לחץ/י כאן אם אינך מצליח/ה לראות את העירונט כראוי

לוגו עירונט
הרבה כבוד ונחת לחתן פרס נובל פרופ' דן שכטמן
 

תוכן עניינים 15.12.2011

חתן פרס נובל פרופ' דן שכטמן בראש תכנית לימודי מדעים בגני ילדים

חתן פרס נובל לכימיה לשנת 2011 פרופ דן שכטמן נענה לאתגר אותו הציב בפניו ראש העיר ויעמוד בראש תכנית ללימודי מדעים וטכנולוגיה בגני הילדים העירונים של חיפה. זאת, בהמשך לדבריו של פרופ' שכטמן, כי את החינוך המדעי טכנולוגי צריך להתחיל בגיל הרך.

לצורך קידום הנושא הקים פרופסור שטכמן, בשיתוף המחלקה לחינוך קדם יסודי בעיריית חיפה, צוות היגוי מקצועי שיפעל לגיבוש תכנית לימודים חדשנית בתחום המדעים והטכנולוגיה המותאמת במיוחד לילדי הגיל הרך. במסגרת התוכנית יגובשו כלים להקניית מושגי יסוד בתחום המדע והטכנולוגיה.

מחקרים מוכיחים כי כבר בגיל הגן קיים בקרב הילדים ידע אינטואיטיבי ראשוני אודות מושגים מגוונים ומורכבים כגון: צמחים, מזג האוויר, אור, כח וכו'. על פי אותם מחקרים ילדי גן "מסוגלים" לחשוב מדעית דבר המתבטא בהתאמה בין ראיות ובין השערות. אין ספק כי חשיפה מוקדמת לתופעות מדעיות ועיסוק בטכנולוגיה ישפרו את ההבנה של מושגים מדעיים וטכנולוגיים - אשר נלמדים בשלב מאוחר יותר.

תכנית הלימודים תופעל החל משנת הלימודים הקרובה בכל גני החובה העירוניים של חיפה בהם לומדים כ– 4000 ילדים בגילאי 4–5.

ראש העיר יונה יהב: "נושא החינוך את הנושא החשוב ביותר בסדר היום הציבורי של עיריית חיפה. ההיענות המיידית של חתן פרס נובל לבקשתי מעוררת שמחה והתרגשות. אין לי ספק, כי הובלתו של פרופ' שכטמן תזניק את החינוך.

מתחם הכרמליטים בעיר התחתית לקראת שיקום
אור ירוק לתכנית שיקום "מתחם הכרמליטים" התחתית, מהמתחמים העתיקים וההיסטוריים של חיפה.

תכנית שיקום ופיתוח המתחם, אושרה השבוע על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. המתחם כולל כנסיה ומנזר שנבנו בשנת 1862. לצדם שני מבני משרדים שתוכננו עבור המסדר בשנות ה – 30 של המאה הקודמת על ידי האדריכל האיטלקי הנודע בורה.

מבני המשרדים כוללים קומת קרקע מסחרית בשני צידיו של רחוב אליהו הנביא. במרכזו של המתחם נבנו בשנות ה – 50 של המאה ה – 19 מבני קמרונות שנועדו במקורם למסחר והפכו במהלך השנים למחסנים. מעל למבני הקמרונות נבנתה מאוחר יותר תוספת ששימשה כבית יתומים של המסדר הכרמליטי.

במהלך השנים האחרונות שופצה ושומרה הכנסייה על ידי המסדר הכרמליטי. התכנית החדשה שהוגשה ע"י המסדר משחזרת את חזית המבנה לכיוון כיכר פריז ומוסיפה מגדל פעמונים בפינת כיכר פריז ורחוב אליהו הנביא. קומת הקרקע תהפוך למוזיאון לתולדות המנזר הכרמליטי אליו יתווסף אגף חדש שיבנה בין בית היתומים לכנסייה.

קומת הקרקע, בחזית הפונה לכיכר פאריז, תהפוך לחזית מסחרית ותשתלב בפיתוח הכללי שעברה הכיכר.

טקס פתיחת שנת הפעילות ה – 7 ל"תוכנית יובלים" בתיכון עירוני א'
שנת לימודים תשע"ב היא שנת הפעילות השביעית של תוכנית יובלים בתיכון עירוני א' ובתיכון קרית חיים ולוקחים בה חלק כ- 340 תלמידי חט"ב ותיכון משכבת ז'- יב' .תוכנית יובלים הינה פרי יוזמתו של אילון תירוש איש הייטק אשר החליט לתרום למערכת החינוך ולשים לו למטרה לחזק ולקדם שוויון הזדמנויות בחברה הישראלית.

זאת, על ידי טיפוח מצויינות לימודית, צמצום פערים לימודיים יחד עם פיתוח תחושת מסוגלות והעצמת התלמידים כבני אדם מעורבים ותורמים לקהילה.

תוכניות יובלים עירוני א' וקרית חיים פועלות על פי המודל המבוסס של "יובלים" המוליך את התלמידים בדרך תלת מסלולית: מסלול לימודי, מסלול העצמה אישית כתומך למידה ומסלול התרומה לקהילה, בשעות אחר הצהריים 3-4 פעמים בשבוע בין כותלי בית הספר .


השבוע התקיים טקס הפתיחה לתוכנית בתיכון עירוני א' בהשתתפות ראש העיר יונה יהב, ד"ר אורית לנדאו מנכ"לית יובלים ומר אילון תירוש מייסד התוכנית, ערן דובבי ראש מערכת החינוך והתרבות , מנהלת ביה"ס גב' בתיה בראונר, נציגי החינוך, הורים, תלמידים ומורים .

את הטקס הנחו תלמידי כיתות ז' משתתפי התוכנית וניתנה במה לתלמידי יובלים תלמידי י' הבוגרים, המתרגלים ולהקת בית הספר עירוני א' כל הדוברים הדגישו כי הצלחת התוכנית בתיכון עירוני א' הינה הוכחה לכך , כי התוכנית נותנת מענה הכרחי לתלמידי בית הספר במישור הלימודי , העצמתי אישי ותרומה לקהילה ומהווה מודל למענה משלים ליום הלימודים הבית ספרי.

אושרה הקמת האגף החדש של המרכז האקדמי כרמל
הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה אישרה השבוע הקמתו של מבנה חדש של המרכז האקדמי כרמל בקמפוס הנמל. התכנית [תכנית בניין עיר] אותה יזמה רשת "ש.א.א. רשת מכללות בע"מ" מחליפה את התוכנית המנדטורית שבמקום ואשר ייעדה את השטח ששימש בעבר כעורף הנמל למחסנים.

התוכנית החדשה מאפשרת הקמת מכללה בשטח כולל של 14,500 מ"ר בהתאם לייעוד השטח החדש כקמפוס אקדמי. מבנה המכללה הקיים הוקם במבנה תעשייתי שהוסב בשנת 2008 למכללה. שטחו של המבנה שנבנה על 3 מפלסים כ – 3000 מ"ר והוא משרת יחד עם שטחים נוספים אותם שוכרת המכללה כ – 1700 סטודנטים כאשר הצפי של ראשי המכללה הוא לכ – 3000 סטודנטים.

האגף החדש מתוכנן בשלב הראשון ל – 5 קומות ועתיד להוסיף למכללה שטח כולל של כ – 6,800 מ"ר כאשר שטח כל קומה נע בין 1200 מ"ר ל – 2500 מ"ר. האגף החדש יתחבר למבנה הקיים באמצעות חלל כניסה משותף הנישא לגובה של 4 קומות. קומת הקרקע מתוכננת כחלל חופשי הנפתח אל המרחב הציבורי ברחובות העוטפים אותו רחוב הנמל ורחוב קדושי בגדד ובו תתאפשר פעילות מסחרית.

התוכנית אותה ערך ותכנן משרד האדריכלים עוזי גורדון בע"מ אושרה כאמור על ידי הוועדה המחוזית וזכתה לברכות בכל הוועדות שדנו בנושא .

הוועדה המחוזית שאישרה כאמור פה אחד את הבקשה קבעה: "התוכנית שגובשה בהתאם לתפיסת עיריית חיפה, מבטאת עידוד של ריכוז מוסדות השכלה גבוה באזור קמפוס הנמל, דבר שיגרום להפחת חיים ומשיכת אוכלוסייה צעירה ודינמית לאזור. הוועדה סבורה כי התכונית מעודדת התחדשות עירונית, ציפוף ועיבוי מתחמים קיימים בעלי פוטנציאל לשיקום עירוני ועידוד השימוש בתחבורה הציבורית".


נפתח לתנועה חיבור כביש 22 לכביש 75 במפרץ חיפה
נפתח לתנועת כלי רכב מסלול דו נתיבי חדש מכביש 22 (נתיבי המפרץ) לכביש 75 (לכיוון צומת יגור). העלייה על המסלול החדש מכביש 22 לפני מחלף מבוא כרמל. המסלול הנגדי, מכביש 75 לכביש 22 יפתח לתנועה עד סוף ינואר 2012.

הדרך החדשה, שתוכננה והוקמה ע"י חברת יפה נוף, מבוססת על מערכת גשרים מצומת לב המפרץ בכביש 75, העוברת מעל מרכזית המפרץ ועד לכביש 22. המערכת תיצור חיבור ישיר ומהיר לנכנסים והיוצאים מחיפה לכיוון מזרח, ללא הצורך לעבור בצ'ק פוסט.

פתיחת גשרי החיבור לתנועת כלי רכב מהווה חיבור ישיר אל מרכז העיר התחתית של חיפה ותוריד בצורה משמעותית את עומסי התנועה באזור צומת הצ'ק פוסט, גשר פז, ציר בר יהודה ואזור מטה המשטרה.


לפני כשנתיים החלה חברת יפה נוף בהקמת שני גשרי מקטעים מקבילים באורך 500 מ', הכוללים שני נתיבים בשני הכיוונים, בביצוע קבוצת אשטרום ובניהול תקציבי של חב' אידיאה הנדסה.

בסביבתו של גשר המקטעים המחבר בין כביש 22 לכביש 75 ומתחתיו החלה בימים אלה חברת יפה נוף בהקמתה של מרכזית המפרץ החדשה. מרכז תחבורה ציבורית מטרופוליני, שישרת את כל הנכנסים והיוצאים מחיפה בכל אמצעי התחבורה – רכבת החוף ורכבת העמק, המטרונית, קווי אוטובוס, הרכבל העתידי, מוניות וחניון חנה וסע לרכבים פרטיים. סעו בזהירות !!! .

טניסאי השולחן של עירוני ג' : מקום שלישי באליפות ישראל לבתי ספר
גאווה גדולה בבית הספר עירוני ג' נבחרת בית הספר בטניס שולחן חזרה מאליפות ישראל לתלמידי כיתות י'-י"א, עם מדליית ארד, על זכייה במקום השלישי באליפות ישראל בטניס שולחן.

אליפות ישראל לבתי ספר תיכוניים נערכה בקריית אונו, בהשתתפות קבוצות מבתי ספר מרחבי המדינה. ברבע הגמר גברו טניסאי השולחן מעירוני ג' על קבוצת עירוני ד' החזקה מתל אביב. בחצי הגמר נוצחה הקבוצה על ידי נבחרת בית הספר "כדורי", שזכתה לאחר מכן במקום הראשון. במשחק על המקום השלישי גברו הנערים מעירוני ג' על נבחרת בית הספר מדבורייה.

השחקן הבולט בקבוצה מעירוני ג' היה סער שעשוע ולצדו שיחקו לירן רז, עידן אשור ואופק בוגנים. שחקני הקבוצה – תלמידי שכבת י' - מתאמנים ומשחקים ביחד זו השנה הרביעית. "מדובר בחבורת נערים מוכשרים – תוצר מובהק של בית הספר עירוני ג' - שבחרו להתאמן בהדרכתי, במסגרת בית הספר ולא הלכו לקבוצות מקצועיות. אני פשוט נרגש מההישג אליו הגיעו ומהכבוד הגדול שהביאו לבית הספר בפרט ולעיר חיפה בכלל", אמר מאמן הקבוצה ורכז מועדון הטניס שולחן בבית הספר השש-שנתי עירוני ג'.

"סונול" תרמה רכב חדש אשר ישמש לסיורי ביטחון ברחבי העיר
בטקס שהתקיים ברחבת עיריית חיפה הושק רכב בטחון חדש שנתרם ע"י חברת הדלק "סונול" . בכך גדל צי רכבי הביטחון בעיר, שנרכשו באמצעות תורמים של ידידי הקרן לחיפה. הרכבים מיועדים לסיוע בביצוע משימות בטחון שוטף המתבצע באמצעות סיורים במוסדות ציבור, גני ילדים ובתי ספר ברחבי העיר.

עד כה הצליחה הקרן לחיפה לממן באמצעות תרומות 7 כלי רכב מסוג זה ובימים אלו שוקדים על הכשרת רכב חפ"ק נוסף מתקדם מסוגו שיצורף גם הוא למטריית הביטחון לתושבי העיר.

ראש עיריית חיפה יונה יהב ציין בטקס כי: "מעורבות של חברות גדולות בקהילה מרגשת , הבחירה של חברת "סונול" בעיר חיפה מחמיאה לנו ותסייע רבות לביטחון התושבים בחיפה אנו מלאי תודה והערכה לסונול ומקווים ליצור שיתופי פעולה נוספים לרווחת תושבי העיר".


מנכ"ל סונול ניר גלילי אמר כי : "המרכז החשוב ביותר של חברת "סונול" ממוקם בחיפה לרשות החברה תחנות דלק רבות בעיר ולכן הבחירה לתרום למען תושבי חיפה הייתה טבעית מבחינתנו . ביטחון התושבים הוא צורך הולך וגדל ואנו שמחים לסייע במתן מענה הולם" .

בטקס נכחו: ניר גלילי - מנכ"ל סונול, שלמה קוגן – סמנכ"ל משאבי אנוש בחברה, יונה יהב –ראש עיריית חיפה ויו"ר הקרן לחיפה, קובי ברוש – מנכ"ל הקרן לחיפה, שמואל פרופר סמנכ"ל הקרן .

events.doc
יוזמה מתוקה
תלמידי כיתות ט' מסניף מטו"ס של ביה"ס הריאלי יזמו מהלך ספונטני כאשר הכינו כדורי שוקולד ונסעו לחלקם במחלקת הילדים של בית חולים בני ציון. המחנך אורי חץ: "מדובר ביוזמה ברוכה של קבוצת היזמים הצעירים שלנו, שהחליטו להמתיק במקצת את זמנם של הילדים המאושפזים והצוות הרפואי."

"מתוק לו, מתוק לו "

http://www.haifa.muni.il
סגן הרמטכ"ל בעירוני ה' :"כולם נושאים את האלונקות ביחד"
סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר נווה, היה אורח הכבוד בטקס הענקת מלגות לארבעה מתלמידי כיתות י"ב בבית הספר עירוני ה'. המלגות, על הצטיינות חברתית, נושאות את שמו של פיני גברון ז"ל, בוגר המחזור הראשון של בית הספר, אשר נהרג במלחמת יום הכיפורים. את המלגות העניק אחיו של פיני, יורם גברון.

ארבעת התלמידים שזכו במלגות הם: גל איל, מרכז שבט צעיר בשבט "צופית", טל שפטר, מדריכה בצופים וחברת מועצת התלמידים, נדב גזונדהייט, יו"ר מועצת התלמידים וחן ברזילי, מש"צית ופעילה חברתית בבית הספר.

האלוף נווה מיקד את הרצאתו בחשיבות שבמתן דוגמא אישית ודבקות במטרה, שני ערכים מרכזיים בצה"ל. "בצה"ל", אמר אלוף נווה, "אין הבדל בין עני לעשיר, בן עדה כזאת או אחרת, בן ישוב מבוסס ממרכז הארץ או הפריפריה, כולם נושאים את האלונקות ביחד. כולם תורמים וכולם נתרמים". סגן הרמטכ"ל הזכיר את כ"ט בנובמבר, יום ההחלטה באו"ם להקים את מדינת ישראל, יום של התרגשות וחגיגות בשנת 1947, ואת היום למחרת - תחילתה של מלחמת השחרור. "האיומים על ישראל נמשכים עד היום וצה"ל נקרא להגן על הריבונות והעצמאות של המדינה. וגם בפן החברתי, נמשך הדיון הציבורי על אופייה ודמותה של ישראל", אמר אלוף יאיר נווה.

מנהל בית הספר, שלומי דהן, הודה לבני משפחת גברון על השותפות רבת השנים עם בית הספר עירוני ה'. "פיני בחר להתנדב, בחר להוביל ולהנהיג ובכך הוריש לנו את ערך ההתנדבות".

תערוכת צילומים של הצלמת אנה ים !!!
אנה ים עלתה לישראל מרוסיה כשהייתה בת שתיים עשרה. מדי שנה היא שבה לרוסיה לבקר את אביה החי בעיר קטנה. בביקוריה מצלמת אנה באובססיביות את החיים ומשפחתה שם. חיים שהפכו זרים לה. היא גם מצלמת הרבה את האזורים בהם גדלה בישראל, בהדר, חיפה.

לדברי חנה שביב אוצרת התערוכה בגלריה במרכז האקדמי ויצו במושבה הגרמנית,: " בתמונותיה של אנה ים יש קסם אפל. לכאורה פשוטות. מתארות רגעים קטנים ומפגשים יומיומיים. נופים, אנשים, משפחה. חתך אקראי של נושאים הפוגש אנשים בחיי היום יום שלהם, אוסף תמונות בעל אופי של צילומי רחוב, צילום דוקומנטרי או צילום מאלבום המשפחה. התמונות של אנה מציגות אירועים שהפרשנות שלהם איננה חד משמעית. יש בתמונות מידה של זרות וריחוק אך גם של קירבה והיכרות. מתוך כך, משבשת אנה את הקריאה הנכונה של עבודותיה בכך שמערבבת צילום אישי, צילומי משפחה, צילומי מסע וצילום דוקומנטרי, כך נוצר קשר בין צילום לזיכרון, בין מוכר ללא מוכר, בין קרוב לרחוק. תחושות של ניכור ועקירה וגם יופי והומור."

אנה ים היא בוגרת בהצטיינות של המדרשה לאמנות שנת 2005, ותואר שני בהצטיינות של בצלאל, 2008.

הציגה תערוכות יחיד והשתתפה בתערוכות קבוצתיות. כן זכתה במספר יוצא דופן של פרסים ומלגות.

"על טעמו של הבורקס הישראלי" - סרטים במוזיאון העיר חיפה
במוזיאון העיר חיפה מוצגות שתי תערוכות תחת הכותרת "אולמות מופלאים בתי הקולנוע החיפאים, אז והיום" . התערוכות מציגות את הקולנוע כגורם משמעותי בתהליך המודרניזציה של העיר חיפה ובהתפתחותה ועיצובה של החברה הישראלית בכלל. בעקבות התערוכות, במהלך 'החג של החגים', יוצגו בכל שבת שני סרטים בנושאים שהוצגו בבתי הקולנוע השונים ברחבי חיפה בתקופת הזוהר של בתי הקולנוע, [הכניסה למוזיאון ולסרט בעלות של חמישה שקלים].

בתאריך 17.12 : בשעה 11:00 על טעמו של הבורקס הישראלי: צ'רלי וחצי (1974)

בתאריך 17.12 :

בשעה 11:00 על טעמו של הבורקס הישראלי: צ'רלי וחצי (1974)

בשעה 13:00 חגיגה בסנוקר (1975)

בתאריך 24.12 : שבת של ילדים:

בשעה 11:00הקוסם מארץ עוץ ( גרסה צבעונית 1939)

בשעה 13:00 למעלה מדובב לעברית (2009)

דוקטור, יש לי רק שאלה ! מנהל מחלקת ילדים בבני-ציון - משיב לכם
החורף כבר כאן, ואיתו גם מחלות הילדים האופייניות בחורף, מציקות לילדים הסובלים וגורמות לביטול ימי עבודה של ההורים הנשארים בבית. ביום שני 19.12, בין השעות 11:00-12:00, יתקיים בדף הפייסבוק של עיריית חיפה פורום בנושא "מחלות ילדים בעונת החורף".

את הפורום ינהל מנהל מחלקת ילדים במרכז הרפואי בני ציון: פרופ' יצחק סרוגו - מומחה למחלות זיהומיות ומיקרוביולוגיה קלינית ומנהל מחלקת ילדים. בפורום תינתן אפשרות להורים, החברים בדף הפייסבוק של העירייה, להפנות שאלות לרופא המומחה, ולקבל סיוע והכוונה, הן בזיהוי תסמיני המחלות והן באופן הטיפול בהן.

הפורום הינו פרי יוזמה משותפת של עיריית חיפה והמרכז הרפואי בני-ציון, אשר כחלק ממדיניותו לסייע לקהילה, ולהורים הצעירים בתחילת דרכם, נרתם לקיים פורום זה.

דף ה"פייסבוק" של עיריית חיפה מונה כיום למעלה מ-35,000 חברים, המקבלים עדכונים לאירועים שונים המתקיימים בעיר. בנוסף, מהווה מדף לעריכת פורומים מקצועיים בנושאים שונים הזוכים לרמת היענות גבוהה בקרב המשתתפים ויצר ביקוש לקיום פורומים נוספים בעתיד.

קישור לפורום בדף הפייסבוק של עיריית חיפה - https://www.facebook.com/haifamuni?sk=app_190322544333196

    
פניה זו הינה בדיוור ישיר על בסיס מידע הקיים במאגרי העירייה, אם אינך מעוניין/ת לקבל דואר בדיוור ישיר מרה"ע חיפה, השב למייל זה עם המילה "הסרה"