לחץ/י כאן אם אינך מצליח/ה לראות את העירונט כראוי

לוגו עירונט
50 שנה לביה"ס עירוני א' - התרגשות גדולה
 

31.01.2013

בוגרי בית ספר עירוני א' חגגו בהתרגשות רבה יובל להווסדו
עירוני א' נוסד לפני 50 שנה, בלב שכונת קריית אליעזר. במוצאי שבת חגגו אלפים מבוגרי בית הספר את חגיגת היובל. ראש העיר חיפה יונה יהב ברך את הבוגרים והפציר באלה שעזבו את העיר לחזור לחיפה . מנהלי בית הספר לדורותיהם נשאו דברים בצד בוגרי המחזור האחרון ונציגי התלמידים. אך עיקר ההתרגשות היו הפגישות האישיות של הבוגרים שחלקם לא התראו מאז נפרדו מספסל הלימודים. במבואת מרכז הקונגרסים הוקמה תערוכה שבו צילומים של כל מחזור בנפרד. ההתרגשות הייתה גדולה ואמיתית.

בין בוגרי בית הספר הפרשן הפוליטי אטילה שומפלבי, משה דץ, ישראל אהרוני, גוליאנו מר ז"ל, תנ"צ יעקב בורובסקי, איציק מלינה ז"ל, שנספה באסון הכרמל, האלוף האולימפי בקפיציה לגובה ניקי פאלי, רפיק חלבי, ד"ר עמאר חוסיין, מנהל חדר המיון במרכז הרפואי זיו, צפת, ד"ר לכימיה מירי גוטליב - מנהלת מרכז פיסג"ה, ד"ר אורית לנדאו - מנכ"לית יובלים, ראש אכ"א לשעבר - אלוף במיל' גדעון שפר.

שקט מצלמים, אקשן !!!!
שר התמ"ת, שלום שמחון וראש עיריית חיפה, יונה יהב יעניקו תעודות הערכה לזוכים ומענקים בסך כולל של 5.000.000.000 ₪ במסגרת תכנית התמיכה בתחומי המדיה הדיגיטליים בחיפה של התמ"ת. בין הפרויקטים: חמישה סרטי קולנוע, ארבעה מיזמים בתחום הניו-מדיה ושתי סדרות טלוויזיה במסגרת מודל המענקים לקידום תעשיית הקולנוע, הטלוויזיה והניו מדיה בישראל, עליו הכריז מנכ"ל משרד התמ"ת, שרון קדמי, בסוף 2012, אושרו בראשית ינואר מענקים ל- 11 פרויקטים בתחומי המדיה הדיגיטליים, בסך כולל של 5 מיליון שקלים.

המענקים יינתנו במסגרת תכנית פיילוט באזור יישובי נפת חיפה, והפועלת תחת הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד התמ"ת. מטרת התוכנית היא לסייע בבניית יכולות בתחומי המדיה הדיגיטליים, תוך ניצול הקרבה של העסקים הקטנים והבינוניים לתשתיות הקיימות בחיפה ואשר כוללות בין היתר מוסדות להשכלה גבוהה, בתי ספר לעיצוב וחברות רב-לאומיות בחיפה.

ועדה הכוללת את נציגי משרדי הממשלה, נציגים מהאקדמיה ונציגי הניהול העירוני, בחרה את הפרויקטים, מתוך למעלה מ-40 בקשות שהוגשו. הועדה התמקדה בפרמטרים כלכליים, של חדשנות עסקית ופוטנציאל מסחרי. כולם יחלו את פעילותם בזמן הקרוב.

שר התמ"ת, שלום שמחון: "משרד התמ"ת רואה בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה תעשייה מחוללת תעסוקה ופועל לעידודה. מטרת התוכנית שקידמנו בשנה האחרונה היא לסייע לעסקים קטנים, ולהגביר את התעסוקה בתחום המדיה באזור הצפון."

ראש עריית חיפה, יונה יהב: "לצורך הפרויקט והפיכתה של חיפה לעיר הקולנוע של ישראל, מינתה עיריית חיפה את מנהל אגף שפ"ע (שיפור פני העיר) כאחראי על הקשר עם אנשי תעשיית הקולנוע והסיוע הלוגיסטי הנדרש להפקת סרטים בעיר, החל מאיתור ה"לוקיישנים", הכנת השטח, דרך סיוע בחסימה ופינוי רחובות ועד אירוח צוותי ההפקה. בשל העובדה כי תעשיית הקולנוע והטלוויזיה פועלת כיום בעיקר באזור תל אביב, יוצרים שביקשו לקבל תמיכה במסגרת התכנית ידרשו כעת לבצע את הפרויקט, או לפחות את חלקו, בחיפה. חברות ההפקה ישתמשו בתשומות מקומיות, יעסיקו עובדים מקומיים בפרויקטים וישכרו חדרי מלון, קייטרינג, חברות הסעה וכד', באופן שלא יפגע בחופש היצירה".

סמטת "עובר ושב" בין רח' "פיקדון" לרח' "חשבון" במתחם ה"בנקים"
ועדת השמות בעיריית חיפה הייתה מורכבת בעבר מעסקנים ואנשי ציבור שהיו מזוהים עם המפלגות שבחרו אותם כנציגים לוועדה . הוויכוחים היו אינסופיים וכך גם התוצאות. הצעות לשמות רחובות היו נתקעים לאורך שנים כיוון שהוועדה פעלה משיקולים לא ענייניים.

ראש העיר חיפה החליט לאוורר את הועדה את פעילותה ומינה את פרופ' יוסי בן ארצי מרצה בכיר שהיה ראש החוג ללימודי ארץ ישראל ודיקן האוניברסיטה ומומחה בתולדות חיפה אשר הפיח רוח אחרת בוועדה שהפכה לפוליטית פחות ומקצועית יותר. כיום, הוועדה ממליצה לאחר מחקר עצמאי על השמות המוצעים ועל שמות שעתידים לקום ומעבירה אותה למועצת העיר, הנוטה לקבל את ההמלצות . בוועדה ייצוג לגברים, נשים, דתיים, חילוניים, יהודים וערבים.

לאחרונה, הציעה הוועדה בראשות פרופ' בן ארצי רעיון המעורר התלהבות רבה , אך עדיין לא אושר במועצת העיר.


שמות רחובות במתחם הוותיק של המקצועות שפעלו במתחם הסמוך לרחוב הבנקים ועד לרחוב עין דור , שחודש לאחרונה, ניתן למצוא את רחוב הנאמנים, את רחוב פיקדון, את רחוב חשבון . לאחרונה החליטה וועדת השמות של העירייה בראשות פרופ' בן ארצי ל"עבות" את המתחם הפיננסי ולהוסיף עוד שני שמות.

ואלה השמות, סמטת 'עובר ושב' שתיקרא על שם התנועה הכספית של אזרחי ישראל בבנק, המעסיקה את כולנו יום ביומו. רחוב "חסך", ע"ש קופת "חסך" שהוקמה ע"י עיריית חיפה בשיתוף עם המפקח על הבנקים, במטרה לתת מענה ייעודי לחוסכים להשכלה תיכונית וגבוהה עבור ילדיהם . לפני שנים רבות נסגרה הקופה בפני מצטרפים חדשים לתוכנית החיסכון, וכל יעודה היום, בשמירה על ערך חסכונות העמיתים הוותיקים. כעת ניתנה ההזדמנות להנציח את הקופה שחסכה כל כך עבור תושבי חיפה ואף נזכרת כאחת מהקופות הציבוריות המוצלחות ביותר.

במתחם קיים גם רחוב שרה. איך שרה אימנו קשורה לפעילות פיננסית? אז זהו שהיא לא. רחוב שרה אינו ע"ש שרה אימנו [צרתה של הגר] ואם יצחק אבינו ...רחוב שרה נקרא על שמו של אמין שרה, סוחר עשיר מדמשק שמכר קרקעות ליהודי חיפה דאז הקשור גם הוא באופן ישיר לפעילות כלכלית ופיננסית .

ראש העיר יונה יהב: "למרות שעוד לא אושרו הרחובות באופן סופי במועצת העיר אנחנו רואים חשיבות גדולה במעשה זה. דבר ראשון מכיוון שאנחנו מנציחים התהוות ישראלית בהתגלמותה כפי שאנו עושים בכל רחבי העיר ודבר שני מכיוון שאנו ממשיכים להחיות את העיר התחתית שהייתה למעצמת פעילות כלכלית לפני שהמדינה החליטה להזדכות על הדרום והצפון".


"החי - פן" – מודל האופניים הציבוריים מגיע לחיפה
מטרופולין חיפה מצטרף לתל אביב ולערים הגדולות באירופה ויציע שרות השכרת אופניים שיופעל על פי מודל ייחודי למבקרים בחיפה ובערי המטרופולין. לצורך קידום הפרויקט הנחה ראש העיר יונה יהב, את איגוד הערים מפרץ חיפה להגנת הסביבה לקדם את הנושא ולהכין את התשתית הנדרשת להתקשרות עם חברה המתמחה בהשכרת אופניים.

בשלב הראשון מתכננים היזמים לכלול במסגרת הפרויקט את רצועת החוף החל מתחנת הרכבת בחוף דדו, שכונות החוף לרבות קריית אליעזר, בת גלים, העיר התחתית, קמפוס הנמל, פארק שיקמונה, פארק הכט, קרית חיים, קריית שמואל, קריית מוצקין, קריית אתא, קריית ים וקריית ביאליק.

מנכ"ל איגוד הערים להגנת הסביבה ד"ר עופר דרסלר, הציג את מתווה הפרויקט על פיו השכרת האופניים תתבצע בכל רחבי המטרופולין על ידי חברה אחת המתמחה בנושא, כאשר כל רשות תדאג לפתוח שבילי אופניים בשטחים הנמצאים בתחומה.

ראש העיר יונה יהב: "לאחר ההפחתה הדרמטית בזיהום האוויר מתעשייה אנו פועלים כיום באמצעות איגוד הערים להגנת הסביבה להכנת תכנית כוללת להפחתת הזיהום הנגרם מכלי רכב, שהוא כיום מקור זיהום האוויר העיקרי. במסגרת זו אנו מבקשים לעודד שימוש בתחבורה ציבורית ובאופניים על מנת להקטין את מספר כלי הרכב הנעים ברחבי המטרופולין ובתוך כך לעודד את תושבי העיר לפעילות גופנית במסגרת פרויקט "עיר בריאה" אותו מובילה עיריית חיפה".

שבילי האופניים יוקמו על בסיס תכנית אב לשבילי אופניים שהוכנה על ידי חברת "יפה נוף" במטרופולין חיפה. הפרויקט מרחיב את ההצעה המקורית, על מנת ששבילי האופניים יתנו מענה תחבורתי ויאפשרו להתנייד באמצעות אופניים בין כל מרכזי המטרופולין שיכללו בפרויקט.

* הצילומים לא להמחשה...

"עיצוב על הבר"
לאחר "התמודדות" מוצלחת של מרצי האוניברסיטה ומרצי הטכניון, יוצאים לברים של העיר התחתית, המרצים של המרכז האקדמי ויצו חיפה אשר יביאו לקהל הרחב טעימות של עיצוב ותרבות מקומית, צילום דיוקן, אדריכלות בת קיימא, איור לטקסטים ספרותיים, אופנה ומיניות ומה שביניהן. מאנימציה, דרך בינוי ערים, עבור במבט אפוקליפטי על עולם המדיה העכשווי ועד לחשיבה מחוץ לקופסא...

האקדמיה יוצאת לברים כדי להציע לקהל הרחב להציץ באווירה נינוחה אל עולמות התוכן המרתקים בהם עוסקים המרצים של המרכז האקדמי ויצו חיפה, ולהציג את פעילותם באקדמיה ואת פעילותם כיוצרים ומעצבים עצמאיים.

באלי'ס פאב – תדבר פרופ' טרי שרויאר, ראש המחלקה לתקשורת חזותית, על המחשה חזותית לסוגיות תרבותיות לוקליות, כפי שהיא באה לידי ביטוי בעבודות הגמר של סטודנטים באקדמיה, המנהלים דיאלוג מתמיד עם סביבתם המיידית.
בפאב המרתף – ירצה אילן ויטראוב, אנימטור תלת מימד, על אנימציה וטכנולוגיות הדמיה בסיפור הויזואלי.
בליבירה – תתאר המאיירת גיל – לי אלון קוריאל את היחסים המיוחדים שבין האיור למילה הכתובה והערך המוסף שמביא הצד הויזואלי, לטקסט.
בפולה בר – יתן עמית זולר, ראש המחלקה לצילום ומדיה, מבט ייחודי ואפוקליפטי על עולם המדיה, ויתאר כיצד נברא עולם זה ולאן מיועדות פניו.
באללהמברה – ידגים המעצב התעשייתי, אלון רזגור, אפשרויות לחשוב אחרת בתוך הקופסא תוך ניצול משאבים הקיימים אצלנו בחשיבה.
בקלמן – יעשה הצלם קובי גופר, היכרות עם הסגנונות השונים של צילום הדיוקן, ככלי לחקירה וגילוי של סיפוריהם של אנשים והבנת תהליכים אמנותיים והשפעותיהם על צלמים.
בג'ק והאפונים – יציע אדריכל אייל מלכא אלטרנטיבה בת קיימה לשיכון הציבורי בשכונת נוה דוד, כפי שגובשה ע"י סטודנטים במחלקה לארכיטקטורה בויצו חיפה.
בפאב העוגן – יקיים אדריכל אייל נחמיאס דיון מלווה בהדגמות על מערכת היחסים ההדדיים בין בינוי ערים, אדריכלות, עיצוב פנים ודקורציה מתוך זווית ראייה אישית.
בבארקי – ידבר רן שבני, ראש המחלקה לעיצוב אופנה, על תפיסת המיניות במאה העשרים, והשפעתה על האופנה דרך אייקונים בתחומי המוסיקה והקולנוע. מה מוכרים לנו? בגד? אורח חיים? האם מיניות מוכרת?

ה"בור" שברחוב אחד העם נמכר ויהפוך למגדל מגורים ומסחר
כשאומרים בחיפה ה"בור" אין כוונה למקום ממנו מנהלים הגנרלים את המלחמות. ה"בור" של חיפה בניגוד ל"בור" של צה"ל הוא ממש בור...ברחוב אחד העם, בלב שכונת הדר הכרמל בסמוך לבית הספר הריאלי החוגג 100 שנים, ומוזיאון המדעטק . שטחו של ה"בור" כ 2000 מ"ר ועומקו כעומק 5 קומות [כ – 20 מטר]

המגרש נרכש בשנת 1991 על ידי ברוך פיינברג בעליה של חברת מגדלים, באמצעות מימון בנק לאומי. בחלקה היו מגרש חניה פרטי [בתשלום] ובניין בנוי אבן [כמו בתים רבים נוספים ברחוב ] של קופת חולים אשר הוכרז כבניין לשימור.

פיינברג הגיש בקשה להיתר וגם תב"ע שכללה הקמת יחידות דיור בסטנדרט עממי של 75 מ"ר לזוגות צעירים. היזם התחיל לבנות על סמך הבקשה שטרם אושרה והקים את הגדר המקיפה את החלקה שלו במרחק של 4.85 מטר במקום המותר לו 3.70 מטר. כלומר , מטר וחמישה עשר ס"מ.....[ 115 ס"מ...] מהשכנים, חריגה מגבול המגרש.

קרוב לודאי כי בגלל בעיית התייחסות קשה ופוגעת בשכנים [וחוסר רצון לפיצוי מיידי שהיה בוודאי מסתכם בכמה מאות שקלים] קומם עליו פיינברג את כל השכנים ובמיוחד חרה הדבר לאחד מהם ג'אן בכוס. כך החלו הליכים משפטיים ארוכים של צווים וצווים שכנגד . ביום 14.3.1996 הוציא בית המשפט צו מניעה בשל מיקום הגדר מהבניין הקיים [בו מתגורר בכוס ג'אן] באותו חודש חברת מגדלים קיבלה היתר חפירה מעיריית חיפה תוך כדי שהעירייה מבקשת כי היזם יגיש בקשה לחניון. זאת בשל מצוקת החנייה בלב שכונת הדר.

התוכנית פורסמה למתן תוקף בינואר 2004 . ההליך המשפטי ממשיך להתגלגל ברקע וביום 2.7.2003 השופט אהרון ברק לבטל את הכרזת הועדה המחוזית ולהתחיל את כל ההליך מהתחלה.

תמונת מצב לשנת 2013 : יש רוכשים ל"בור"!!!!! המבקשים להתחיל במהירות האפשרית ! הרוכשים הם קבוצת G-GROUP, קבוצת הנדל"ן בניהולו של גיא בלושינסקי אשר עוסקת בפרויקטים רבים.

לחלקה תכנית מאושרת המאפשרת בניה של : 3 קומות מסחר בשטח של 2.000 מ"ר. 20 קומות מגורים בשטח של 7000 מ"ר . 2 קומות שרות סה"כ 25 קומות . הבניין לשימור ישוחזר למסחר [בית קפה] וסביבו כיכר ציבורית.

http://www.haifa.muni.il
טקס "נטיעות ט"ו בשבט" המרכזי ליד אצטדיון סמי עופר
באצטדיון סמי עופר ניטעו מאות שיחים ועצים רב שנתיים בטקס הנטיעות המרכזי שקיימה עיריית חיפה וחברת "יפה נוף" בט"ו בשבט. באזור אצטדיון סמי עופר נטעו ילדי בתי הספר, עולים חדשים ותלמידי אולפנים עצי חרוב מצוי, אלון תבור, אלון ארך עוקצים, אלון מצוי, זית אירופי, ברוש מצוי ושיחים מסוג אלת המסטיק ופירקנטה. כל הצמחים הללו מאפיינים את הצמחייה הטבעית בכרמל ובמדרונותיו.

בטקס ברכו ראש העיר חיפה יונה יהב שסיפר עד כמה הטקס מרגש אותו בכל שנה מחדש וערן לויטה מנכ"ל יפה נוף.

התקבל היתר בנייה לבניין החמישי בשכונת "רמת הנשיא"
החברות גב-ים, מקבוצת נכסים ובניין IDB, ורסקו, מקבוצת ישרס, קיבלו את היתר הבניה לבניין החמישי בשכונת "רמת הנשיא" בחיפה (בניין אלמוג 18). הבניין הרביעי בפרוייקט, בניין אלמוג 16, כבר קיבל היתר בניה לפני מספר חודשים ועבודות ההקמה שלו החלו, וכעת מצטרף אליו ההיתר של הבניין החמישי, כאמור. כמו כן, כבר החלו עבודות ההקמה של החניון המשותף של הבניינים הללו.

כרגע נמצאים בהקמה בשכונה החדשה, שכונת "המחר של חיפה", 5 בניינים. נכון לרגע זה נמכרו בפרוייקט כ- 320 דירות בחמשת הבניינים הראשונים. הבניין החמישי בפרוייקט, שיצא לשיווק לפני כחודש וכעת קיבל היתר בניה, הינו בן 15 קומות, ובו 72 דירות. הבניין מציע מגוון חדש של דירות 4 ו- 5 חדרים וכן דירות מיוחדות.

פרוייקט רמת הנשיא משתרע על פני שטח של כ- 200 דונם (מתוכם כ- 60 דונם שטח בנייה לבניינים), והוא ממוקם במורדות המערביים של הכרמל, בלב שמורת טבע ירוקה. בשכונה יוקמו למעלה מאלף יח"ד, בכ- 18 מגדלי מגורים, בני 9-22 קומות, והיא השכונה הראשונה בחיפה המתוכננת מראש כשכונה שלמה, הכוללת פארק מרכזי ושטחים ירוקים נרחבים, מרכז מסחרי. כמו כן, קיימים בשכונה מגרשים המיועדים להקמת מוסדות ציבור כגון בית ספר, גני ילדים ומעונות יום.

רוב הרוכשים הינם תושבי חיפה, זוגות צעירים ומשפחות צעירות משפרות דיור, העוסקים במקצועות חופשיים, בעיקר בתחום ההיי-טק. מרכז המכירות ממוקם בפארק ההיי-טק והעסקים מתם, אשר בבעלות ובניהול חברת גב-ים, מיזמי הפרוייקט, וכשהחל שיווק הפרוייקט, עשרות עובדים בפארק רכשו בו דירות.

events.doc
רציפי המטרונית מותאמים לקראת תחילת ההפעלה
חברת יפה נוף, המתכננת והמקימה של פרויקט המטרונית במטרופולין חיפה החלה להקים בימים אלה את רציפי המטרונית לאורך 45 ק"מ של מסלולי מטרונית במטרופולין חיפה.

במסגרת זו עבודות להקמת 4 רציפי מטרונית במקטע "מרכזית המפרץ – בתי הזיקוק" על ציר ההסתדרות ו-6 רציפי מטרונית על מסלול רוטשילד- המגינים בקרית אליעזר בחיפה. במהלך תקופה זו יסגרו מסלולי המטרונית במקטעים אלה, האוטובוסים ייסעו בנתיבי התנועה הכללים ותחנות האוטובוס יעברו באופן זמני למדרכה הימנית.

במהלך חצי השנה הקרובה, עד להפעלת המטרונית, תבצע חברת יפה נוף עבודות להקמת רציפי מטרונית לאורך כל המסלולים במטרופולין חיפה. העבודה כוללת ביסוס רציפים, השחלת כבלי חשמל ותקשורת לצנרת קיימת, הקמת סככות וריהוט תחנה הכולל ספסלים, לוחות מידע, מערכות מידע בזמן אמת, מערכות כרטוס ואמצעים נוספים.

בשנים האחרונות הותקנו תחנות אוטובוס זמניות, שיועדו למשתמשי התחבורה הציבורית ולאוטובוסים שנסעו במסלולי המטרונית. עתה, עם השלמת המסלולים והכנתם להפעלת המטרונית בעוד כחצי שנה, יוחלפו תחנות האוטובוס הזמניות ברציפי מטרונית, שישמשו את הציבור הרחב שיסע במטרונית.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נערכת לביצוע סקר האוכלוסין בחיפה
בימים אלה נערכת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לבצע את סקר האוכלוסין לשנת 2013, כחלק ממפקד האוכלוסין.

מפקד האוכלוסין הנוכחי נערך במתכונת מיוחדת, השונה ממפקדים שהתקיימו עד כה. במתכונת זו, הנתונים נאספים באופן שוטף כך שהחל משנת 2012 ובמשך עשור ייפקדו כל היישובים בארץ.

העיר חיפה, כמו כל הישובים הגדולים שבהם מעל ל 70,000 תושבים, נכללת במדגם מידי שנה. בכל שנה יתחלף המדגם ויתמקד באזורים מסוימים בעיר, כך שלאורך העשור ירואיינו כ 10% מתושבי כל אזורי העיר.

היישובים הקטנים יותר ייפקדו רק פעם בעשור, כאשר באותה שנת פקידה ישתתפו בסקר כ-10% מתושבי היישוב. הראיונות נערכים על ידי סוקרי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פנים אל פנים ובטלפון.

ראש תכנון אסטרטגי ומחקר בעיריית חיפה ד"ר גלית רנד, ציינה כי "שיתוף הפעולה של הציבור בחיפה הכרחי לקבלת נתונים עדכניים ומהימניים. הנתונים שיאספו ישמשו את קברניטי העיר בתכנון עתיד העיר".

כ-300 איש הגיעו לפתיחת התערוכות במוזיאון טיקוטין
בפתיחת התערוכות "קוקוג'י וקליגרפיה" ו"נטסקה ואוקימונו" שהתקיימה במוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית במוצ"ש השתתפו כ- 300 איש, ביניהם שגריר יפן בישראל, מר הידאו סאטו ורעייתו , מנכ"ל מוזיאוני חיפה, נסים טל, חברי מועצת המנהלים, חברי הנהלת אגודת הידידים.

לתערוכה הגיעה משלחת של 26 נכבדים מיפן ומתוכם כ- 15 אמנים אשר עבודותיהם מוצגות בתערוכות. יחד עם האמנים מיפן הגיע מאסטר, אוסודה טוסן, אחד האמנים הגדולים בתחום הקוקוג'י והקלגרפיה. הפתיחה לוותה בטקס חלוקת תעודות הוקרה לאמנים היפניים.

אמני הקליגרפיה הדגימו את אמנות הקליגרפיה כמחווה שיצרו בהשראת התקווה. את העבודה שיצרו השאירו האמנים במוזיאון טיקוטין יחד עם חתימתם.

שגריר יפן בישראל אמר, שכאשר הוא נכנס למוזיאון טיקוטין, הוא מרגיש בבית, נסים טל מנכ"ל מוזיאוני חיפה , מסר כי התערוכות החדשות במוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית ממשיכות את רצף התערוכות המוצלחות במוזיאון שהביאו בשנה החולפת מעל 80,000 מבקרים.

ד"ר אילנה זינגר, אמרה שהיא מקווה כי גם 60 השנה הבאות ימשיך להיות שיתוף פעולה פורה ושגשוג תרבותי בין יפן לישראל. האוצרת הסבירה לשגריר ולמשלחת כי פתיחת התערוכה מתקיימת בט"ו בשבט שזהו ראש השנה לאילנות, וציינה כי גם חוגגים את ראש שנה לאילנות שזו התחלה של פריחה וצמיחה וגם תחילתן של 60 השנים הבאות של הידידות בין המוזיאון ליפן.

הקליגפיה (הכתיבה התמה) והקוֹקוּגִ'י (סימניות מגולפות על לוחות עץ) יובאו לקוריאה וליפן מסין. יצירת קוקוג'י משלבת ידע מוקדם בקליגרפיה, ציור ומלאכת גילוף. בתערוכה יצירות קליגרפיה וקוקוג'י של שישים אמנים יפניים מן השורה הראשונה .

אוסף הנטסקה (אביזר לבוש מגולף שנקשר בשרוך לחפצים אחרים) והאוֹקימוֹנוֹ (חפצים דקורטיביים מונחים) של ורדה ושלמה טויסטר ז"ל נתרם למוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית בספטמבר אשתקד. פסולוני נטסקה רבים באוסף הם מתקופות טאישו (Taisho; 1926-1912) ושווה (Showa; 1989-1926). חלקם גולפו על ידי אמנים יפנים וחלקם על ידי אמנים סינים שביקשו לספק את הביקוש הרב לפסלונים בשוק המערבי. המיומנות הטכנית הגבוהה והדיוק בפרטים של האמנים ניכרת בדמויות הקטנות, המוצגות בריאליסטיות ובהומור.

מנכ"ל לשכת המסחר דב מרום פורש מתפקידו
בשנות פעילותו בלשכת המסחר, גדלה הלשכה ממאות ספורות של חברים ליותר מאלף חברות, מפעלים ועסקים, והיא היום ארגון המעסיקים הגדול בצפון. בשנים אלה הורחבו שירותי הלשכה: מערך היועצים, בצד עובדי הלשכה ערוך כיום לענות על כל סוגיה כמעט בהתנהלות העסקית של החברים, שירותי ההדרכה וההשתלמות, במסגרת המכללה העסקית לניהול וסחר בינלאומי, הם היום מגוונים ומעודכנים ומאפשרים הכשרה מקצועית ושדרוג ידע בפרישה נרחבת של קורסים וכנסים מקצועיים.

במכתב ששיגר דב מרום לחברי הלשכה הוא הודה להם על שיתוף הפעולה במשך השנים והוסיף: "התגבשה בלשכה חבורה מובחרת של אנשים יקרים. אני מודה לכל אחד ואחת מכם על שאפשרתם לי לשרת אתכם, על שהפכתם את עבודתי כמנכ"ל הלשכה לחוויה. הגיע הזמן שגם במישור האישי אחזור לשים דגשים על הדברים הגדולים והחשובים בחיים, כמו משפחתי, בריאותי, הגשמת חלומות בקיצור, לקחת זמן לעצמי".

נשיא לשכת המסחר, ד"ר גד שפר, הביע את צערו על כוונתו של דב מרום לפרוש "יכולנו לשדרג בעזרתו את מעמד הלשכה מול גופים עסקיים שונים מחד ולשפר את הטיפול והסיוע לחברים מאידך. נחשפתי גם ליכולת הארגון היוצאת מהכלל שלו, שהתבטאה, בין השאר, בארגון כנסים, ימי עיון וסיורי עסקים לחברי הלשכה ובניהול מעולה של צוות עובדי הלשכה, שבמיוחד בתקופה האחרונה עשו לא אחת מאמץ שלא יורגש שהוא נאלץ להעדר מעת לעת. דב יחסר מאד ללשכה ולי בפרט.

בימים אלה יתחיל איתור של מחליף לתפקיד מנכ"ל לשכת המסחר.

    
פניה זו הינה בדיוור ישיר על בסיס מידע הקיים במאגרי העירייה, אם אינך מעוניין/ת לקבל דואר בדיוור ישיר מרה"ע חיפה, השב למייל זה עם המילה "הסרה"