו יחדיו לקדם את נושא התנדבות מבוגרים בבתי הספר בעיר חיפה וחיזוק הקשר הבין דורי בקהילות השונות.

חזונה של עמותת "ידיד לחינוך" הוא לתרום למערכת החינוך בארץ באמצעות ההון האנושי האדיר הטמון באוכלוסייה המבוגרת שפרשה מעבודה ומוכנה לתרום ממרצה ומזמנה למען הדור הצעיר.

בסיום שנת הפעילות תשע"ג חגגו המתנדבים והצוות המלווה מטעם עיריית חיפה ועמותת "ידיד לחינוך" במפגש בו בירכו את המתנדבים הגברת אילנה טרוק מנהלת המחלקה לחינוך חברתי ערכי, וגב' עופרה דרורי – מנחה פדגוגית עמותת "ידיד לחינוך".

עמותת "ידיד לחינוך" היא מפעל התנדבות ייחודי המפעיל גמלאים אשר מסייעים למערכת החינוך. לעמותה יש שתי מטרות עיקריות: סיוע משמעותי למערכת החינוך ותרומה לאיכות חיי הגמלאים. העמותה נתמכת על ידי קרן רוטשילד וקרן גוטסמן, משרד החינוך והרשויות המקומיות.

מספר המתנדבים בכל הארץ הוא כ- 1600 וכ – 100 בחיפה. כל מתנדב תורם ארבע שעות שבועיות לקהילת ביה"ס במיגוון רחב של תחומים: סיוע פרטני לתלמידים במקצועות היסוד, עזרה למחנכות, סיוע בהפעלת ספריית ביה"ס, עזרה בהכנת שעורי בית ועוד. במקביל מתקיימות השתלמויות למתנדבים לעידכון, העשרה וכמסגרת חברתית בעלת עניין משותף.

במערכת החינוך של עיריית חיפה מעוניינים מאוד להגדיל את מספר מתנדבי "ידיד לחינוך" ופונים לגמלאים המעוניינים להצטרף למסגרת זו להתקשר לעירית חיפה, המחלקה לחינוך חברתי-ערכי, טלפון: 8356302.

יריד אומנים עולים ומתנדבים של תכנית "בבית ביחד" בביה"ס יזרעאליה
כ – 350 משתתפים בהפנינג בבה"ס יזרעאליה בו נערכה חגיגת קיץ של "בבית ביחד" אותו ערכה הסוכנות היהודית, אשר כלל יריד אומנים-עולים ומתנדבים של התוכנית, הופעות אומנותיות והפעלות רבות לילדים ומבוגרים. אירוע זה בא לסכם את שנת הפעילות בחיפה במהלכה נבנו פעילויות משותפות ונעשו מיזמים מגוונים העוסקים בקליטת העולים החדשים בחיפה.

בתכנית "בבית ביחד" עוסקים מתנדבים בלווי עולים חדשים בראשית דרכם בארץ ובקליטת עולים כמשימה ואתגר חברתי. הקשרים הינם על בסיס התאמה אישית ובה מציעים לעולים רשת חברתית וסיוע בהתאקלמותם הראשונית בארץ ובמציאת עבודה. החיבור מאפשר מימוש בערכים של ערבות הדדית, התנדבות והעצמה אישית לשני הצדדים.


באירוע השתתפו להקות " אפרוחי יזרעאליה" ו"קולות יזרעאליה", להקת הג'ז "פנקי ביט" ואומנים עולים. ביריד האומנים שהיה מגוון ועשיר נטלו חלק כ-20 אומנים-עולים ומתנדבים שהציגו את אומנותם: ציורים, צילומים, חפצי נוי, תכשיטים ובגדים. במקביל נערכו הפעלות לילדים ולמבוגרים שכללו: סדנאות להכנת סושי ופטריות ממולאות בהדרכת הצוות של מכללת דן גורמה, איפור פנים, סדנאות טיפוח - שזירת צמות אומנותית ומניקור, ציור מודרך, סדנאות יצירה בחימר, נגינה על כינור, לימוד ריקודי בטן, קרטה ועוד.

סגנית ראש העיר חיפה ויו"ר הרשות לקליטת עליה העירונית יוליה שטראים ציינה את שיתוף הפעולה הממושך בין הרשות לסניף של הסוכנות היהודית בחיפה. "חיפה מובילה בכמות העולים שבוחרים בחיפה כ"בית ראשון במולדת" וזאת תוצאה של מנגנון שנוצר והפך למודל לחיקוי בערים אחרות".

תערוכת הבוגרים 2013 של המרכז האקדמי ויצ"ו - חיפה
תערוכת הבוגרים השנתית החלה ביום ד' 24.7.2013 ותינעל במוצ"ש 3.8.13 .

תערוכת הבוגרים של המחלקה לעיצוב גרפי ותקשורת חזותית נוגעת בנושאים בעיתיים ושנויים במחלוקת המחייבים את הצופה למחשבה. לצד עבודות המאופיינות ב 'אני' ובאישי ניתן למצוא עבודות העוסקות בעניינים חברתיים, הומניטאריים ופוליטיים וכאילו סורקות את החברה הישראלית לגווניה ומעמידות אותה אל מול המראה.

עבודות הבוגרים של המחלקה לארכיטקטורה - "כאן גרים" עוסקות במשבר הדיור על היבטיו השונים שהוא הנושא הבוער ביותר בחשיבה ובמעשה האדריכלי והעירוני בארץ. הדיון האדריכלי משתקף בעבודות הגמר של המחלקה תוך ניסיון לפרש מחדש באופן מרחבי את המושג "לגור בארץ".

עבודות בוגרי המחלקה לצילום ומדיה מפנות מבט למרחב הציבורי ומתאפיינות במבט חברתי ופוליטי ונוטות לכיוונים ביקורתיים ולו ברמיזה. בוגרים אשר נטייתם היא הכיוון אישי ועבודותיהם מתאפיינות בעיסוק ב"אני" על רבדיו השונים, משפחה, חברים ואף פורטרטורה עצמית. גם לעבודות אלו מסגרת סוציולוגית, שכן הם מצביעות על הלך רוח של קבוצות התייחסות מצומצמות, של דור וחתך גילי מסויימים.


קולקציות בוגרי המחלקה לעיצוב אופנה מאופיינות בחשיבה טקסטילית עכשווית, עם דגש על מערכות לבוש לבישות, אך לא מסחריות בהכרח, בעלות מקורות השראה מגוונים.

זו השנה הראשונה בה המחלקה לקולנוע משתתפת בתערוכת הבוגרים. המחלקה לקולנוע דוקומנטרי – הראשונה והיחידה בישראל – פועלת על פי תכנית ייחודית המכשירה את הסטודנטים ליצירה קולנועית עצמאית. המבט האישי של היוצרים מופנה לרבדים שונים של המציאות הישראלית – לעיתים נוקבת וכואבת. חלק ניכר מהעבודות שיצרו הסטודנטים במהלך השנים וחלק מסרטי גמר מתמקד בנושאים חברתיים מובהקים.


http://www.haifa.muni.il
"מציצים לעיצוב": תערוכת הבוגרים של 'תילתן'
תערוכת הבוגרים של תילתן מכללה לעיצוב ולתקשורת חזותית 2013 יצאה לדרך, עם כ- 110 סטודנטים לעיצוב גרפי, המציגים פרויקטים בהתמחויות: איור, צילום, עיצוב לאינטרנט, קופירייטינג, אנימציה, פוסט פרודקשן ועיצוב חלל פנים.

בתערוכה מוצגות עבודות הגמר הכוללות כרזות, גלויות, אריזות ומוצרים, כמו גם סרטי האנימציה, אתרים ואפליקציות בשלוש הקומות שבקמפוס הנמל. קונספט העל "מציצים לעיצוב" שהוצג לסטודנטים השנה הציב בפניהם דרישה להתמודד עם חשיפה, יצירת תדמית ומסר בולט וקליט בתחום התמחותם.

בין הנושאים בתערוכת הבוגרים: חנות שמוכרת זמן ואחת אחרת שמוכרת אויר, פטנטים מיוחדים לאנשים קטנים, פתרונות לכאלו שאוהבים מוזיקה במקלחת וגם תרופות סבתא, דווקא בבית מרקחת. קמפיין נגד הפלות, שיצרה סטודנטית נכה, סטודנטית ספורטאית מצטיינת שבחרה למתג את אולימפיאדת הנכים. עוד נושאים בוערים על נישואים חד מיניים, על תרומות איברים, על אהבה, על כאלו שמדברים דוגרי וכאלה שרואים רק שחורות.

נושא התערוכה יוצר חלון ראווה המציג את מרכולתו של כל בוגר ומבטא את כישרונם וכן את הנושא שבחרו להציג גם מתוך גישה תעסוקתית ריאליסטית, כזו שמשלבת בין יצירתיות ובין פרקטיקה ודרישות הלקוח בעולם האמיתי. והלקוח, קהל המבקרים , מוזמן להגיע לתערוכה ב'תילתן', לחוות להתרשם מהדור הבא של הגרפיקאים, המאיירים, האנימטורים, הצלמים ומעצבי הפנים.

    
פניה זו הינה בדיוור ישיר על בסיס מידע הקיים במאגרי העירייה, אם אינך מעוניין/ת לקבל דואר בדיוור ישיר מרה"ע חיפה, השב למייל זה עם המילה "הסרה"