לחץ/י כאן אם אינך מצליח/ה לראות את המודעה

לוגו עירונט

"החג של החגים" 2009 - נשלמות ההכנותתוכן עיניינים

25.11.2009

פסטיבל "החג של החגים" לשנת 2009: משלימים הצבת יצירות האומנות בוואדי ניסנאס


פסטיבל "החג של החגים" ייערך בשכונת ואדי ניסנאס במהלך חודש דצמבר 2009 בפעם ה – 16 ברציפות ויפתח בארוע חגיגי ביום 5.12.2009 .הפסטיבל נותן ביטוי תרבותי – אומנותי לסובלנות, כבוד הדדי ויחסי השכנות הטובים המתקיימים בחיפה למעלה מ - 100 שנים בחיפה ומציג את הפסיפס האנושי העשיר של בני כל העדות והדתות החיים בחיפה.

במרכז האירועים, תערוכת אומנות בה ישתתפו כ – 50 אומנים ערבים ויהודים. כ – 25 יצירות אומנות חדשות הוצבו במסלול מרתק המשלב הצצה אל עברה של העיר דרך המציאות של ההווה בואדי ניסנאס שבו משתלבות ארכיטקטורה ערבית והשפעות אירופאיות.

נושא התערוכה הוא "חיבור, זיכרון מקום". ביצירות האומנות שהוצבו בוואדי מאפיינים של תוכן וזיקה לזיכרון המקום תוך שימוש בחומרים המשתלבים בנוף האורבאני והתפיסה האסתטית והחברתית של המקום. אוצרי התערוכה הם עבד עאבדי ואורנה בן – שטרית.

בקיץ האחרון נפטרה אומנית הקרמיקה חיה תומא אשר היוותה בחייה האישיים , הציבוריים והאומנותיים סמל לקיום יחדיו בחיפה, חיה תומא פעלה לקירוב לבבות והבנה בין יהודים לערבים בשיתוף פעולה רעיוני ואישי עם בן זוגה ד"ר אמיל תומא. בשל היותה יוצרת משמעותית בואדי ניסנאס ואישיות ייחודית הוחלט על עריכת מספר מיזמים לזכרה.

מסלול אומנות חדש שייחנך, יקרא על שמה של חיה תומא ז"ל בו ניתן יהיה להתרשם ממכלול יצירותיה. בנה, האומן מיכאל תומא יצר עץ חיים מחלקי קרמיקה שנמצאו בסדנא של חיה תומא לאחר מותה. ועד תושבי הוואדי יזם הצבת יצירת אומנות שנעשתה על ידי כ – 15 נשים אשר השתתפו בסדנת קרמיקה לזכרה של חיה תומא ז"ל. 

השנה יוצג ריכוז יוצא דופן של עבודות בברזל שנוצרו על ידי נשים. יצריות מונומנטאליות הנותנות פרשנות שונה למושג "חיבור".

במסגרת הפסטיבל יתקיימו מגוון רחב של אירועים בתחומי המוסיקה, המחול, השירה, הקולנוע, התיאטרון והמוסיקה יתקיימו במהלך חודש הפסטיבל בנוסף לאירועים קבועים כגון יריד העתיקות שיפתח כבר בסוף השבוע הקרוב. 

יופחת סיווג הארנונה בהדר ובעיר התחתית, ההנחה לגמלאים תועלה לשיעור המקסימאלי בסך 25% שיעור הארנונה למגורים מסחר ותעשייה - לא יועלה
עיריית חיפה תעניק את שיעור ההנחה המקסימאלי [25%] לכל הגמלאים המתגוררים בעיר. כמו כן, יופחת סיווג הארנונה לעסקים [בקומות התחתונות] בהדר ובעיר התחתית מתעריפי אזור א' לתעריפי אזור ב' בשנת התקציב 2010.

בכך אימצה ועדת הכספים העירונית את המלצת ראש העיר יונה יהב, על העלאת ההנחה לגמלאים לשיעור המקסימאלי מ- 20% שהיה עד כה ל- 25% והפחתת תעריפי הארנונה לעסקים בעיר התחתית ובשכונת הדר.

כמו כן אימצה מועצת העיר את המלצת ראש העיר שלא להעלות את הארנונה בשנת 2010 לכל המגזרים מעבר למתחייב על פי חוק. בכך נמשכת מדיניות העירייה מזה כ- 6 שנים שלא להעלות את הארנונה מעבר למתחייב.

מדובר בצעד נוסף של ראש העיר יונה יהב להשתמש בארנונה כמנוף להבאת עסקים אל העיר חיפה ושיקום אזורים שננטשו ויש למלאם. במסגרת זו הפחיתה העירייה בשנת 2006 את שיעורי הארנונה לעסקים באזור הצ'ק פוסט, לכל אולמות האירועים בעיר, לכל העסקים בשוק הסיטונאים ולמחסנים לוגיסטיים המשמשים לאחסון סחורות במעבר.

הוזלת הארנונה מתבצעת במקביל לשיקום היסודי וההוליסטי אותו ביצעה העירייה באזור הצ'ק פוסט, בעיר התחתית [בו נבנה קמפוס הנמל] ובשכונת הדר בהשקעה של מאות מיליוני שקלים.

כל אלה נועדו להפוך אזורים אלה למוקדי עסקים אטרקטיביים מול אזורים מקבילים בערי הפריפריה ולהעניק "זריקת עידוד" לעסקים הפועלים בחיפה ולכניסת עסקים חדשים למוקדים מטופחים ואטרקטיביים לבעלי עסקים.

החלטת ועדת הכספים העירונית תובא לאישור מועצת העיר בישיבה מיוחדת לאישור צו המסים שתתקיים בסוף חודש נובמבר. החלטת המועצה טעונה אישור [היתר חריג] של משרד הפנים ושר האוצר.

מתקני משחק וכושר גופני חדשים בשכונות העיר

עיריית חיפה מסיימת השבוע התקנת 8 מתחמי ספורט חדשים המאפשרים למבקרים בהם לשלב צעידה באוויר הפתוח עם אמוני כושר פעיל והכל בחינם ללא תשלום! מתחמי הכושר אשר בהקמתם הושקעו קרוב למיליון ₪ נמצאים ב:

פארק הכט, חוף "נאות" בקרית חיים, חוף דדו דרום, חוף דדו צפון, טיילת בת גלים, "גן דניאל", טיילת קריית אליעזר, שדרות דגניה קריית חיים.

מתקני הספורט החדשים מאפשרים שילוב צעידה באוויר הפתוח עם אימון כושר ללא תשלום. בכל מתחם כ – 11 מתקנים הכוללים בין היתר: הליכונים, "סטפרים", תרגילים ללחיצת חזה, כתפיים, חיזוק רגלים.

השבוע הוקמו מתחמי הכושר בחוף דדו דרום [12 מתקנים], גן דניאל בשכונת רוממה [11 מתקנים] וטיילת בת גלים [12 מתקנים].

events.doc
כל מקדש הבאב (כיפת הזהב) יכוסה החל מהשבוע ביריעת הגנה עד מרץ 2011
השבוע החלו הבהאים לכסות את הפיגומים המקיפים את מקדש הבאב, כולל את כיפת המקדש ביריעת מגן בהירה. תהליך הכיסוי יחל מצידו הדרומי של המבנה ויארך כשישה ימי עבודה. מקדש הבאב יהיה מכוסה במשך שנה וחצי, שבמהלכן יוחלפו כל האריחים (בצבע זהב) שעל הכיפה ותימשך עבודת השיקום והשיפוץ של מבנה המקדש הבהאי. על-פי התכנון, יוסרו הפיגומים ויריעות המגן במרץ 2011, עם סיום העבודות ואז ייחשף מקדש הבאב במלא הדרו, עם אריחים חדשים מצופים זהב וללא כל שינוי ממראהו המקורי.

לפני כשנה החלו עבודות הכנה לשיקום ולשיפוץ סימן ההיכר של העיר חיפה. מקדש הבאב (כיפת הזהב) שבמרכז הגנים הבהאים בחיפה, יעבור שיקום מלא ויסודי להבטחת יציבותו ושימור יופיו לעוד שנים רבות. עבודות השיקום שהחלו בסוף 2008 ימשכו כארבע שנים.

"אנו מודעים היטב לחשיבותו של אתר זה לתיירות", אמר המזכיר הכללי של הקהילה הבהאית העולמית, מר אלברט לינקולן, "אנו ננקוט באמצעים מיוחדים על מנת לוודא שהמקדש יהיה פתוח לעולי רגל בהאים ולמבקרים מקרב הציבור הרחב למשך כל תקופת העבודות, מלבד במשך חודשי הקיץ (יולי עד אוקטובר). אנו בטוחים שכולם יהיו מרוצים ממראהו המחודש של המקדש בסיום העבודות ומקווים שהציבור יתאזר בסבלנות עד לסיומן".

במלאת 35 שנה לאינטל – הוענק "אות אינטל" לראש העיר לציון הקשר רב השנים בין העיר לחברה
במלאת 35 שנה לאינטל ישראל, העניקה מקסין פסברג, מנכל"ית אינטל ישראל, את "אות אינטל" ליונה יהב, לציון הקשר הפורה לאורך השנים בין העיר חיפה לאינטל, המתבטא בשיתופי פעולה הדוקים בעסקים, בחינוך ובקהילה.

האות ניתן במהלך אירוע לציון 35 שנה לאינטל ישראל שהתקיים במרכז הפיתוח של אינטל בחיפה. בארוע השתתפו

גם יוסי שנקלר, מנהל מרכזי הפיתוח, רוני פרידמן, סגן נשיא ומנהל קבוצת MCD ועובדי IDC. "אות אינטל" הוא עבודת אמנות של האמנית עיניה קשת, המורכבת מפרוסת עץ זית טבעית, אשר משולבים בה 12 שבבים שיוצרו במפעל אינטל בקרית גת, ועליה מתנוסס הפסוק מספר קהלת: "בחכמה, בדעת ובכישרון".

ראש העיר יונה יהב אמר בדברי התודה כי הקשר בין אינטל לחיפה הוא קשר ייחודי. מהיות אינטל מ"חלוצות ההתיישבות" בקמפוס מת"ם ועד הקמת בניין מרכז הפיתוח החדש בחיפה, "אני מאוד מרוצה מהפגנות שיש מול המפעל בירושלים, אבל רק אם זה יגרום לכם להעביר לחיפה את כל הקמפוס הירושלמי של אינטל".

פסלו של יגאל תומרקין לזכר חללי אח"י אילת הוצב מחדש בחזית מוזיאון ההעפלה וחיל הים
בטקס מרגש שהתקיים השבוע הוסר הלוט מהאנדרטה לזכרם של חללי אח"י אילת שהייתה מוצבת עד כה בקצה שובר הגלים של בסיס חיל הים בחיפה. בטקס השתתפו ראש העיר חיפה יונה יהב, מנכ"ל העירייה שמואל גנץ, מפקד חיל הים אלוף אלי מרום וסגל הפיקוד הבכיר של חיל הים, ניצולי אח"י אילת ומשפחות החללים.

ב-20 באוקטובר 1967 הפליגה המשחתת ''אילת'' עם 199 אנשי צוות וחניכי קורס גנ"ק לסיור נוכחות ימית מול חופי צפון סיני. למחרת בערב, ב-21 באוקטובר, כאשר סיירה המשחתת במרחק 13.5 מייל מפורט סעיד, נורו לעברה שני טילי ''סטיקס'', המשחתת נפגעה במרכזה.

טיל שלישי פגע בירכתיים וגרם להתפוצצות תחמושת. האנייה טבעה. מבצע חילוץ התנהל בלילה וביום שאחריו. 47 מלוחמי האוניה נהרגו, ו-91 נפגעו. בקרב אנשי הצוות נתגלו מעשי גבורה בהצלת נפגעים ובסיוע לחברים.

האנדרטה פרי יצירתו של האומן יגאל תומרקין, חתן פרס ישראל לפיסול לשנת 2004 מגדולי האומנים בזמננו יצר את האנדרטה לזיכרם של חללי אח"י אילת . את האנדרטה הייחודית זכו לראות רק היוצאים והבאים בדרך הים לנמל חיפה, כמו כן "סבלה" האנדרטה מקשיי תחזוקה בגלל מיקומה וחשיפתה לרוחות ולמלח הים.

פעילים בעמותת ניצולי אח"י אילת פנו לראש העיר יונה יהב וביקשו עזרתו להעתקת האנדרטה למקום בו יוכלו רבים לראותה והתחזוקה תהיה קלה יותר. ראש העיר ומפקדי חיל הים יחד עם פעילי העמותה נרתמו לנושא והשבוע הוסר הלוט [בידי בניהם של חללי האוניה] במקומה הקבוע בחזית מוזיאון חיל הים בשדרות ההגנה בסמוך לסטיל , הצוללת וגשר הצוללת דקר המוצבים במקום.

מפקד חיל הים האלוף אלי מרום אמר בטקס כי טיבועה של אח"י אילת הוא פרק חשוב במורשת חיל הים כמו הפגיעה באח"י חנית במלחמת לבנון השנייה וכי לוחמי חיל הים מתחנכים לאור ליקחי האירועים ומחוייבים לזכרם של הלוחמים שנפלו.

"פיטר פן" יעלה בחנוכה הקרוב בהפקה משותפת של תיאטרון חיפה עם התיאטרון לילדים ולנוער

"זוהי הצגת תיאטרון שנכנסת לרפרטואר של שני התיאטראות מתוך חשיבה שצריך להשקיע בקהל הצעיר, לגדל דור המשך עם מסורת של תיאטרון. שילדים יבואו לתיאטרון וכשיהיו גדולים ירצו להמשיך את זה." אמרה הבמאית צביה הוברמן, שגם עיבדה את הסיפור של פיטר פן לבמה.

פיטר פן זו מיתולוגיה מודרנית של המאה ה- 20, עם מושגים שהושרשו, כמו טינקרבל, קפטן הוק, פיות וארץ לעולם לא. בעיבוד הנוכחי בחרתי מה מתאים לילדים של היום. השחקנים מתאמנים כבר מאוגוסט על המעוף באוויר, ועל קרבות במה, עם חרבות, סיף וגלגולים. יש פה הרבה קרבות במה, שזה גם כיף אבל מאוד קשה לשחקנים, כל אחד צריך לדעת איפה הוא עומד, מה הוא עושה, מי נופל לחבית ומי מטפס על חבלים, יש הרבה פעילות פיזית בהצגה הזו".

רן גואטה, מנכ"ל תיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער, סיפר שבהפקה הושקע סכום של 800,000 ₪. כתיבת המחזה נמשכה ארבעה חודשים כמעט, שני מנהלים אמנותיים, יאקי מחרז ומשה נאור, מלווים את תהליך הכתיבה, והיוצרים שנבחרו הם מהשורה הראשונה של היוצרים בארץ.

עובדי העירייה המצטיינים לשנת 2009

52 עובדים של עיריית חיפה ובית החולים בני ציון, זכו השבוע לתואר "העובד המצטיין לשנת 2009" אשר מוענק ע"י הנהלת העירייה, בשיתוף העיתונים "ידיעות אחרונות" ו"מעריב".

התעודות הוענקו ע"י ראש העיר חיפה יונה יהב, סמנכ"ל משאבי אנוש וארגון אילן שדות, ונציג עיתון ידיעות אחרונות עשור לוין ועיתון מעריב ישעיהו פטוקה, יו"ר ארגון העובדים משה מזרחי ויו"ר ארגון האקדמאים איגור סולומון.

בדברי ברכתו לעובדים המצטיינים, שיבח ראש העיר את מקצועיותם ומסירותם של העובדים ואחל כי יתמידו בהצטיינותם לאורך שנים. ראש העיר הוסיף ואמר: "העיר חיפה זוכה להערכה בארץ בתחומים שונים וזאת בזכות המצויינות של עובדי עירית חיפה. כמעט לכל עובד בעיריית חיפה מגיעה תעודת הצטיינות והוכרת תודה על המסירות והנאמנות. מלאכת הבחירה של העובדים המצטיינים נעשית קשה משנה לשנה".

בטכס השתתפו העובדים, בני משפחותיהם, חברי הנהלת העירייה, מנהל בית חולים בני ציון ד"ר אמנון רופא, ראשי מנהלים, מנהלי אגפים ומחלקות בעירייה.

עיריית חיפה - הראשונה בפייסבוק!
עיריית חיפה פתחה דף רשמי בפייסבוק. בדף זה ניתן למצוא עדכונים שוטפים על הנעשה בעיר, כתבות והודעות שונות מטעם הדובר.

זו הפעם הראשונה בארץ בה רשות עירונית פותחת דף הפונה בצורה לא פורמאלית לציבור הרחב ומאפשרת למעשה לכל אדם בארץ ובעולם להיות שותף לעשייה המקומית, להגיב בזמן אמת ולבקר, להעלות תכנים, תמונות, סרטונים וידיעות, לקבל ולחלוק מידע.

עיריית חיפה, רואה בפייסבוק ערוץ חשוב לתקשורת והדברות שיאפשר לציבור הרחב להביע דעה בנושאים שונים העולים על סדר היום. בימים אלה שוקדת העירייה על שיפור הדף הפועל בשלב הראשון במתכונת בסיסית ועתיד להציע כבר בתקופה הקרובה שירותים נוספים.

העירייה מזמינה את הציבור להיכנס לדף הפייסבוק של עיריית חיפה:

http://www.facebook.com/pages/yryyt-yph/153025375698?ref=ts

עיריית חיפה מתכננת להעלות בקרוב מספר מיזמי אינטרנט חדשניים אשר מיועדים לתת לקהל נקודות חיבור נוספות לעירייה. צחי טרנו דובר עיריית חיפה: " הנהלת העיר הציבה בפנינו אתגרים חדשים ואנו באגף הדוברות לוקחים את הנושא מאוד רחוק, צפו להפתעות".

הנסיעה ב"כרמלית" במהלך חג החנוכה - חינם לילדים

הכרמלית, הרכבת התחתית היחידה בישראל הממוקמת בחיפה, תצא במהלך חופשת "חג החנוכה" בהפנינג מיוחד. הכרמלית תהיה פתוחה לנסיעה חופשית של ילדים (עד גיל 18) במהלך חופשת החנוכה בין התאריכים 18.12- 13.12, על מנת לאפשר למשפחות לנסוע ולטייל בחיפה בצורה נוחה ומהירה.

לדברי אבישי הדר, מנכ"ל הכרמלית: "במהלך חופשת החנוכה חלה עלייה בכל שנה בתנועת הנוסעים בכלל בכרמלית והילדים בפרט. חשבנו השנה, במסגרת חגיגות 50 שנה לכרמלית, לפתוח את הכרמלית לכלל הילדים בחופשת החנוכה, ולאפשר להם להנות מאטרקציה נוספת בפני עצמה בעיר חיפה".

הכרמלית הינה הקו הישר, הקצר, הנוח והמהיר ביותר המחבר את העיר התחתית עם מרכז הכרמל בחיפה. אלפי חיפאים שלמדו להכיר את יתרונותיה של הכרמלית מנצלים אותם. בנוסף לחיפאים, ישנם גם מטיילים רבים מכל רחבי הארץ אשר נהנים מחווית נסיעה מהירה ובטוחה בבטן האדמה.

ראש העיר בערב הוקרה למתנדבים במערכת הרווחה:"פעילותכם נותנת את הארומה המיוחדת לחיפה - תושבי העיר מצדיעים לכם"
הוקרה למתנדבים הפועלים במערכת הרווחה של עיריית חיפה התקיים השבוע בתיאטרון העירוני חיפה. ערב זה המתקיים בכל שנה בא לבטא את הערכת העירייה למתנדבים. בחיפה פועלים כ – 5.000 מתנדבים במסגרת שירותי הרווחה והקהילה העירוניים.

תחומי פעילותם של המתנדבים רבים ומגוונים והם עוסקים בחונכות לילדים ומשפחות מיוצאי אתיופיה, חונכות הכוללת סיוע ולימוד אירגון משק הבית, קשר עם מוסדות ובתי הספר בהם לומדים הילדים. תחום אחר של המתנדבים הוא פעילות עם משפחות מצוקה וסיוע להם, ליווי לידים לבתי ספר, ליווי עיוורים ל"סידורים", מתן תמיכה והעצמה חברתית לנכים, לנשים מוכות. עריכת ביקורים חברתיים אצל קשישים עריריים או כאלה המרותקים לבית או למיטה. הכנת ואספקת סלי מזון למשפחות נזקקות.

בערב ההוקרה אמר ראש העיר כי תושבי חיפה מצדיעים לפעילותם של המתנדבים וכי ללא הסיוע אותו הם מעניקים לפעילות מערכת הרווחה , השירותים הניתנים לנזקקים היו פחות טובים. ראש העיר אמר עוד כי בחיפה פועלים כ – 20.000 מתנדבים, המספר הגדול ביותר של מתנדבים בעיר אחת בישראל. "ערב זה נערך עבורכם באהבה רבה והוא בא לבטא בדרך צנועה את הערכתנו העצומה לפעילותכם"

יום הילד הבינלאומי צוין בבי"ס "אליאנס" בשורה של פעילויות אותם אירגנה מועצת התלמידים
מועצת התלמידים של בי"ס "אליאנס" ציינה בשורה של אירועים את יום הילד הבינלאומי. האירועים נפתחו בשיעור אותו העבירו נציגי מועצת התלמידים בכיתות של חטיבות הביניים בהם חילקו והציגו את מגילת זכויות הילד וחשיבותה.

התלמידים עסקו במיגוון נושאים כגון הזכות ללימודים, למגורים, לכבוד. כל תלמיד בחר "זכות" אחת החשובה לו והתייחס אליה באופן אישי. סביב נושא זה פיתחו התלמידים דיון בנושא פגיעות בזכויות ובכבוד הילדים המוכרות להם מניסיון אישי או מידע כללי. רבים מהתלמידים הזכירו את הפגיעה בכבוד הילדים

אירועי את היום הסתיימו ביום ספורט חגיגי שאורגן על ידי מועצת התלמידים. בדרך זו הראו תלמידי המועצה את זכותם ויכולתם לקבוע ולקיים אירועים בבית הספר.

http://www.haifa.muni.il
פניה זו הינה בדיוור ישיר על בסיס מידע הקיים במאגרי העירייה, אם אינך מעוניין/ת לקבל דואר בדיוור ישיר מרה"ע חיפה, לחץ/י כאן להסרה מהמאגר