לחץ/י כאן אם אינך מצליח/ה לראות את העירונט כראוי

לוגו עירונט
ההריסות מבטון הבנות מפלדה
 

תוכן עניינים 23.02.2012

סטורם-ריידר 2012 : "זה לא ספורט - זאת הייתה הישרדות"
כ- 50 גולשי גלים – אקסטרים , מהם 10 בגיל נוער התחרו ביום שישי בעיצומה של הסערה הגדולה ביותר השנה, בגלים שגובהם כ – 6 מטר וברוח של 50 קמ"ש , בקפיצות וברכיבה על הגלים בתחרות "סטורם-ריידר" 2012 ע"ש מולי גרובר ז"ל, שהתקיימה זו הפעם העשירית ברציפות.

התחרות נערכת בתנאי נוק-אאוט, בכל מקצה 4 גולשים. כל גולש מנסה להרשים את השופטים בביצועים של קפיצות על הגלים וברכיבה עליהם. מספר ארנון דגן ממארגני התחרות שהוא גם אלוף העולם בגלישת אקסטרים :" הגולש טס במהירות של כ – 50 קמ"ש והוא נתקל בגל שגם הוא טס במהירות דומה, המפגש יוצר "רמפה" המאפשרת ביצוע שורה של תרגילים כמו קפיצות ורכיבה על הגל. גם הגישה אל החוף היא ברכיבה\טיסה על הגלים.

כאמור התחרות בשיטת הנוק-אאוט , מנצחי כל סיבוב ממשיכים לסיבוב הבא וכך עד לסיבוב הגמר בו מתמודדים השניים הטובים ביותר. 4 שופטים מנוסים, בעלי ניסיון מוכח בגלישה המצויידים במשקפות הם אלה הקובעים בניקוד נפרד את המנצחים.

סטורם ריידר 2012 התקיים השנה ביום הסוער ביותר בחורף זה, שהוגדר ע"י אורי דגן , אחד המארגנים כ"תנאי מזג אוויר קיצוניים במיוחד , בתנאי ים , ברמת סיכון מאוד גבוהה. הסערה החזקה ביותר בה התקיימה התחרות ב – 10 השנים האחרונות" . בנוסף לכך במהלך התחרות ירד גם גשם שוטף שאפילו הוא לא הפריע למאות הצופים שהצטופפו על סלעי החוף ומבנה מסעדת יטבתה והריעו לביצועי הגולשים.

ארנון דגן אמר במהלך התחרות כי התנאים הקשים הם חגיגה לגולשים. "אני מחכה ליום כזה כבר 10 שנים מאז הכרזנו על התחרות". גולש אחר, מהמנוסים בישראל, שיצא מהים הסוער אמר :"זה לא ספורט – זו הישרדות" .

"האדרת נשים" בנוסח פיקוד העורף !!
תרגיל רחב היקף של התנהגות תלמידים ומורים בעת רעידת אדמה התקיים היום במרחב החינוכי של עיריית חיפה. התרגול ביוזמת משרד החינוך.

ה"זירה" העיקרית בה התקיים התרגיל הייתה בבית הספר נזירות נצרת ברחוב עבאס, בו לומדים כ – 1200 תלמידים. בבית הספר תרגלו הסגל החינוכי והתלמידים ירידה מסודרת מהכיתות לשטח הפתוח, במסגרת כיתתית בהשגחת המורות ובעלי תפקידים שנקבעו מראש.

בתרגיל הוצגו יכולות מתקדמות של כוחות החילוץ וההצלה לרבות יחידות החילוץ של פיקוד העורף , הודגם ציוד חדיש לחילוץ פצועים ולכודים מההריסות, לוחמי האש הדגימו חילוץ תלמידים שנלכדו בקומות הגבוהות באמצעות מנוף גבהים והודגמה פעילות יחידת החילוץ המיוחדת של לוחמי האש ע"י אומגה.

אגף הביטחון של עיריית חיפה הציג ציוד ייעודי חדיש הכולל רכב הפיקוד, ערכות תקשורת וציוד חירום.

את ה"אטרקציה" סיפקו 3 מש"קיות [בנות, כן בנות] של פיקוד העורף, שיר, הדר ואוריה, אשר הדגימו לתלמידים המופתעים ולנוכחים הנדהמים טיפול מורכב בפינוי הריסות לחילוץ כשהן מפעילות במיומנות רבה כלים כבדים כפטישי אוויר, רתכות ומגזריים הידראוליות.


תיכון מופ"ת - בסמ"ת במקום ה – 1 בתחרות "שיווק מהסרטים"
תשעה בתי ספר בעיר התמודדו לתחרות סרטוני תלמידים "למה אצלנו?": עירוני א', עירוני ג', עירוני ה', חוגים, אליאנס, תיכון קריית חיים, בסמ"ת, רעות ואלמותנבי. במסגרת התחרות הכינו צוותים של תלמידי בתי הספר התיכוניים סרטים קצרים – באורך 60-40 שניות - שבהם הם מסבירים מדוע כדאי לתלמידים האמורים לבחור את בית הספר התיכון שבו ילמדו, לבחור דווקא בבתי הספר שלהם. הסרטונים הועלו לפייסבוק של עיריית חיפה, כאשר נקבע כי הסרט המנצח יהיה זה שיזכה במספר הגדול ביותר של "לייקים", יחסית לגודלו של בית הספר ומספר התלמידים הלומדים בו.

במקום הראשון זכה תיכון שש- שנתי בסמ"ת (עם ממוצע 3.2 "לייקים" ביחס למס' התלמידים), במקום השני- תיכון שש שנתי קריית חיים (ממוצע 2.55 "לייקים" ביחס למס' התלמידים), ובמקום השלישי- תיכון שש- שנתי עירוני ה' (ממוצע 1.9 "לייקים" ביחס למס' התלמידים). הפרסים: הופעת אמן מרכזי- לכלל תלמידי בית הספר, ושוברי שי עבור קבוצת התלמידים שהפיקה את הסרטון.

ראש מערכת החינוך והתרבות בעיריית חיפה, ערן דובובי, אמר כי תחרות הסרטונים מסמנת שינוי כיוון משמעותי במהלכי השיווק של בתי הספר הציבוריים בעיר. "עד היום, מיעטה מערכת החינוך להשתמש באינטרנט ככלי שיווקי, המדבר בשפת הנוער, לשם השגת מטרותיה. החלטנו לשנות כיוון ולראשונה לאמץ תכנית שיווקית באמצעות הפייסבוק ובהשתתפות מומחים גדולים בתחום – הלא הם התלמידים והתלמידות .

תשעה בתי ספר תיכוניים ציבוריים בעיר אשר נרשמו לתחרות שווקו ע"י תלמידיהם כבתי ספר מצוינים שכדאי ללמוד בהם- ובכך ללא ספק התחזקה גאוות היחידה של השותפים לתהליך; הסרטונים זכו לחשיפה של מעל ל- 60,000 צפיות בסרטונים ביו-טיוב; ולמעלה מ- 16,000 מתושבי העיר הצביעו לתחרות. התחרות השיגה את מטרתה".

http://www.haifa.muni.il
מדענים עולים סיכמו שנת הפעילות
ברשות לקליטת העלייה בחיפה פועל כעשר שנים "בית המדען". המאגד כ-300 מדענים-עולים שעלו ממדינות חבר העמים , בגיל מבוגר וחלקם הגדול לא מצא מסגרת מתאימה למימוש פוטנציאל שלהם. לפני ארבע שנים בתמיכת משרד הקליטה הוקם "בית המדען" כפרויקט חדש במסגרתו מדענים עברו קורסי העשרה של עברית ואנגלית, ימי עיון בנושאים כמו איך לקדם פטנטים בישראל. הודות לפרויקט, חלק מהמדענים הצליחו לחזור לפעילות מדעית.

השבוע התקיים במלון הר הכרמל כנס :"סוגיות היחסים במשפחות העולים החדשים". להרצאות של מדענים קדמה הקרנת סרט "אבות ובנים" שיצרו במאים חיפאים, שעסק ביחסים בין הורים לבנים בכנס הושמעו 3 הרצאות שעסקו בהיבטים שונים של פיתרון משברים ביחסים בתוך המשפחה.

סגנית ראש עיר חיפה ויו"ר הרשות העירונית לקליטת עליה יוליה שטראים. אמרה כי " הצלחנו ליצור מודל ייחודי לשיקום מקצועי של מדענים עולים שעלו בגיל מבוגר וכתוצאה אנו עדים לכך שהם מסוגלים לתרום עוד רבות למדינת ישראל".

בוקר של בריאות לתלמידי "רעות"
יום בריא וטעים לתלמידי חטיבת הביניים "רעות", במסגרת יום בריאות שנערך בבית הספר למדו התלמידים על הדרך הנכונה לאורח חיים בריא. במהלך הבוקר שמעו התלמידים הרצאות, השתתפו בסדנאות ולמדו שמזון בריא ומזין יכול להיות גם טעים.

לאחר "חילוץ עצמות" בזומבה באולם הספורט בית הספר, שמעו התלמידים שתי דיאטניות, קרן לפידות וציפי בר, אשר שוחחו עם התלמידים על תזונה נכונה בגיל ההתבגרות. ההרצאה, יש לציין, כללה הצעות למתכונים ליצירת מאכלים טעימים בצד סדנאות, שבהן תירגלו התלמידים את הנלמד והכינו כדורי מוזלי, תמרים וביסקוויטים בחמאת בוטנים. גם חטיפי האנרגיה שחולקו לכל התלמידים סייעו למלאכת ההסברה והעבירו היטב את המסר

גם הצחוק, מסתבר, יפה לבריאות, והתלמידים למדו על כך בסדנת יוגה צחוק שבה השתתפו. סדנאות נוספות, אותן הנחו מורים, הורים ומומחים נוספים עסקו בתחומים כמו יוגה, רפואה משלימה, הקשר גוף-נפש ומיצים טבעיים

מנכ"ל בית הספר, יעקב מרקוביץ, אמר כי יום הבריאות מהווה שיאה של הפעילות החינוכית והחברתית בבית הספר. "אנו דואגים לנושא אורח החיים הבריא בבית הספר בכל ימות השנה. הנושא נבחר כדי להעלות את מודעות התלמידים, צוות המורים והעובדים, לשיפור איכות חיינו".

מועדון חדש למנהלי מערכות מידע מחשוב צפוניים
בשבוע הבא ייפתח לראשונה, מועדון ייחודי למנהלי מחשוב מתושבי הצפון. המועדון : IT's NORTH, הוקם במטרה לאפשר למנהלי מערכות מידע ומחשוב, ליהנות ממגוון מפגשים, כנסים וימי עיון . היוזמה הינה של מדיאטק הייטק- זרוע ההדרכה של מטריקס בצפון, שתארח את המועדון במשכנה החדש, בצ'ק פוסט בחיפה.

הרעיון הוא להביא לאנשי המקצוע בצפון את מיטב החידושים והעדכונים בתחום והוא מיועד למנמ"רים ולמנהלי תשתיות IT, אשר מעוניינים להמשיך ולהתעדכן בחידושי הטכנולוגייה, ולהיפגש עם אנשי IT בכירים מארגונים בצפון.

על פי המתוכנן, בכל רבעון יתכנסו חברי המועדון למפגש בו יוצגו מיטב החידושים בתחומי העיסוק של החברים ע"י מרצים בכירים מהארץ והעולם, במהלכם יוצגו מגוון נושאים בתחומי המחשוב, שרידות וגיבוי, תשתיות תקשורת, אבטחת מידע ועוד.

ההרצאות יתקיימו בבית מדיאטק הייטק, אשר מארחת את המועדון בשד' ההסתדרות 46 חיפה, החברות במועדון ללא תשלום למנהלי מערכות מידע ומנהלי מחשוב. לרישום ניתן להיכנס ל: www.mediatech.co.il/IT

שר המדע בחר לצטט את ברל כצנלסון
עיריית חיפה קיימה השבוע כנס הגות בנושא התחדשות יהודית לעיר חיפה, שעסק בשאלת התפתחות העיר חיפה כ"קהילה הרואה את עצמה כחממת טיפוח לתרבות יהודית - ישראלית המעניקה ערך של משמעות ושייכות לתושביה".

בכנס השתתפו שר המדע, הרב פרופסור דניאל הרשקוביץ , אנשי אקדמיה, רבנים, ארגונים חברתיים, צעירים, אנשי חינוך הפועלים בתחום שנים רבות, אנשי שותפות חיפה בוסטון המובילים תכניות חברתיות העוסקות בזהות יהודית, אנשי תכנית בארי של מכון שלום הרטמן. חבר מועצת העיר שי בלומנטל וערן דובובי ראש מערכת החינוך ותרבות שהיו יושבי ראש הכנס.

כמו כן השתתפו נציגי קרן אביחי, שבחרו השנה להיות שותפים לתוכנית העיר חיפה בתחום זהות והתחדשות יהודית -ישראלית.


במשך שעות ארוכות נדונה שאלת החזון הנכון לעיר חיפה שהינה עיר רב תרבותית, בה חיים ופועלים זרמים וקהילות רבות . החזון שהתגבש פונה לכלל האוכלוסייה בעיר, מאפשר ביטוי למגוון הגישות ומזמין לרב שיח סובלני ופורה.

דב אלבאויים שהרצה בנושא "אהיה אשר אהיה "- ושם את הדגש על מחויבותו של כל דור ודור להתחדשות במחשבה ויצירה. כל דור צריך ליצור את עצמו מחדש מתוך המקורות בבחינת "שהישן יתחדש והחדש יתקדש".

שר המדע, הרב פרופסור דניאל הרשקוביץ הדגיש בדבריו את האחריות האישית של כל אחד מאתנו בשרשרת הדורות ובחר לצטט דוקא את ברל כצנלסון שאמר: "דור מחדש ויוצר איננו זורק אל גל האשפה את ירושת הדורות, הוא בוחן ובודק מרחיק ומקרב ... כדי להזין את נפש הדור המחדש".

הליצנים הרפואיים הפתיעו את משתתפי הכנס!
בכנס עמ"ן – עיר מתנדבת נוער , שנערך בנושא " ההתנדבות והתרומה לקהילה " בהשתתפות שר החינוך גדעון סער, מנהלת מחוז חיפה רחל מתוקי ראש מערכת החינוך העירונית ערן דובובי, מנהלת המחלקה לחינוך ערכי אילנה טרוק ,מנהל חברה ונוער ערבי במשרד החינוך ג'לאל ספדי מנהלי בתי ספר יסודיים רשמיים בעיר, הפתיעו תלמידי כיתות ח' מבי"ס אל-כרמה בהופעתם לפני הנוכחים כליצנים רפואיים.

תלמידי כיתות ח' של בי"ס אל-כרמה לומדים זו השנה השנייה ברציפות בסדנת ליצנות רפואית בת 6 מפגשים כחלק מהתפיסה החינוכית הבית-ספרית של תרומה לקהילה, התלמידים המשתתפים בסדנה יזמו מס' מפגשים להפעלת הילדים החוסים במעון הוד לילדים שהינם ילדים עם מוגבלויות קשות. התלמידים בלבוש ליצנים, חילקו פרחים ושמחו להסביר לנוכחים על החשיבות של חינוכם המדגיש אה לעזרה לזולת ותרומה לקהילה.


events.doc
"יומני היקר" : כתיבת בלוג מסייעת להתמודד עם מצוקות
כתיבת בלוג מסייעת לבני נוער במצוקה רגשית-חברתית להתמודד עם הקושי ולשפר את ההערכה- העצמית שלהם, כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה. "הערך התרפויטי של הכתיבה, בעיקר כתיבה ביומן אישי, אשר בגרסתו המוכרת היה נכתב 'למגירה', היה ידוע כבר בעבר. אולם, מהמחקר מתברר כי אצל הדור הנוכחי, כתיבה הבעתית באינטרנט במסגרת בלוג יעילה אף יותר מהכתיבה הפרטית המיועדת לעיני הכותב בלבד", ציינו ד"ר מירן בוניאל-ניסים ופרופ' עזי ברק שערכו את המחקר.

כאמור, מחקרים קודמים כבר מצאו כי ניהול של יומן אישי מסייע לבני נוער הסובלים ממצוקות רגשיות וחברתיות לחזק את הדימוי העצמי שלהם ולהתמודד טוב יותר עם הקשיים. המחקר הנוכחי ביקש לבדוק מספר היבטים נוספים של הכתיבה. לשם כך, אותרו 161 מתבגרים בני 14 – 17 בעלי קשיים רגשיים-חברתיים מתוך 1356 מתבגרים אשר ענו על שאלון לבחינת הקושי.

לדברי החוקרים, מהמחקר עולה שהבלוג חופן בתוכו את היתרונות שבכתיבה הבעתית, שמאפשרת איוורור רגשות, הקלה, ארגון מחשבתי וביטוי, וכן את היתרונות שבחשיפה באינטרנט הממקמת את היחיד בתוך מערכת חברתית שיוויונית המספקת משוב, תמיכה והצעת עזרה. "הנער או הנערה הסובלים מקשיים רגשיים-חברתיים וכותבים בלוג בנושא, מרוויחים מעצם הכתיבה אך גם מעצם המשוב של הקוראים אשר פורצים את הבדידות שלהם ומסייעים בהתמודדות עם הקושי", סיכמו.

יזמים צעירים הציגו אב טיפוס במוזיאון המדעטק
יזמים צעירים מ-20 בתי ספר באזור חיפה הציגו אב טיפוס ראשוני למוצר אותו ייצרו במסגרת התכנית "עושים עסקים" של ארגון "יזמים צעירים ישראל" בסיוע היחידה לחינוך חברתי ערכי בעיריית חיפה התומכת בפעילות לצד חברות עסקיות, רשויות, גופים ומוסדות אקדמיים.

בני הנוער נדרשו לכתוב תכנית עסקית ולהציג פרזנטציה קצרה בני פאנל של יועצים עסקיים אשר כלל את שרון טל איצקוביץ' ממרכז היזמות ע"ש ברוניצה בטכניון. ארנון כ"ץ מייסד M-BIOS. דן גוטליב מאיגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה ושירית טיילר – מדריכה ומרכזת בתחום השיווק במשרד החינוך.


במקביל, נפגשה כל קבוצה עם סטודנטים מהחוג לניהול משאבי טבע וסביבה של אוניברסיטת חיפה, מהמשרד להגנת הסביבה, בעזרתם למדו כיצד יוכלו ליישם עקרונות סביבתיים בבחירת החומרים, בשימוש של המוצר, בדרך ההיפטרות ממנו בתום השימוש ובשיווקו. בהמשך, קבלה כל קבוצה ציון לשבח בתחום אחר.

מוזיאון המדעטק אירח גם השנה את האירוע וערך למשתתפים סיור בפארק נובל אנרגי' למדע. דרך הסיור קישרו היזמים בין תגליות של ממציאים ומדענים מפורסמים ובין הפיתוחים שלהם.

כעת, ממשיכות הקבוצות בתהליך של ניהול חברה עסקית בהנחיית סטודנטים, מורים ומנחים עסקיים. בין השאר, ימשיכו היזמים לגייס הון, לייצר ולשווק. קבוצות מצטיינות מהארץ ייצגו את ישראל באירועים באירופה בהם תחרות הגמר ויריד מכירות.

    
פניה זו הינה בדיוור ישיר על בסיס מידע הקיים במאגרי העירייה, אם אינך מעוניין/ת לקבל דואר בדיוור ישיר מרה"ע חיפה, השב למייל זה עם המילה "הסרה"