לחץ/י כאן אם אינך מצליח/ה לראות את העירונט כראוי

לוגו עירונט
הנה היא באה: המטרונית ברחובות חיפה
 

תוכן עניינים 08.12.2011

המטרונית של חיפה יצאה לנסיעת בכורה
השבוע נחשפה לראשונה המטרונית של מטרופולין חיפה. כלי הרכב שישמש כאמצעי התחבורה הציבורית המתקדמת של חיפה והקריות נחשף בטקס במעמד שר התחבורה ישראל כ"ץ, ראש העיר חיפה יונה יהב, ראשי ערים מהקריות ומנהלי החברות השותפות בפרויקט. לאחר מכן יצאה המטרונית לנסיעת בכורה לאורך המסלול הייעודי לתחבורה הציבורית, מבת-גלים בחיפה, דרך העיר התחתית, שד' ההסתדרות וכביש 4, עד לתחנת המטרונית בצפון הקריות, שם נחשף רציף מטרונית הכולל את כל האמצעים החדשים – סככת המתנה, ריהוט תחנה, מתקני מידע לציבור, עמדת כרטוס אוטומטי, מערכות מידע בזמן אמת, וולידטורים (קוראי כרטיסים) ועוד.

שר התחבורה והבטיחות בדרכים ישראל כ"ץ אמר בטקס חשיפת המטרונית כי מטרופולין חיפה הוא הראשון בארץ בו תופעל מערכת תחבורה ציבורית במתכונת BRT (Bus Rapid Transit), המשלבת תדמית ייחודית ורמת שירות גבוהה מהמקובל בתחבורה הציבורית. "מדובר במהפכה של ממש, אני מקווה כי הפעלת המטרונית במטרופולין חיפה תצליח ומכאן תמשך ההצלחה לכל חלקי הארץ.

ראש העיר חיפה יונה יהב, אמר בטקס "המטרונית החדשה, אותה אנו משיקים היום, היא רק סנונית לקראת הגעתן של עוד 90 מטרוניות, שיהפכו לאמצעי התחבורה הפופולארי ביותר לתנועה בחיפה, ממנה ואליה".

המטרונית תתחיל לפעול ברחבי מטרופולין חיפה בשנה הבאה. נסיעות המבחן של המטרונית יחלו באוגוסט 2012. כלי המטרונית הינו אוטובוס מפרקי ידידותי לסביבה ומונגש לבעלי מוגבלויות, שיסיע מאות אנשים, במהירות וללא פקקים לאורך חיפה והקריות. המטרונית מצוידת במערכות טכנולוגיות מתקדמות ביותר, הכוללות מחשב רכב, מערכת העדפה ברמזורים, מערכות מידע לנוסע, מערכות ספירת נוסעים, מצלמות אבטחה ומערכת כריזה.

המטרונית הינו פיתוח ייחודי ישראלי, שתוכנן ונבנה במיוחד לדרישות פרויקט התחבורה הציבורית המתקדמת של מטרופולין חיפה. מרכב המטרונית תוכנן ונבנה בארץ ע"י חברת הארגז, על-גבי שלדה של אוטובוס מפרקי של חברת מאן. הכלי ארוך ובעל קיבולת של 140 נוסעים. בעל עיצוב ייחודי בחלקו הפנימי והחיצוני, ביצועים ואמינות הפעלה גבוהים, רמת נגישות ונוחות גבוהות לנוסעים ומערכת הינע ידידותית לסביבה.


נפתח פסטיבל "חג החגים " ה – 18
בסוף השבוע נפתח פסטיבל ה"חג של החגים" ה – 18 . עשרות אלפי מבקרים מילאו את סמטאות ואדי ניסנאס בחיפה ובילו בין דוכני המזון, בתערוכות בגלריות ובבית הגפן , ראש העיר יונה יהב שפתח את הפסטיבל אמר כי:"החג של החגים הוא החג הכי חיפאי שיש ומכל רחבי הארץ מגיעים אנשים כדי לראות במו עיניהם את ה"פלא" של חיים משותפים ושכנות טובה בין כל תושבי העיר".

פסטיבל "חג החגים" יימשך בכל סופי השבוע של חודש דצמבר. במגוון הפעילויות העשיר ולוח האירועים והאתרים ניתן לצפות באתר :

www.haifahag.co.il

ערב חגיגי לציון 20 שנה למבצע שלמה
מאות מבני העדה האתיופית השתתפו השבוע בערב הצדעה לעדה לציון 20 שנה למבצע שלמה במסגרתו הועלו 14,400 יהודים מאתיופיה תוך 34 שעות לישראל.

באירוע שהתקיים באולם קריגר שבכרמל הצרפתי ביוזמת משרד הקליטה ועיריית חיפה הופיעו מיטב האמנים יוצאי אתיופיה בהם: הזמרת איילה אינגדשט, הסקסופוניסט הבינלאומי אבטה בריהון, הזמרת קנוביש ולהקות מקומיות כגון "קולות שילובים" ולהקת "ביתא".

ראש העיר יונה יהב, סיפר על היכרותו רבת השנים עם בני הקהילה ועל ההישגים אליהם הגיעו לאחר מסע מפרך וחבלי קליטה קשים.

"חיפה" אמר ראש העיר "רוכשת לבני הקהילה האתיופית אהבה ואנו עושים הכל יחד עם בני הקהילה על מנת שכל יוצאי הקהילה ירגישו חלק בלתי נפרד מהעיר ותושביה.


לצורך כך מפעילה העירייה יחד עם שותפות חיפה בוסטון את תכנית "שילובים" במסגרתה ניתן מענה הוליסטי למגוון הצרכים של בני העדה מלידה ועד זקנה בכל תחומי החיים.

עוד השתתפו בערב המרגש, מנהל מחוז חיפה במשרד הקליטה משה הראל, סגנית ראש העיר ויו"ר העמותה לקליטת עלייה יוליה שטריים, יו"ר שותפות חיפה בוסטון נעמי גרדינגר וראש מערכת החינוך והתרבות בעירייה ערן דובובי.

תירגול תרחיש רעידת אדמה
תרגיל "שילוב זרועות 2" התקיים בחיפה במתווה של רעידות אדמה בה נדרשו גורמי ההצלה להתמודד עם תוצאות הרסניות של רעידות אדמה. על פי התרחיש קרס בניין עיריית חיפה. הגורמים המתרגלים חויבו להתמודד עם בעיות בתחומי חילוץ נפגעים , חילוץ לכודים, מתן סיוע רפואי ראשוני ופינוי למרכז רפואי , טיפול מיידי במערכות מים, ניקוז , גז, חשמל , שמירת הסדר הציבורי, ומתן מענה לבעיות חרדה ועוד.

הכוחות שהשתתפו בתרגיל היו מתנדבי העורף, כיבוי-אש, מד"א, משטרת ישראל, רשות החירום הלאומית [ר.ח.ל] תאגיד המים מי כרמל, חוסן, ואגף הביטחון של עיריית חיפה בראשות שי זייד שאירגן את התרגיל.

כמו כן השתתפו בתרגיל אנשי "צוות החירום העירוני", הכולל למעלה מ – 50 עובדי עירייה בדרגים שונים, שהוקם בשנה האחרונה , ואנשיו עברו הכשרה בתפקידי סיוע בחילוץ ובארגון הזירה, במהלך השנה האחרונה.

פרופ' אברהם גד לנדאו, חבר מועצת העיר ויו"ר ועדת הביטחון העירונית , שנכח בתרגיל, הביע הערכתו לרצינות בה תרגלו הכוחות השונים בזירה וליוזמות אגף הביטחון בהתארגנות ועריכת התרגולים הרבים.

ערן לויטה נבחר למנכ"ל חב' יפה נוף
ועדה בראשותו של רו"ח ג'אקי ואקים, יו"ר דירקטוריון חברת יפה נוף בחרה בערן לויטה כמנכ"ל החדש של החברה. לויטה, מהנדס אזרחי בן 49, ששימש עד כה כמשנה למנכ"ל החברה נבחר במכרז פומבי שפורסם לפני כחודשיים, לאחר הודעתו של המנכ"ל הקודם, דורון מגיד, על פרישתו.

ערן לויטה, בעל תואר ראשון בהנדסה אזרחית מהטכניון, עם התמחות בתחומי התחבורה והבניין, החל לעבוד כמהנדס ביצוע בחברת יפה נוף בשנת 1999. במסגרת תפקידו זה עסק לויטה בליווי פרויקט המטרונית – התחבורה הציבורית המתקדמת של מטרופולין חיפה, משלב התכנון המפורט לקראת היציאה למכרז, עבודה הכוללת תאום מול רשויות וקבלת אישוריהם, תיאום עם משרדי ממשלה ועיריות ואת הכנת האומדן הביצוע והתאמתו לתקציב מבחינת חלוקה למכרזים וקביעת לוחות הזמנים לכניסת כל קבלן לעבודה. לפני כן עבד לויטה כמרכז כבישים במשרד השיכון וכמתכנן במשרד תדם מהנדסים. בשנת 2006 מונה ערן לויטה למשנה למנכ"ל יפה נוף ומלא מקום המנכ"ל בהיעדרותו.

חברת יפה נוף, שהוקמה בשנת 1999, עובדת בתחומי התחבורה, התשתיות והבנייה ברחבי מטרופולין חיפה. החברה מבצעת פרויקטים תחבורתיים הכוללים, תחבורה ציבורית, עורקי תחבורה עירוניים ובין עירוניים, שיקום מתחמים עירוניים, תעשיה ומגורים וכן הכשרת שצ"פים בהיקפים של מאות מיליוני שקלים. בשנת 2011 עמד תקציב החברה על כ-75 מיליון ₪.

הפרויקטים העיקריים והגדולים בהם עסקה חברת יפה נוף בעשור האחרון הם פרויקט המטרונית והקמת מסלולי המטרונית בהיקף של כמיליארד ₪. כביש 22 (נתיבי המפרץ) והמחלפים לאורכו בהיקף של כמיליארד ₪. תכנון מנהרות הכרמל והקמת דרכי הגישה למנהרות. הפרדות מפלסיות בחיפה, בקריות, בעכו ובנהריה. עורקי תנועה עירוניים – ציר אבן גבירול, אח"י אילת, כביש דשנים, תל רגב, דרך נחל הגיבורים. בניית מערך תחזוקה למסלול המטרונית ולמנהרות התשתית. שדרוג היכל הספורט ברוממה והקמת פארק הכט ופארק שקמונה ועוד פרויקטים רבים אחרים.

ערב הוקרה למתנדבים במערכת הרווחה
במעמד ראש העיר חיפה, נערך ערב הוקרה והערכה למתנדבים הפועלים במערכת שירותים חברתיים וקהילה.

מעל 5,500 מתנדבים פועלים במגוון תחומים: סיוע לילדים ונוער, קשישים, משפחות במצוקה, אנשים עם מוגבלויות, חלוקת מזון, חונכות אישית, מועדוניות טיפוליות ועוד.

הערב הוקדש להתנדבות בתחום קליטת העלייה, תוך שימת דגש על קליטת יוצאי אתיופיה. התוכנית כללה סרטון המציג את תוכנית "מעורב חיפאי" - תוכנית המפגישה מתנדבות עם יוצאות אתיופיה לשיחה, העשרה תמיכה.

שתי מתנדבות שהציגו את סיפורן המרגש כחונכות ומלוות ילדים ובני משפחותיהם לפני הופעת ההצגה "שמו הולך לפניו" ורכזות ההתנדבות התגבשו לחבורה ושרו מחרוזת תודה למתנדבים על פעילותם המסורה במשך כל ימות השנה, על ההשקעה, הנדיבות והנתינה האין סופית.

ראש העיר חיפה יונה יהב אמר כי העיר חיפה מאופיינת כ"עיר מתנדבת" ,הביע את הערכתו והצדיע למתנדבים על פעילותם " הפסיפס האנושי העשיר והמיוחד שהמתנדבים מרכיבים אותו הוא מראה של העיר חיפה".


טיפול בדקלים חולים
שדרת הדקלים היפים בשד' ההגנה הותקפה ע"י מזיק הנקרא "חדקונית הדקל" ש"הגיע" לעיר חיפה מצפון הארץ.

למרות ההיערכות של מחלקת הגנים בפיזור חומרי הדברה לפי ההנחיות של משרד החקלאות, פגע המזיק במספר עצי דקל כנרי.

המזיק תוקף את הלולב הצעיר של עצי דקל מסוג כנרי וגורם לתמותה מהירה של העצים. הסימפטום הראשון של המחלה מתבטא בכפות התמר הנופלים לצדדים בהתחלה, והתייבשות ותמותה לאחר מכן. המחלקה פנתה למר שמעון ביטון ממשרד החקלאות שנתן המלצה לטיפול למניעת הדבקות עצים נוספים בעיר.

במחלקת הגנים ניתנה הוראה לכל קבלני אחזקת הגנים לטפל באינטנסיביות במזיק.

events.doc
פוליטיקאים "יפים" יותר זכו לסיקור טלוויזיוני רב יותר
ככל שהופעתם החיצונית של חברי הקונגרס האמריקאים הייתה נאה יותר, מידת הסיקור הטלוויזיוני שלהם ברשתות הארציות הייתה רבה יותר, כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה ופורסם בכתב העת POLITICAL COMMUNICATION. הסיבה: עיתונאי הטלוויזיה חושבים שהקהל שלהם מעדיף אנשים יפים. "השפעת ההופעה החיצונית על הסיקור הטלוויזיוני הייתה השלישית בחשיבותה והיא הייתה חזקה יותר מוותק הכהונה, התפקיד בקונגרס ופעילות חקיקתית", ציינו החוקרים.

במחקר קודם שלהם, מצאו ד"ר ישראל ויסמל-מנור מבית הספר למדעי המדינה ופרופ' יריב צפתי מהחוג לתקשורת, שניהם מאוניברסיטת חיפה, כי קיים קשר חיובי בין הופעה חיצונית וסיקור טלוויזיוני בהקשר הישראלי. הפעם ביקשו השניים לבחון קשר זה בהקשר של הפוליטיקה האמריקאית. איכות הנתונים על סיקור תקשורתי בארצות הברית אפשרה להם לשקלל בנתונים גם את מספר ההודעות לעיתונות שהפיץ כל חבר קונגרס ואת רמת הסיקור ברדיו ובעיתונות וכך לא רק לחפש קשר, אלא גם את סיבותיו.

463 סטודנטים ישראלים התבקשו לדרג את המראה החיצוני של חברי הקונגרס (בית הנבחרים והסנאט) ה-110 של ארצות הברית (שנת 2007) על פי התמונה הרשמית שלהם מאתר הקונגרס. שנה זו נבחרה מכיוון שהיא לא הייתה קרובה לזמן בחירות, סמיכות שעלולה הייתה להשפיע על הסיקור התקשורתי.

הסטודנטים הישראלים נבחרו כדי למנוע הטיה של הכרות מוקדמת או העדפה פוליטית על דירוגי היופי (כדי לוודא שאין הטיית יופי תרבותית , השוו את הדירוג הישראלי לדירוג של 30 סטודנטים אמריקאים ומצאו מתאם גבוה בין הציונים). מהנתונים התברר כי כמו בישראל, גם בארצות הברית להופעה החיצונית יש השפעה על הסיקור הטלוויזיוני, כך שככל שחבר או חברת הקונגרס היו נאים יותר, כך מידת הסיקור הטלוויזיוני עלתה. קשר דומה לא נמצא בסיקור הרדיופוני או בעיתונות המודפסת. "אנשי הטלוויזיה חושבים ש הציבור הרחב, פשוט רוצים לראות אנשים יפים על המרקע", ציינו פרופ' צפתי וד"ר ויסמל-מנו.

400 יזמים צעירים התארחו בטכניון ב"שבוע היזמות העולמי"
400 יזמים צעירים מ-21 בתי ספר בחיפה-קרית חיים, קרית ביאליק, קרית אתא, טירת כרמל, נשר, יגור, דלית אל כרמל ועוספיה החלו שנת פעילות לצד 200 קבוצות מישראל וזאת במסגרת התכנית "עושים עסקים" של ארגון "יזמים צעירים ישראל" מיסודו של לאומי. היחידה לחינוך חברתי ערכי בעיריית חיפה תומכת בפעילות לצד חברות עסקיות, רשויות, גופים ומוסדות אקדמיים.

2 ימי יזמות חגיגיים, לפתיחת השנה באזור חיפה, נערכו בטכניון במהלך שבוע היזמות העולמי בשיתוף המרכז ליזמות וחדשנות ע"ש ברוניצה. בחלקו הראשון של האירוע הכירו התלמידים את מרכז היזמות וקבלו הרצאת יזם מפי איתי פורת, מייסד חברת שביל-נט המייצרת מפות טופוגרפיות לטיולים המותאמות בעיקר לרוכבי אופניים. איתי תיאר תהליך הקמת החברה ואפשר במה פתוחה לשאלות היזמים.

בהמשך, למדו היזמים הצעירים מהי חשיבה יצירתית וקבלו משימות אתגר "ירוקות" – עידוד התנהגות ירוקה בקרב אזרחים ושדרוג למוצרים יומיומיים כך שיהפכו ליותר ידידותיים לסביבה. התלמידים התפזרו בכתות של הטכניון לשם פתרון המשימה. לשם כך נדרשה מהם עבודת צוות, חלוקת אחריות וכמובן הרבה חשיבה יצירתית. את התוצרים הציגו בפני עמיתיהם ובפני צוות יזמים צעירים אשר בחר את הרעיונות היצירתיים ביותר – אלו של ריאלי הדר ועירוני ו'.

עם סיומו של האירוע, ממשיכות הקבוצות בתהליך של ניהול חברה עסקית. בימים אלו עורכות מבצעי מכירה לגיוס הון. לאחר מכן יבחרו מוצר, יבחנו את הכדאיות הכלכלית, יכתבו תכנית עסקית, יפתחו, ישווקו, ימכרו ויעשו עסקים מול לקוחות פרטיים וגופים עסקיים. קבוצות מצטיינות מהארץ ייצגו את ישראל באירועים באירופה בהם תחרות הגמר ויריד מכירות. את הקבוצות מובילים מורים מבתי הספר, יועצים עסקיים וסטודנטים מ-16 מוסדות אקדמיים.

שבוע היזמות העולמי התקיים זו השנה הרביעית והפעם ב 110 מדינות. בין השאר, כלל מגוון רחב של פעילויות בינלאומיות לצד פעילויות לאומיות ומקומיות במטרה לעודד ולעורר יזמות, חדשנות ויצירתיות בקרב יזמים פוטנציאליים.

http://www.haifa.muni.il
באה מאהבה – תלמידי "רעות" שרו עם הזמרת יהודית רביץ
פעם בשנה יוצאים 113 תלמידי המוסיקה בחטיבת "רעות" ליום מרוכז של פעילות מוסיקלית מרוכזת בתל אביב. "בדרך כלל", אומר מנהל המגמה, דודי סופר, "מדובר במוסיקה 'אחרת', לא מוסיקה קלאסית, אליה נחשפים התלמידים בקונצרטים במהלך שנת הלימודים".

פעילות התלמידים ביום המרוכז החלה באולם הסינמטק בתל אביב, שם נפגשו עם ניר מולד, במאי, תסריטאי ומורה לקולנוע, שדיבר איתם על הכנת פסקול לסרט. משם המשיכו התלמידים לאולם פליציה בלומנטל, שם נהנו מקונצרט של "האורקסטרה", להקה המופיעה בין היתר עם "הדג נחש" ובפסטיבלים שונים ברחבי העולם.

לאחר ביקור בבית ביאליק ובמוזיאון ראובן רובין, הגיעו התלמידים לאירוע שהיה מן הסתם גולת הכותרת של הסיור בתל אביב – מפגש עם יהודית רביץ, מפגש בלתי אמצעי, בו יכלו התלמידים לשאול שאלות ככל העולה על רוחם והם ניצלו את ההזדמנות. כיצד התחלת את הקריירה שלך, מה עושה לך הפרסום הרב שלך, איך את כותבת שירים ומנגינות ועוד.

המסר של רביץ לתלמידים היה חד ופשוט: "קודם עשייה, אחר כך פרסום. שרתי והופעתי, הופעתי ושרתי, הדברים התגלגלו והנה אנחנו נפגשים כאן", אמרה. ולמה באת אלינו? שאל אחד התלמידים. "אה, כי דודי ביקש" ענתה רביץ.

מגרשי הקט רגל לא יוקמו בספורטק נווה שאנן
מגרשי הקט רגל לא יוקמו בספורטק נווה שאנן, כך החליט אמש ראש העיר חיפה יונה יהב, בתום מפגש ארוך אותו יזם וקיים עם תושבי השכונה במרכז הקהילתי בית אבא חושי.

עיריית חיפה ביקשה לשקם את מגרשי הספורטק כחלק מתכנון רחב לפתוח השכונה. הכוונה הייתה להחזיר את המגרש לייעודו המקורי, כמתחם ספורט מודרני, מאובטח ואסתטי ברמה הגבוהה ביותר.

ראש העיר יונה יהב אמר כי "אני מכבד את עמדת התושבים ואין בכוונתי לכפות עליהם פרויקט שאינם חפצים בו" לאחר ביטול תכנית השיקום - תבחן העירייה חלופות לפיתוח המקום.

רופאים מקזחסטאן להשתלמות בחיפה
קבוצה ראשונה של רופאים מקזחסטאן הגיעה להשתלמות בבית החולים בני ציון בתחומי התמחות שונים. הקבוצה תשהה בחיפה 27 ימים במהלכה יסיירו בחיפה ובכל צפון הארץ. הקבוצה הגיעה לחיפה במסגרת השתלמויות של רופאים מחו"ל המגיעים לחיפה מכל רחבי העולם.

ראש העיר נפגש עם חברי הקבוצה במלון ארט גלרי בבעלותו של אלון רז יוזם ומארגן ההשתלמות אשר מסר כי כבר בשבוע הקרוב עומדת להגיע לחיפה קבוצה נוספת של רופאים המבקשים להשתלם בחיפה.

    
פניה זו הינה בדיוור ישיר על בסיס מידע הקיים במאגרי העירייה, אם אינך מעוניין/ת לקבל דואר בדיוור ישיר מרה"ע חיפה, השב למייל זה עם המילה "הסרה"